2024.04.25., csütörtök - MárkZalaegerszeg időjárása

Programajánló

BARLANGTÚRA A SZENTGÁLI-KŐLIKBAN

2022. március 01. kedd, 16:06 - október 31., 00:00

BARLANGTÚRA A SZENTGÁLI-KŐLIKBAN
 
 2022.03.01. - 10.31.

Különleges, föld alatti időutazásra hívjuk Önt a Déli-Bakonyba, Szentgál határába. Ha szakvezetésünkkel ellátogat a Bakony-Balaton Geopark területén található Szentgáli-kőlikba, nem csupán egy izgalmas overallos barlangi kalandtúra résztvevője lesz, de évmilliók változatos földtörténeti eseményeivel, illetve – az egyedülálló régészeti leletanyagnak köszönhetően (egy bronzkori urna és csontok hiteles másolatának helyszíni bemutatásával a kőlik egyik járatában) – a barlangban évezredekkel ezelőtt élt elődeink életének történetével is megismerkedhet. Látogatóinknak felszerelést is biztosítunk (overall, sisak, fejlámpa)!

A barlangról:
A Mecsek-hegy északnyugati lejtőjén, az Alszegi-rét felett 366 m tszf. magasságban nyíló Szentgáli-kőlik (ahogyan a helybeliek mondják: külik) jelenleg ismert járatainak hossza 420 méter, mélysége 42 méter.

A Magyarország leghosszabb dolomitban kialakult barlangja a Fődolomit vastag pados kőzetében alakult ki. A jobbára keskeny, hasadékszerű járatok a szerkezeti vonalak, törések mentén képződtek, ezért a barlang jellege tektonikus hasadékbarlang. A kisebb, omlásos eredetű termek csupán ott jöttek létre, ahol e törésvonalak metszik egymást. A barlangi képződmények közül meg kell említeni a Nagy-terem heliktitjeit, a néhol megőrződött lemezes kalcitkiválásokat, néhány cseppkőoszlopot, álló- és függőcseppköveket, valamint a falakat helyenként díszítő borsókövet.

E, a Bakony–Balaton Geopark területén nyíló fokozottan védett barlang méreteinél, formakincsénél fogva, és viszonylag könnyen járható jellegéből adódóan kiválóan alkalmas a „tanbarlang” szerepre, azaz a tektonikus folyamatok és a különböző képződmények bemutatására, valamint a barlangjárás, barlangkutatás technikájának, gyakorlatának elsajátítására. Külön kiemelendő az ásatások által itt előkerült értékes régészeti anyagok (pl. rézkori edénytöredékek, bronzkori urnák, római érmék, Árpádkori fazekak maradványai, őslénytani leletek, csontok, stb.) közül egy bronzkori urna és csontok hiteles másolatának helyszíni bemutatása a barlang beszédes nevű Régész-járatában, amely kitűnő lehetőséget ad a természeti és kultúrtörténeti értékek kapcsolatának illusztrálására és megismerésére is.

A barlangtúrák ismertetése:
Mindenekelőtt felhívjuk a figyelmét, hogy a túrákon csak bizonyos feltételek mellett vehet részt, amelyeket kérjük, feltétlenül olvasson el figyelmesen!

Amit általában tudni érdemes a Szentgáli-kőlikba induló barlangi kalandtúrákról:

 az alap túrára 10 éves kortól, az extrém túrára 18 éves kortól fogadunk el jelentkezést;

 eltérően a tömegturizmus számára megnyitott barlangoktól, Ön itt nem mindig fog felegyenesedve járni: néhol csupán négykézláb vagy éppen hason csúszva tud majd haladni (azért ez nem lesz túl gyakori sem, és természetesen segítünk, ha szüksége van rá);

 a barlang nincs kivilágítva, de a túra idejére biztosítunk Önnek olyan fejlámpát, amely nem csupán a tájékozódáshoz, de a nagyobb termek és gyönyörű barlangi képződmények megtekintéséhez is elegendő fényt biztosít;

 a barlangban évszaktól függetlenül +9,5 Celsius fok a hőmérséklet, a relatív páratartalom közel 100%. Barlangi árvíz, nyílt vízfelületek kialakulása teljes mértékben kizárt, de vízcsepegés, nedves ill. sáros szakaszok előfordulnak a túraútvonalon;

 a barlangot nem lehet gépjárművel megközelíteni: a „kaland” részét képezi az a kb. 20 perces séta is, amit a Szentgál központjában található bázistól a barlang bejáratáig teszünk meg;

 utcai ruházatban ezt a barlangot nem lehet (más megközelítésben: nem érdemes...) látogatni. Barlangi öltözetet (speciális overallt), védősisakot és nagy fényerejű fejlámpát biztosítuk Önnek;

 a barlangtúrák mindegyikét teljesíteni tudja bárki, aki legalább átlagos fizikai kondícióval rendelkezik;

 a veszélyes szakaszokon a látogatóink biztonságát szolgáló eszközöket (létrák, kapaszkodókötelek, lépőcsavarok stb.) építettünk be;

 minden túravezetéshez legalább egy fő, hivatalos barlangi kutatásvezetői vagy barlangi túravezetői képzettséggel rendelkező túravezetőt biztosítunk, aki egyben a túra felelős vezetője is. A túra vezetője mellett, létszámtól függően, további tapasztalt, kisegítő vezetőket alkalmazunk;

 a túra teljes időtartama alatt segítik Önt a szakképzett és tapasztalt barlangi túravezetőink: nyugodtan rájuk bízhatja magát;

 A barlangba tilos kutyát bevinni!

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósággal szerződésben álló Bakonyi Barlangkutató Egyesületek Szövetsége szakképzett megbízottainak túravezetésével kétféle barlangi kalandtúrát szervezünk a Szentgáli-kőlikban:

Alap túra:
 Hossz: kb. 150 méter
 Időtartam: 1,5–2 óra
A barlang vasajtóval lezárt bejárata egy félig nyitott üregből nyílik, melynek jobboldali nyitott oldalát az egykori mennyezet leszakadt tömbje zárja le. Az ajtó után egy létrán 3 méter mélységbe ereszkedünk. A létra után jobb kéz felől a bejárati aknába pillanthatunk be.

Néhány lépés után a Felső-terem alá érünk, amelynek mennyezete a barlang legmagasabban fekvő pontja. Ebben a teremben a tavaszi és őszi időszakban denevéreket is megfigyelhetünk. Ezt követően egy erősen lejtős járatban kapaszkodókötél, sziklaszegek, és létra segítségével ereszkedünk a Régész-járatba. Északi irányban a járat folytatásában a barlangból előkerült 3000 éves, bronzkori temetkezési urna másolatát láthatjuk. Utunkat déli irányban folytatjuk, ahol egy létrán leereszkedve a Bejárati-akna alatt elhaladva kényelmesen, állva sétálhatunk be a barlang legnagyobb termébe, a Nagy-terembe. A nyolc méter magasságba felnyúló teremben a barlangot kialakító tektonikus és korróziós folyamatok nyomait tanulmányozhatjuk.

A falakon cseppkő-képződményeket is megfigyelhetünk. Északi irányban egy átbújó után a Travi-folyosóban kipróbálhatjuk a „traverzálást”. Ebben a hasadékban a hátunkkal a jobboldali falnak támaszkodva, lábunkkal a másik fal természetes párkányán lépegetve haladhatunk előre az Alsó-terem irányába. Ebben a teremben a barlangot felépítő dolomit jellegzetes algagyepes rétegeit tanulmányozhatjuk. Innen északi irányban haladva, bujkálva érjük el a Bagolyvár nevű járatot, amelyet egyéni bátorság szerint önállóan is felfedezhetünk. Az Alsó-teremből déli irányban néhány méteres kúszás után érkezünk az 1989-ben felfedezett Új-terembe, ahol szép és érdekes cseppköveket láthatunk. Túránk itt véget ér, a bejáratot a már bejárt útvonalon érjük el.

Extrém túra:
 Hossz: kb. 250 méter
 Időtartam: 2–2,5 óra
Az útvonal az Alsó-teremig megegyezik az alaptúra útvonalával. A Bagolyvárból visszatérve felmászunk az Alsó-terem tetején található erkélyre, ahol szép cseppkőképződményeket láthatunk, majd a körjáraton keresztül leereszkedünk az Alsó-terembe. A terem északkeleti sarkában indul a három aknatagból álló, 15 méter mélységű aknasor. Az aknákat fixen beépített létrák segítségével küzdhetjük le. Az aknasor alján néhány méteres kúszással jutunk a 2002-ben felfedezett Alsó-szintre. Itt újra felegyenesedhetünk a 7 méter magas teremben.

