Archivum
Nincsen laptop vér nélkül
Háborúk dúlnak, pusztul a környezet, és modern kori rabszolgák dolgoznak azokban az országokban, ahol az okostelefonok, számítógépek születnek. Ez az ára annak, hogy nem megfizethetetlenek és széles körben el tudtak terjedni. A fejlett országok kezdik komolyabban venni a problémát, de a világcégek árnyékos oldalát eltakarja Kína.
Az Apple és számtalan elektronikai cég eszközeit összeszerelő tajvani Foxconn gyár épületei köré hálót feszítettek, hogy a végletekig kizsigerelt munkások ne haljanak meg, ha kiugranak az ablakon. Kínai ritkaföldfémbányák melletti falvakat telepítettek el, mert az ott élőknek hullani kezdett a haja, és kipotyogott a foga. Kávéból és sportcipőből már egyszerűen lehet olyat vásárolni, amelynek gyártója igazolja, hogy tisztességesen bánik a munkásaival, és nem szennyezi a környezetet. Bár a felhasználók többségét egyáltalán nem érdekli, hogyan készült a frissen megvásárolt csodakütyü, az biztos, hogy egyik cég megítélésének sem tenne jót, ha kiderülne, hogy üzemeikben gyerekek, vagy rabszolgasorban tengődő munkások forrasztják helyükre a megfelelő alkatrészeket a gyártósorok mellett gubbasztva. Emellett az sem festene túl jól, ha kiderülne, hogy a termékeik előállításához szükséges alapanyagok bányászása mennyire ártalmas a környezetre.
Kávéból van Fair Trade
Pillanatnyilag nincs olyan védjegy, amely igazolni tudná, hogy egy elektronikai eszköz gyártását végző munkásokat semmilyen módon nem használtak ki. Bár létezik egy Fair Labor Association (FLA) nevű amerikai szervezet, amely átfogó vizsgálatok sikeres végrehajtása esetén képes igazolni, hogy egy vállalat tisztességesen bánik-e alkalmazottaival, de ennek a szervezetnek főként élelmiszer-ipari és ruházati cégek a tagjai. Ez egyrészt az elektronikai eszközökben használt ritkaföldfémmezők földrajzi elhelyezkedése miatt van így (ezek jelentős része Kínában van), másrészt a kávé- vagy mézfeldolgozás sokkal közelebb áll a termelőkhöz, akik számára a tisztességes előállításra vonatkozó vállalások betartása nem jelent akkora pluszköltséget, mint amekkorát az elektronikai eszközök gyártóinak.
tovább a teljes cikkhez:
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
2 milliárd forint értékű kutatás-fejlesztési projekt indul ZalaegerszegenMegvannak a ZTE FC következő bajnoki mérkőzéseinek időpontjaiÚj burkolat a Szeliánszky Márta-iskola bejáratánálLégyott Zalaegerszegen - városi sétaHárom bajnoki cím a Zalaszám ZAC szenior atlétáitólAz eladósodás veszélyei- mérlegeljünk körültekintően hitelfelvétel előttÉvnyitó ünnepség a Deák Ferenc TechnikumbanIrodahelyiséget kapott a zalaegerszegi diákönkormányzatGázvezeték-felújítás és útlezárás a zalaegerszegi Mező utcábanHamarosan aszfaltozás kezdődik az Ady utcában -
rovatunk hírei
Wolfpack 2025 Makettverseny és KiállításArte vita natura - a 32. GébArt Zalaegerszegi Nemzetközi Művésztelep zárókiállításaÉvfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállítása top 10
Megnyílt a 2025-ös Vadpörkölt és Bor Fesztivál ZalaegerszegenAusztriai rezidensprogramon járt Tóth Norbert képzőművészA székely atyafi és a magyar humor121 éve született Keresztury Dezső, Zalaegerszeg díszpolgáraÉvnyitó ünnepség a Deák Ferenc TechnikumbanFerenczy Béni-díjban részesült Horváth László szobrászművészFelújítják a Hoffhalter utcát ZalaegerszegenVadpörkölt és Borfesztivál - Különleges élmények és jótékonysági pörköltfőzésÖtszáz, Keresztury Dezsővel kapcsolatos fotó kerül adatbázisbaTetőfelújítás és ablakcsere a Vásárcsarnokban