Archivum
Emlékezés Trianonra
A nemzeti összetartozás napján, a trianoni békediktátum aláírásának 90. évfordulóján a városi önkormányzat által rendezett megemlékezésre várták a zalaegerszegieket a Hősök Kertjébe, ahol Velkey Péter, a polgármesteri hivatal kulturális osztályvezetője, majd helyettese Szeli Gábor mondtak köszöntőt.
A nemzeti összetartozás napján
– Ha bennünk fájdalom van, mit érezhettek a 90 évvel ezelőtt élt emberek, amikor megpróbáltak egy nemzetet a legbarbárabb módon élve feldarabolni és élve eltemetni. Majd jöttek a gyászos napok, a virrasztók, melyek a nemzet lelkét igyekeztek megtartani. A 2004. december 5-i népszavazás kudarcával ez a lélek majdnem meghalt.
2010-ben a kettős állampolgárság törvénybe iktatásával lehetőséget kaptak a határon túli magyarok – fogalmazott Velkey Péter, majd így folytatta: – Nem egy-egy politikus, hanem mi, egyszerű emberek, magyarok, szlovákok, szlovének, horvátok, románok határozzuk meg a népek sorsát, ha őrizzük az összetartozást.

Szeli Gábor a múltidézés során személyes élményeket is felidézett: Fiumében született nagyapáit és általuk a családot ért csapásokat.
– Emlékezni jöttünk, ahogy emlékezik az egész magyar ajkú világ a Kárpát-medencében, az Őrvidéktől a Gyimesekig és azon túl, a földkerekség minden zegzugában. De ki a magyar? Illyés Gyula szavai alapján, akinek fáj Trianon. 90 évvel ezelőtt, amikor a szerződést aláírták, megkondultak a harangok, megszólaltak a gyárak szirénái, 10 percre leállt a közlekedés, bezártak a boltok. Az ország a legmélyebb nemzeti gyászba borult.
A terület 71, a lakosság 64 százalékát, az erdők, vizek, ásványkincsek, vasutak nagy részét elcsatolták. Etnikai elveket nem vettek figyelembe. A tárgyalások kezdetekor (1920. január 7.) a magyar küldöttséget házi őrizetben tartották, így azon nem tudtak részt venni. Később, január 16-án, amikor már a kérdést eldöntötték, gróf Apponyi Albert bravúros szónoklata ellenére is tartották magukat az 1919-ben megállapított határokhoz.
A diktátum aláírói nem vették figyelembe a magyar nép ezeréves békefenntartó tevékenységét. A magyarokról hiányos történelmi és földrajzi ismeretekkel rendelkeztek – idézte fel a történteket Szeli Gábor. – Ma azokra a magyarokra emlékezünk, akik megtartották ezt a hazát, beszélik Kazinczy nyelvét, éneklik a Himnuszt. Az adhat erőt, ha múltunkat nem felejtjük, tiszteljük, felnézünk nagyjainkra.
Az egybegyűltek közösen elénekelték a magyar és a székely himnuszt, valamint a Szózatot.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Belvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton Másodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területére80.000 forintért kellett meghalnia - -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regényeKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséért