Archivum
A napraforgó 80 százalékát már elvetették
A napraforgó több mint 80 százalékát már elvetették Zala megyében, a burgonyaföldeken alig tízhektárnyi terület van még hátra és lassan befejeződik a szója vetése is. A kukoricaföldek 20 százalékán is végeztek a vetéssel - tájékoztatta Horváth Gyula, a Zala Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának vezetője az MTI-t.
A 4.830 hektárra tervezett napraforgó vetése közel 3.950 hektáron már befejeződött. Az idén az előző évinek közel duplájára, mintegy 2.470 hektárra nőtt a szója vetésterülete, 710 hektáron már végeztek a vetéssel, és mintegy 322 hektáron földbe került a burgonya is.
A megyében az idén 50 ezer hektáron vetnek kukoricát, eddig 11.610 hektáron végeztek a munkával. A tavaszi árpát közel 4 ezer hektáron, a zabot pedig 1215 hektáron vetették el.
Horváth Gyula igazgató szólt arról is, hogy a következő napokban melegedés várható, ami felgyorsíthatja a tavaszi növények vetését. A tavaszi szántóföldi munkákat az esőzés sem akadályozza; az elmúlt két napban lehullott csapadék - bár Zalaegerszeg térségében viszonylag kevés, átlagosan 5 milliméter volt a csapadék mennyisége - kedvezően hat a növények fejlődésére, valamint a vetés előtti magágy-előkészítésre is.
Az igazgató a folyamatban lévő munkákról elmondta; az őszi kalászosok fejtrágyázása már befejeződött és lassan befejeződik a gyomirtás is. Összegzése szerint a határ "jó közepes" képet mutat Zala megyében, az őszi kalászosok (26.816 hektár búza, 4.500 hektár árpa, 2.800 hektár tritikálé) az első negyedévi szárazság ellenére sem maradtak el a fejlődésben.
Az őszi káposztarepce is virágzásban van, de a csapadékhiány és a hótakaró nélküli fagy miatt a növény "szármagasságában, elágazásában" tapasztalható némi elmaradás. Az országos adatokkal ellentétben, Zalában azonban nem volt jellemző a kifagyás. A kár a vetésterület 10 százalékát sem érte el, a repce 15 ezer hektáros vetésterületén mindössze párszáz hektáron kellett kiszántani a növényt.
Zala megyében egyébként az első negyedévben 70-75 milliméterrel kevesebb csapadék esett, mint az elmúlt években.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Másodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területére80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi Vásárcsarnok -
rovatunk hírei
Anyák napja a Göcseji SkanzenbenZALAI ÍZEK NAPJA a Hévízi Termelői PiaconZalaegerszeg Alsóerdei Retro MajálisKutyás beszélgetés II.Tavaszi szomszédoló túra - PetrikeresztúrKis képek és műhelytitkok Nemes László kiállításaHúsvéti fatojás túra ŐrimagyarósdonMűemléki Világnap a Göcseji SkanzenbenKöltészet napja 2025 - Deák Ferenc Megyei és Városi KönyvtárMedvehagyma Napok Csácsbozsokon - Új időpontban! top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regénye