Újabb kúszással juthatunk a következő terembe, ahol a kőzet szépen oldott réteglapjait csodálhatjuk meg. A járat végén indul a barlang utolsó 8 méteres aknája, amelynek beépített létráján lemászva a barlang legmélyebb pontjára, 42 méteres (nagyjából 14 emeletes) mélységbe érünk. Itt egy vízszintesen kialakított kutatótárót tekinthetünk meg. A túra itt véget ér, de a visszautat még meg kell tennünk a már megismert útvonalon.

Fontos tudnivalók:
Az egyes barlangtúra-típusokra vonatkozó létszámkorlátozások, a látogatók túránkénti minimális és maximális létszáma:

- az alap túra esetében minimum 10 fő, maximális létszáma 13 fő,

- az extrém túra esetében: minimum 6 fő, maximum 7 fő.

Bizonyos esetekben – méltányosságból – akkor is elindítjuk a túrát, ha a hivatalosan szükséges minimális túralétszám nem telne be (pl. azon a napon már indul teljes létszámú túra). Méltányosságból, igény szerint a minimum létszámnál kisebb létszámú résztvevővel is indulhat túra, amennyiben a minimum létszám eléréséhez szükséges per fő díjat is pluszban kifizetik a résztvevők.

A jelentkezéseket és a túraindulások időpontjait egy nyilvános webnaptárban feltüntettük, itt bárki bármikor figyelemmel kísérheti, hogy hányan jelentkeztek már a kőlik túráira.

A Szentgáli-kőlikba indított barlangtúrák Szentgálról (Fő u. 72. szám alatti épületből és amelletti parkoló (GPS: 47.111612, 17.734616), vagy a barlang bejáratától indulnak a szakképzett barlangi túravezetővel. A résztvevők a faluból a túravezető(k) kíséretében gyalog vagy lovaskocsin teszik meg a kb. 2 km-es, 20 perces utat a barlang bejáratáig.

Amennyiben a barlangtúra élményét még egy hangulatos kocsikázással is meg kívánja „toldani”, természetesen ebben is tudunk Önnek segíteni.

A túravezetőn és a kocsison kívül 7 személy fér fel kényelmesen egy lovaskocsira. Két kocsi áll rendelkezésre, amelyek 20 perc alatt fordulnak meg a bázis udvarától, tehát gyakorlatilag korlátlanok a szállítási lehetőségek. Ezt a plusz szolgáltatást 6 főtől lehet igényelni.

Visszaúton a sáros overallok nejlonzsákban utaznak, a kocsin van kézmosóvíz kannában, valamint hűtőtáska.

A lovaskocsi-rendeléssel kapcsolatos igényeket kérjük a túra megrendelésével egy időben jelezni!

Kérjük, hogy a megrendelt túra előtt 10-15 perccel érkezzenek meg a találkozási helyre (Szentgál, Fő u. 72.), mivel az épületben a túra indulásáig tájékoztatás, felszerelések kiosztása, nyilatkozatok aláírása történik.

Túrafelszerelés:
Amit mi biztosítunk:

- ALTO™ barlangászoverall különböző méretben;

- fejvédő sisak;

- elektromos fejlámpa a szükséges, feltöltött akkumulátorokkal.

Amit Önnek kell hoznia:

- külső barlangi ruházatként bármilyen rossz melegítő, munkásruha, aminek nem árt, ha sáros lesz;

- meleg aláöltözet: pulóver, cicanadrág, jégeralsó stb.;

A barlangban évszaktól függetlenül + 9,5 °C a hőmérséklet, amit ne hagyjunk figyelmen kívül az aláöltözet kiválasztásakor (persze a „túlöltözés” sem szerencsés, hiszen kiizzadhatunk);

- erős, zárt lábbeli: bakancs vagy gumicsizma (ha van, talán utóbbi a legideálisabb);

- vékonyabb, gumis vagy szövet munkáskesztyű (a legolcsóbb, festék- és barkácsboltokban kapható is megfelel), nem kötelező, de pl. kapaszkodáskor, csúszós és sáros létrákon történő közlekedésnél is jól jöhet;

- 1 liter víz kézmosáshoz.

Étel/ital:

A fokozottan védett barlangba semmilyen élelmiszer nem vihető le, kizárólag (ásvány)víz, műanyag (vagy egyéb, de törésbiztos) palackban! Javasoljuk, hogy a túra előtt 1–2 órával lakjon jól.

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

 

Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK