2024.04.19., péntek - EmmaZalaegerszeg időjárása

Programajánló

XII. Piroskereszt-túra

2019. október 06. vasárnap, 15:45 - október 07., 00:00

2019. október 6.
A népi vallásosság tárgyi emlékei közé tartoznak a bádogkorpuszos fakeresztek, melyek faluk szélén, utak mentén, gabonaföldeken, határok mezsgyéjén az egész Kárpát-medencében megtalálhatók; állításukhoz csodás események, megkapó történetek fűződnek. Ezek a keresztek őrzik a mesterek hitét, mellyel megalkották művüket. A megalkotott Krisztus-arc a múltból üzen a mának, az egykor élt emberek bánatát, örömét, szenvedését hagyja üzenetül az utókornak. Hitről, belső csendről, a lélek csöndjéről vall, meditációra késztet.

A kereszteket kerítéssel vették körül, mely védelmet nyújtott a legelő állatoktól, s a díszítésén kívül jelezte a járókelőnek, hogy szent helyre érkezett. A keményfából készült keresztszárat festéssel tagolták, faragással díszítették. A kereszt bádogelemei közé tartozik a félköríves esővetőlemez ,melyet szintén díszítettek geometrikus, leveles vagy virágmotívumokkal. Bádogból készültek a csengettyűk és az oldalt hajtott fejjel enyhén meghajlított testtel lógó, a halott Krisztust megjelenítő korpusz, valamint a korpusz feje mellett kétoldalt lévő Nap és Hold képe is. A keresztek többségét síkbeli módon festették meg, a plasztikus mintázás hiányát a festés színessége kiegyenlíti, a kereszt összességében a rajz és a szín kifejező erejével hat. A keresztállítás okát és körülményeit az emlékezet és a történeti források őrzik. A vonyarcvashegyi „ piroskereszt” biztosan már állhatott a az 1900-as évek elején, hisz nagyapáink gyermekkori emlékei nyomán a szóbeli hagyomány megőrzött néhány hiedelmet.

Édesanyám mesélte, hogy apja emlékezett rá, gyermekkorában valaki a kereszt tövében talált terményt eldobta, abban a pillanatban lebénult a keze. Tudnunk kell, hogy a múltban, még az én gyerekkoromban is, fontos tájékozódási pont volt ez a hely : A „piroskereszt”-ig menj fiam, s ott fordulj jobbra-szólt a szülői tanács. Sajnos jelen pillanatban ezen keresztállítás pontos időpontját nem tudjuk, ennek kiderítése további levéltári kutakodást igényel.

Megfáradt napjainkban imádkozzunk mi is előtte, úgy, ahogy őseink tették:

„Adjad, hogy életem mindennapja
Nékem nevezetes és drága legyen,
Adj kedved, bátorságot és erőt, hogy mindennap
Valami hasznosat és jót cselekedjek,
hogy ne vesszen örökségemből egy nap sem.”

Olasz Ferenc: Dicsértessék c. könyve nyomán

Indulás a 71-es főút mellett álló piros színű kereszttől

Időpont: 2019. október 06. (vasárnap) 10.00 óra

Útvonal: Piros Kereszt – Fénykereszt – Kitaibel Pál kilátó – Cser-Völgyi Pihenőhely (piknik)

Hozz magaddal:

– zárt cipőt,

– túrához alkalmas ruhát,

– vékony esőkabátot,

– enni-, innivalót (nagyon fontos),

– ha nem lesz tűzgyújtási tilalom, szalonnasütés (szalonna, hagyma, kenyér),

– térképet, fényképezőgépet.

A program plakátja itt letölthető!

Programinformáció: Horváth Tamás +36/30/380-6690

Rendezvényeinken kép-és videófelvételek készülnek, melyeken felismerhetők, beazonosíthatók lehetnek az azon szereplő személyek. A felvételek az önkormányzat által kiadott újságban, valamint a szervező intézmények weboldalain, közösségi médiás felületein felhasználásra kerülhetnek. Az adatkezeléssel kapcsolatban részletes tájékoztató a helyszínen elhelyezett közleményben található.

Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK