Archivum
Magyar-horvát közös ipari park fejlesztésről tanácskoztak
Tótszerdahely és a horvátországi Muracsány (Gorican) által európai pályázati forrást elnyert közös ipari park fejlesztési elképzelésről, valamint a térségben rejlő adottságokról és lehetőségekről tartottak magyar-horvát gazdaságfejlesztési tanácskozást kedden a Zala megyei Tótszerdahelyen.
Tislér István polgármester elmondta, hogy az M7-es autópálya megépültével egyre több befektető jelenik meg a térségben, ahol ma még szinte kizárólag kisvállalkozások működnek. Az 1200 lakosú, többségében horvátok lakta település az iparterületének fejlesztésében, s ezzel a foglalkoztatás bővítésében, továbbá a Mura folyó és a falu hét halastavának turisztikai célú kihasználásában lát kitörési lehetőséget.
Az MTI kérdésére a polgármester elmondta: hamarosan elindul egy régóta tervezett beruházás: 5,5 hektáros területen 2000 négyzetméteres gyümölcsfeldolgozó üzemet épít több mint egymilliárd forintból egy szlovén vállalkozás, ahol várhatóan 50 embert foglalkoztatnak majd.
Mario Moharic, a 3000 lakosú Muracsány (Gorican) polgármestere arról beszélt, hogy településük a régióban viszonylag fejlettnek számít, több közös projektben érdekelt magyarországi településekkel is. Meglévő ipari parkjában mintegy 800 ember dolgozik, a terület infrastruktúrájának bővítését az év végéig tervezik befejezni.
A kiadott sajtóanyag szerint a két település a Magyarország-Horvátország határon átnyúló program keretéből nyert 164 ezer eurót a 193 ezer euró költségvetésű közös fejlesztési elképzeléseik megvalósítására. A projekt keretében - amelynek első tanácskozását márciusban tartották Muracsányban - mindkét településen elkészülnek a már kijelölt ipari parkok megvalósításához szükséges infrastruktúratervek és tanulmányok, illetve a határ menti térség közös menedzselésű ipari parkjának programja.
A rendezvényen Belyó Pál, a Policy Agenda kutatási igazgatója a Mura menti térség lehetséges jövőképéről tartott előadásában egyebek mellett kifejtette: a két település közös elképzeléseinek megvalósítását nagyban befolyásolja a két ország gazdaságpolitikája. Meglátása szerint Magyarország ma az Európai Unió "hátországához tartozik", a gazdaság helyzetét tekintve azonban számos kérdőjelet lát, legfontosabb teendőnek pedig a foglalkoztatás bővítését nevezte meg.
A letenyei kistérséghez tartozó területen - összhangban az Európai Unió támogatási céljaival - a szociális gazdálkodás, az ilyen típusú vállalkozások fejlesztését látja megvalósíthatónak az itt jellemző munkanélküliségi adatokra alapozva.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Másodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területére80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi Vásárcsarnok -
rovatunk hírei
Anyák napja a Göcseji SkanzenbenZALAI ÍZEK NAPJA a Hévízi Termelői PiaconZalaegerszeg Alsóerdei Retro MajálisKutyás beszélgetés II.Tavaszi szomszédoló túra - PetrikeresztúrKis képek és műhelytitkok Nemes László kiállításaHúsvéti fatojás túra ŐrimagyarósdonMűemléki Világnap a Göcseji SkanzenbenKöltészet napja 2025 - Deák Ferenc Megyei és Városi KönyvtárMedvehagyma Napok Csácsbozsokon - Új időpontban! top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regénye