Archivum
Család és betegség
A család szerepéről beszélt az egészségmegőrzés és a megbetegedés kapcsán Hites Gábor lelkigondozó, a „Mit tehetünk az egészségünkért” előadás-sorozat keretében.
– A családnak ugyanúgy szerepe lehet a megbetegedésben, mint a gyógyulásban. Az előbbihez tartozik a genetika, a mintául szolgáló jó vagy rossz életviteli szokások, illetve az ezek nyomán kialakuló hajlamok. Nem elhanyagolható az ember legfontosabb szükséglete, hogy szerethessen, és őt is szeressék. Ha ez hiányzik a családból (egyedülélés, társas magány, elhanyagoló vagy túl korlátozó szülői attitűd miatt), súlyos betegségek alakulhatnak ki.
A másik oldalon viszont, pusztán a szerető család léte motiváló erejű lehet a gyógyulásban. A beteg akár erején felül is kész küzdeni, miközben a család biztatja, hogy ne adja fel. Napjainkban, amikor az egészségügyi ellátásban problémák vannak, jó, ha minél több egyszerű gyógymódot ismer a család.
Az sem mindegy, hogy milyenféle ápolást biztosítanak a hozzátartozók, emberszámba vevő, gyengéd hozzáállást, vagy csak mechanikus kiszolgálást. Különbséget kell tenni a gyors lefolyású, és az elhúzódó betegségek között. Ez utóbbi lelki küzdelmet és fizikai kimerültséget okozhat az ápolást végző családtagoknak, ezért felváltással időnként biztosítani kell az ő pihenésüket is.
A krónikus betegségek esetében a betegben is meghatározott folyamat játszódik le, melyet ismerni és elfogadni kell, mert ez a természetes. Elsőként jellemző a hárítás, a súlyos betegség tagadása. Nem akar tudomást venni, hogy visszavonhatatlanul megváltozott az élete, mely annak elvesztéséhez vezet. Ezt követnie kell, fokozatosan a betegséggel való „szóba állásnak”, egyénenként változó időhatáron belül.
A lázadás fázisában tele van keserűséggel, panasszal a beteg, méltánytalanságot él meg, kétségbeesik. Végül jön a teljes elfogadás. A ciklusban időszakosan visszatérhetnek az egyes szakaszok. Azt is tudni kell hogy addig nem tud egy beteg meghalni, amíg meg nem nyugodott. Ellenkező esetben a súlyos kórkép ellenére is képtelen meghalni. Ilyenkor fontosak a beszélgetések, amikor a hozzátartozók „csak” hallgatnak, együttéreznek.
Nehéz kérdés, hogy mivel lehet vigasztalni, amikor már nem várható a gyógyulás. Mindenkit azzal, ami számára valóban vigaszt jelent. És van egy pont, amikor a fájdalomban a beteg feladja a küzdelmet, és már inkább keresi, várja a halált. Nehéz helyzet ez a családnak, de fontos, hogy ilyenkor elfogadjuk a beteg búcsúját, áldását, mely az élet nagy kegyei közé tartozik.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Aszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Negyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkút