Archivum
Andráshida 800 éves
Zalaegerszeget meghaladja korával, legalábbis az első írásos említés (II. András 1211-ben kelt birtokadományozási levele) alapján. Az idén 800 éves fennállását ünnepli Andráshida városrész.
A fejedelmi időkben idetelepített lovászok miatt eleinte Lovászi vagy Lovászfalva névvel illették a települést. Majd a honfoglalás környékén az itt sorakozó tapasztott sövényházak okán Sövényfalvaként is emlegették, illetve talán egy jellemző facsoport után Jegenyének is hívták.
Majd a XV. század elején az egyik birtoktulajdonos, Szenterzsébethegyi Terjék András fahidat ácsoltatott, s ekkoriban egy házcsoport is épült, melyet megkülönböztetésként András hidának kezdtek nevezni – olvasható többek között abban a kiadványban, melyet a jubileum alkalmával adtak ki. A részletekről Gyutai Csaba alpolgármester és Sümegi László képviselő, úgy is mint andráshidai lakosok, sajtótájékoztatón számoltak be.
Elhangzott: valójában március 15-én az emlékkőavatással elkezdődött az évfordulós események sora. A jubileum kapcsán a már hagyományos rendezvényeiket tartják nagyobb hangsúllyal a helyi civilek és egyesületek bevonásával. Így lesz nyárköszöntő gyereknap (május 29.), Szent Iván-éji vigasság (június 25.), az államalapításról is megemlékeznek (augusztus 20.), szüreti „forgadalmat” tartanak (október 8.), és végül Szent András napján (november 27.) lesz a záró rendezvény.
A fenti események kapcsán újabb avatóünnepségek is gazdagítják az évet. Varga Kálmán településrészi képviselő munkájának köszönhetően könyv is készül a 800 éves község múltjáról. Alkalmasnak látszik az ünnep az andráshidai Mindenszentek-templom külső-belső felújítására is.
Gyutai Csaba kiemelte a településrész értékei között a jó értelemben vett falusias légkört, mely erős közösséget és ennek nyomán fejlődést biztosít, mint arra példa volt a sportklubház építésekor a jelentős társadalmi munka. Gyutai Csaba, mint a helyi sportkör tiszteletbeli elnöke reményét fejezte ki, hogy sportsikert is ünnepelhetnek az andráshidaiak az idén, hiszen futballcsapatuk esélyes lehet a dobogóra.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Versenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen Kerékpárút épül Bak és Zalaapáti között15 éremmel zárták a legfiatalabb úszók bajnokságát a Zalaco-ZÚK versenyzőiA Leicester City lesz a Zete Fieszta vendégeSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Negyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkútKomplex népi kézműves alkotótábor a Gébárti-tónál