Archivum
Zajos siker volt
Nagy sikerrel zajlottak az idei Keszthelyi Nyári Játékok a Festetics kastély parkjában. A Puskás Tamás vezette budapesti Centrál Színház ebben az évben két darabot mutatott be: a tavaly már nagy sikerrel előadott Eisemann-Somogyi-Zágon Fekete Péter című zenés játékát, valamint Neil Simon A 88.utca foglyai című darabját. Az igazgató rendezővel a kezdetekről és a jövőbeni tervekről beszélgettünk.
Fesztivállá bővítenék a nyári játékokat
– Idén már 11. alkalommal játszották Keszthelyen, nekem úgy tűnik egyre nagyobb sikerrel.
– Igen, ez szerencsére így van. Pedig kezdetben nem volt egyszerű dolgunk. Feleségemmel, Básti Julival sokat törtük a fejünket azon, hogy hol volna érdemes nyári színházat csinálni, s amikor kiderült, hogy Keszthelyen nincs ilyen rendezvény, egyből lecsaptunk rá. Keményen meg kellett azonban küzdenünk a sikerért, de most már úgy tűnik, sínen vagyunk.
– Eleinte többnyire Shakespeare darabokat játszottak, aztán néhány éve váltottak.
– Igen, legelőször a Tévedések vígjátékát hoztuk el a keszthelyi közönségnek, és Shakespeare annyira illet a parkhoz, a park meg hozzá, hogy jó darabig az ő műveinél maradtunk.

– Aztán váltottak, és tavaly ráadásul már magyar szerző darabjával érkeztek Keszthelyre.
– A Fekete Péter egyidős a nyári játékokkal: Budapesten már régóta nagy sikerrel játsszuk. Ezért is gondoltam úgy, hogy megörvendeztetjük vele a Balaton-parti nézőket is.
– Úgy tűnik, bejött.
– Nagyon is. Ezért hoztuk el idén is. De azért szerettünk volna valami újat is nyújtani. Neil Simont sokan szeretik itthon is, így e mellett döntöttünk.
– Ahogy a Fekete Péter, A 88. utca foglyainak az alaptörténete is pénz körül forog. Utóbbi ráadásul kifejezetten a gazdasági válságról, és egy házaspár emiatt csaknem teljesen ellehetetlenülő élethelyzetéről szól. Gyanítom, hogy ismét tudatos volt a témaválasztás.
– Természetesen. Úgy gondolom, hogy a színháznak, ahogy azt nagynevű mesterem, Ádám Ottó is mondta, fontos szerepe a vigasztalás. Ezek a darabok ragyogóan alkalmasak erre. Mindenkinek jól esik látni, hogy rajtuk kívül mások is kerülhetnek nehéz helyzetbe, és ki tudnak lábalni belőle.
– A fellépő színészek évek óta visszatérő szereplői az egyes daraboknak. Kern Andrást azonban idén először láthatta a kastélyparkban a közönség.
– Ez így van. Sőt, Básti Julival is először játszottak együtt színpadon ebben a darabban. Filmben már dolgoztak közösen, de színházban még soha. Szerencsésnek érzem magam, hogy lehetőségem volt látni ezt a találkozást.
– Én is így éreztem, és ahogy körülnéztem a nézőtéren, még sokan rajtam kívül. S, ahogy hallottam, minden este meg is teltek a széksorok.
– Valóban nem panaszkodhatunk. Sőt, olyannyira nem, hogy ebben az évben már azon is elgondolkodtunk, közösen a helyi önkormányzattal, hogy fesztivállá bővítenénk a programot. Persze ez a dolog még nagyon elvi síkon van, sok feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy megvalósuljon.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Diáknapot szerveztek a Deák-technikum tanulóiZEGINFO: Bali Zoltán és Gecse Péter sajtótájékoztatója a közgyűlési döntésekrőlBelvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton -
rovatunk hírei
Író-olvasó találkozó Schmöltz MargittalA Hetedik és a Bluesbox közös koncertjeFüstös íz - Pátyerkó László kiállítása a Dóka Éva PincészetbenVarázsházikó 2024/2025 – Kiállítás és KözönségszavazásTáncművészet Világnapi GálaműsorSzubjektív tárlatvezetés Mácsai PállalAnyák napja a Göcseji SkanzenbenZALAI ÍZEK NAPJA a Hévízi Termelői PiaconZalaegerszeg Alsóerdei Retro MajálisKutyás beszélgetés II. top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenOrgona-trombita koncert Zalaegerszegen és NagykapornakonKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséért