Archivum
A bérlakásban lakók tartozásairól
A LÉSZ Kft. szervezésében a Magyar Ingatlangazdálkodók Szövetsége rendezett konferenciát a zalaegerszegi termálfaluban a bérlakások kintlévőségének kezeléséről, a gyakorlati kérdéseiről. Mint elhangzott, ennek megoldása nehéz kérdés, hiszen objektív és szubjektív okokkal kell szembenézni, miközben a saját működés is veszélybe kerülhet a halmozódó tartozások miatt.
A kintlévőségek kezelése nehéz kérdés
– Az önkormányzati kezelésű lakások számos problémát vetnek fel, pedig akár áldás is lehetne a létük – mondta a konferencia megnyitóján Gyutai Csaba polgármester. – Közel ezer lakás van Zalaegerszegen önkormányzati tulajdonban, mely nagy vagyonnak számít.
Meg kell tartani a bérlakásokat, a kérdés az, hogy mennyit, és kinek legyen kiadható. Talán elegendő lenne ötszázra csökkenteni a lakások számát, melyből kétszázban hiányszakmákban dolgozók vagy különleges képességekkel bírók laknának, a többi lenne a szociális bérlakás. Vagy maradjon a mostani szám, de szektorokat kellene létrehozni, különböző minőségű és költségű lakásokkal, a legelemibb feltételek biztosításával.
De ez felvetné azt a problémát, hogy esetleg olyan negyed alakulna ki a városban, ami nem igazán kívánatos – osztotta meg gondolatait a polgármester. Hozzátette: szinte minden második közgyűlésen módosítják a lakásrendeleteket a segítő ötletek beépítésével.
– De akadnak olyanok, akik nehezen értik meg, hogy a lakás nem ajándék, költségekkel jár, és azt fizetni kell. Tudatosítani kell az értéket, akkor talán jobban becsülik. Sikertörténetről is be tudunk számolni a bérlakások kapcsán, ez pedig a „fecskeház”, ahol a fiatal családok elindulását tudjuk segíteni – fogalmazott Gyutai Csaba.
Keresztély Dezső, a szövetség elnöke szerint mindkét fél részére jogbiztonságot kell teremteni. Vagyis el lehessen távolítani a bérlakásból azt, aki nem fizet vagy nem megfelelően viselkedik, illetve ha betartja a feltételeket, akkor biztos legyen számára a lakhatás. Elmondta még, jellemzően a nagy összegű tartozások nőttek, vannak, akik a költségek töredékét sem hajlandók fizetni. Mivel a kormány döntései, közlései befolyásolják a helyi piacot, az önkormányzatok egyedül nem tudják megoldani a problémákat.
Az ország különböző részeiből érkező bérbe adók aztán helyi példákat soroltak fel a lehetséges megoldásokra. Mindenhol jellemző a nagy összegű adósok számának növekedése, és hogy a kilakoltatási moratórium miatt halmozódott az adósság. Ugyanakkor elhangzott az az adat is, hogy a mai Magyarországon a háztartások öt százaléka teljes mértékben eladósodott.
Pais Kornél, a LÉSZ Kft. csoportvezetője a zalaegerszegi helyzetet ismertette. Az önkormányzat tulajdonában lévő lakás- és nem lakáscélú ingatlanok nagy része a LÉSZ Kft. kezelésében működik. A lakáscélú ingatlanokban a bérleti díj a komfortfokozattól függően 60–360 forintig terjed négyzetméterenként. A költségelvű bérleti díj 600 forint négyzetméterenként (2011-ben csökkentették).
Az adósok 71 százaléka 360 napon túli tartozással bír, mely nehezen behajtható. Egyébként a bérlők 54 százalékának van adóssága. 592 bérlő közül 387-nek 20 ezer forint feletti, azaz több mint egyhavi adóssága van. Kedvezményes bérleti díjban részesülnek az időskorúak, a nyugdíjasotthon lakói, a lakbértámogatásban részesülők és a művészlakások bérlői, illetve alapítványok és közhasznú szervezetek.
A LÉSZ Kft. két stratégiáját, a megelőzés és a behajtás módjait is ismertette Pais Kornél. Így a felmondási idő rövidült, 150 ezer forint tartozás helyett 3 havi hátralékra. Elhangzott: csak megfelelő fizetőképesség esetén lehessen valaki bérlő, a szociális rászorultság határait bővítették. Tárgyalás alatt van, hogy a szolgáltatók közvetlenül számlázzanak a bérlők felé, így a hátralékok is őket terhelik. A behajtásnál a vízkorlátozással élnek, bár ez nem minden esetben megoldható.
Adósságbehajtó céget bíztak meg, mely március végéig a kintlévőségek 10 százalékát hajtotta be, ennél kisebb eredményt hozott a személyes behajtás. Tervezik a tartozások ledolgozhatóságát, ehhez folyamatos munkavégzés biztosítására lenne szükség, mert a közmunkából kevés pénz vonható le.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Versenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen Kerékpárút épül Bak és Zalaapáti között15 éremmel zárták a legfiatalabb úszók bajnokságát a Zalaco-ZÚK versenyzőiA Leicester City lesz a Zete Fieszta vendégeSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Negyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkútKomplex népi kézműves alkotótábor a Gébárti-tónál