Archivum
Munkácsy-tárlat a hévízi múzeumban
Munkácsy Mihály, a festőfejedelem teljes életművét átölelő tárlatot nyitottak a közelmúltban, a hévízi múzeumban, ahol számos Munkácsy-fotót, tizenhét festményt, hat grafikát, több reprodukciót, vázlatrajzot és személyes tárgyat is bemutatnak. A fürdővárosba érkezett továbbá Rippl-Rónai József Munkácsyról készített akvarellje is, melyet mestere halála után festett. Békéscsaba, Sopron, Győr és más nagyváros után Hévíz is illő módon tiszteleg a szeptember másodikáig látogatható tárlat megszervezésével a 170 éve született festőgéniusz előtt.
A műgonddal munkálkodó zseni
Az Amerikai Egyesült Államokban élő, magyar származású üzletember, Pákh Imre magángyűjteményéből, valamint a békéscsabai Munkácsy s a pécsi Janus Pannonius Múzeum anyagából összeválogatott kiállításon megtekinthető a "nagymester zseni" Krisztus Pilátus előtt című vázlatrajza, a festő csak nagyon ritkán kiállított Milton képe és a Ballada című festménye, amire ráfestette saját magát is. Az érdeklődők három hatalmas méretű, vidám témát feldolgozó szalonképet is megcsodálhatnak. Megszemlélhetünk néhány vallásos témát feldolgozó festményt, a rengeteg fotót és grafikát tanulmányozva pedig megérthetjük, hogyan gondolkodott és alkotott a festőóriás, s betekinthetünk párizsi műtermébe is. Művészettörténeti szempontból igazi kuriózumként tekinthetünk a nagyközönség számára csak alig ismert alkotásra: a Cigányok az erdőszélen című képre, amelyre nemrég bukkant rá Pákh Imre. Munkácsy Mihály életének 53 éve alatt legalább 600 képet festett, ezek közül számos alkotás kallódik még szerte a világon.
Első képeit 1862-ben festette, innentől már semmi nem tántoríthatta el attól, hogy festő legyen. 1871-től Párizsban nyitott műhelyt, mecénása halála után annak özvegyét vette feleségül. Az asztalos legényből az egész világot meghódító festőművész 1900-ban hunyt el, viszont itt hagyta portréit, szalon- és tájképeit, a magyar történelem, főleg a 48-as szabadságharc emlékét idéző munkáit, vallási ihletésű képeit, melyek előtt az utókor csodálattal és tisztelettel adózhat immár Hévízen is.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Diáknapot szerveztek a Deák-technikum tanulóiZEGINFO: Bali Zoltán és Gecse Péter sajtótájékoztatója a közgyűlési döntésekrőlBelvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton -
rovatunk hírei
Író-olvasó találkozó Schmöltz MargittalA Hetedik és a Bluesbox közös koncertjeFüstös íz - Pátyerkó László kiállítása a Dóka Éva PincészetbenVarázsházikó 2024/2025 – Kiállítás és KözönségszavazásTáncművészet Világnapi GálaműsorSzubjektív tárlatvezetés Mácsai PállalAnyák napja a Göcseji SkanzenbenZALAI ÍZEK NAPJA a Hévízi Termelői PiaconZalaegerszeg Alsóerdei Retro MajálisKutyás beszélgetés II. top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséértLétrejött a ZalaZone Alapítvány