Archivum
Egy romantikus üdülőfalu dolgos hétköznapjai
Zalaszentmárton a zalai dombok legkeletibb, és a Balaton legnyugatibb csücskében fekvő, mindössze 75 lakosú település Pogányvár szomszédságában. Páratlan környezete a természet szépségét hirdeti, a jövő reményét ígéri, ahol helyiek nem kisebb célt tűztek maguk elé, minthogy kedvelt üdülőfaluvá varázsolják kis településüket. Dancs Szilveszter Zoltán polgármesterrel beszélgettünk minderről.
Zalaszentmárton – www.zalaszentmarton.hu
– Sok szeretettel biztatunk mindenkit arra, hogy keressék fel településünket. A természet valóban nem fukarkodott szépségeivel: halastavakkal váltakozó, vadregényes erdők, kanyargós horhosok váltják egymást, tiszta vizű források erednek, táplálva falunk patakjait. Meghökkentően szép a panoráma a hegytetőről, ahonnét az Alpokaljától a Balatonig el lehet látni. Településünk az Országos Piros Túra Útvonal egy fontos állomása, a Via Sancti Martini, a több ezer kilométeres, híres Szent Márton Európai Kulturális Útvonal kereszteződési pontja. Az útvonal egyik legromantikusabb zarándokhelye műemlék templomunk, melynek harangtornya Szent Márton lábnyomát őrzi.
– Hogyan élnek itt az emberek?
– Lakosaink egy olyan faluban élhetnek, mely gondoskodik minden helybéli boldogulásáról. Büszkék vagyunk arra, hogy az elmúlt években Zalaszentmárton a megújulás útjára lépett mind a társadalmi kohéziót, mind pedig a helyben, önellátáson alapuló élettér biztosítását tekintve. Akár lehetne kis falunk a "fenntartható fejlődés" mintatelepülése, a hazai permakultúra – azaz a fenntartható mezőgazdaság – fellegvára.
– Hogyan érték el ezt az eredményt?
– Módszeresen megtervezett jövőképpel, sikeres pályázatokkal és kellő dinamizmussal. Falunkban már három éve mindenki dolgozik, nincs munkanélküliség, sőt, még a szomszédos falvak lakóinak is biztosítunk munkalehetőséget. Mintegy tíz hektáron gyümölcsöst, zöldségest, gyógynövény- és fűszerkertet alakítottunk ki, amit a közmunkások művelnek. A gazdaság a helyiek és a dolgozók ellátását biztosítja, emellett piacra is termel. A körültekintően elkészített "zöld" rendezési tervünkben a falu hosszú távú fenntarthatóságát és természeti környezetének megóvását helyeztük a középpontba. Ennek egyik újabb állomása a megkezdett csatornázás és szennyvíztisztító beruházás, amely községünk jövőjének a záloga.
– Milyen fejlesztéseket terveznek még?
– Szeretnénk megoldani a települési csapadékvíz-elvezetést, járdákat építenénk, valamint új építési telkeket alakítanánk ki. Tervezzük valamennyi lakóház külső, utcaképi felújítására egy program indítását is. Települési szolgáltatásaink fejlesztése érdekében bővítenénk a gépparkot, tovább erősítjük a pacsai központú polgárőrségünket, lovas polgárőrséggel, mely országosan is példaértékű munkát végez. Az egész falu területén kiépítettük a térfigyelő kamerarendszert. Nyitottak vagyunk speciális idegenforgalmi beruházásokra, például gyógyvízre alapozott fürdő, szálloda, kemping, zarándokház, panzió építésére. Emellett támogatnánk környezetkímélő élelmiszergazdasági üzemek létrejöttét.
– Falufejlesztési szándékaikat együttműködő partnerek is segítik.
– Kiváló partnerünk az önkormányzati közös hivatal szakszerű apparátusa Zalaapátiban, Pacsa városban van a szociális intézményünk, mely a lakosságunkat támogatja. Példás az együttműködés a közfoglalkoztatás megyei és járási intézményhálózatával, továbbá a Felsőrajkon működő, pacsai kistérségi közös, és Leader irodával, melynek munkatársai pályázataink egy részét kezelik. A Keszthelyi Magyar Máltai Szeretetszolgálat a kölcsönös előnyökön alapulva partnerünk, a Keszthelyi Szent Erzsébet Jótékonysági Alapítványt mi támogatjuk nemes céljaiban, a járási szintű éjjeli melegedő és az ingyenkonyha működtetésében. A keszthelyi Fejér György Városi Könyvtár, a Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Irodája kulturális életünket igyekszik fellendíteni, és végül köszönet illeti a zalaegerszegi megyei kórházat is, amely burgonya és zöldségterményeinket megvásárolva, a megyében példaadó módon, a helyi termék ismertségének előmozdításáért dolgozik. Közbiztonságunkat a megyei és járási rendőrség, a pacsai és zalaapáti őrsök nagymértékben segítik.
– A közelmúltban miniszteri elismerő oklevélben részesültek.
– Közmunkaprogramunkkal érdemeltük ki az elismerést, melyhez kétmillió forint pénzjutalmat kaptunk. Ennek egyik sarkalatos pontja a háztáji gazdálkodás elindításának kezdeményezése volt. Kitüntetésnek érezzük azt is, hogy az Új Magyarország Széchenyi Tervben 123 millió forintos (90 százalékos) támogatásban részesítették szennyvízberuházásunkat. A kormány településünk költségvetését 2,5 millió forinttal, illetve 900 ezer forinttal támogatta idén az adósságok rendezése és a költségvetési egyensúly fenntartása érdekében. Tizenöt családnak 2-2 köbméter szociális tűzifát tudtunk osztani. Mindezt köszönjük, mert ezek az elismerések és támogatások nagyban hozzájárulnak kis településünk megmaradásához és fejlődéséhez – hangsúlyozta Dancs Szilveszter Zoltán polgármester.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
A Gébárti tó és környékének rekreációs, szabadidős használatát elősegítő infrastruktúra kialakítása top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenRetro majális, kutya majális, azálea virágzás Zalaegerszegen