2024.05.01., szerda - Fülöp, JakabZalaegerszeg időjárása

Archivum

Főúri életforma, Helikon könyvtár.

2011. december 04. vasárnap, 11:08
Címkék:

fourieletformaA XVIII–XIX. századi főúri életformát bemutató állandó kiállítás 18 termet foglal magába.

Helikon Kastélymúzeum (8360 Keszthely, Kastély u. 1.)



Állandó kiállítás


(Nem alkalmas babakocsik fogadására!)

Meissen-i madaras vázaMeissen-i madaras váza


A tölgyfa lépcsőház
A tölgyfa lépcsőház 


Nagykönyvtár
Nagykönyvtár 

Empire szoba
Empire szoba 

Tükörterem
Tükörterem
A XVIII. - XIX. századi főúri életformát bemutató állandó kiállítás 18 termet foglal magába.

Az első teremben többek között a Festetics család keszthelyi ágainak alapítója, Festetics Kristóf egész alakos fába faragott reliefjét láthatjuk, valamint fiának, az ugyancsak jogász Pálnak a több mint 2000 márvány darabkából összerakott Itáliában készített mozaik képét. A következő terem nagyméretű, romantikus stílusú festményei a francia Robert Huber ízlését dicsérik. A márványkandallókon álló Meissen-i madaras vázák igazi ritkaságok.

A díszlépcsőház regence típusú kialakítása a bécsi Portois und Fix cég mestereinek munkája, akik a Festetics család tagjait ábrázoló festményeket művészien illesztették a díszes tölgyfa lambériába. Többek között itt látható Széchenyi István édesanyja, Festetics Júlia képe, továbbá Grassalkovich Antal, és Almássy Illés képe is.

A következő terem a család híres lótenyésztésének állít emléket Emil Adam és Wessely Antal nagyméretű festményeivel. Egy közel 300 éves magyar hímzéssel díszített karosszék, Boulle stílusú Párizsban készült óra és szekrény vonzza magára a tekintetet. A család híres versenylovainak képe és az általuk nyert versenydíjak közül Benczúr Gyula által festett képről tekint a látogatóra Festetics Tasziló herceg, az akkori újságírók szerint "a legnagyobb magyar arisztokrata", aki 50 éven át volt a kastély tulajdonosa. Feleségének, a skót-angol királyi családból származó Mary Hamiltonnak és rokonainak képe díszíti a következő termet, köztük Bádeni Máriáé aki korának szépségideálja volt, és a bűbájos Festetics Máriáé. Ezeken és a barokk bútorokon kívül három 18. századi kínai, két 19. századi japán vázát, Velencében készült szerecsen figurákkal díszített, virágállványt, 300 éves magyar szekrénykét, Indiában készített parázstartókat csodálhat meg itt a látogató.

Ezután Magyarország legnagyobb, és egyetlen épen maradt magánkönyvtára bűvöli el a látogatót a több mint 90 ezer, főleg 18. és 19. századi kötetével és berendezésével. Neoklasszicista stílusú bútorzata iparművészeti alkotás, ma már több mint 200 éves. A legnagyobb hazai főúri könyvtárat Rómában készített márvány szobrok díszítik, köztük Diana-nak, a vadászat mitológiai istennőjének gyönyörű szobra. De látható itt 1808-ban készült földgömb, 200 éves hársfából készült csillár, sőt az 1797-ben épített 33 m hosszú Phönix nevű gálya eredeti tervrajza is.

A kapcsolódó kis könyvtár, majd a kápolna megtekintése után a régi lakószobák során halad végig a látogató, korabeli, nagyrészt eredeti intarziás bútorok, festmények, kínai, francia, magyar vázák, keleti szőnyegek mellett, egész a tükörteremig, a jelenlegi koncert teremig, amely korábban a család ünnepi ebédlője volt, s a kastély talán leginkább grandiózus terme aranyozott stukkóival, csodás csilláraival.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK