Archivum
A szépség és tragikum festője
Az 1989-ben mindössze 33 éves korában elhunyt zalaegerszegi Szabó Lajos Roland festőművész alkotásaiból nyílt tárlat a Keresztury VMK Gönczi Galériájában. A művész rövid élete Magyarország 1956-tól a rendszerváltozásig terjedő időszakára esett, és sorsa épp annyira hányattatott volt, mint a kor melyben élt.
Szabó Lajos Roland tárlat a VMK-ban
Dr. Kostyál László művészettörténész a tárlatot megnyitva ezekkel a gondolatokkal emlékezett meg az alkotó pályafutásáról. Mint fogalmazott: van, akinek csak néhány rövid évtized jut, míg mások sokáig élnek. Vannak, akik sikert aratnak, míg mások inkább csak a műtermüknek festenek, és vannak akik a napos oldalon állnak, ám mások az árnyékos oldalon kénytelenek élni. Szabó Lajos Roland tehetsége ellenére ez utóbbiak közé tartozott. Sajnos negyedik próbálkozásra sem vették fel a képzőművészeti egyetemre. A bizottság tévedett, hiszen ott lett volna a helye a legjobbak között. Mind tehetsége, mind elhivatottsága megvolt hozzá.
Járt Dús László szakkörébe, de igazi mestere Budapesten Benedek György volt. Művészeti eszmélése arra az időszakra esik, amikor Magyarországon a 60-as 70-es évek fordulóján kibontakozik a neoavantgarde. Ekkor már lehetett egy kicsit szabadabb légkörben alkotni. A sikertelen felvételik után az alkotó 1981-ben visszaköltözött Zalaegerszegre, és ontotta magából a képeket. A művészettörténész szerint a mostani tárlaton is jól látszik, hogy bár többféle irányzattal (impresszionizmus, kubizmus, naturalizmus) is próbálkozott, művészete az idő rövidsége miatt nem tudott egy egységes irányba, egyedi stílusba terelődni, beérni. Pedig minden képessége és tudása, megvolt ehhez, és még annál is több: egy mögöttes, mély lelki tartalom.
Képein a tragikum és a szépség egyaránt megfigyelhető. Könnyű csendéleteket éppúgy láthat a látogató, mint érzéki aktokat, vagy épp hátborzongató, sötét jeleneteket. Megörökítette az éjszakai Párizst is, ez a sorozat festészetének egyik csúcspontját jelenti.
Szabó Lajos Roland tagja volt a Budapesti Művészbarátok Egyesületének, majd a művészalapnak. Alkotómunkája mellett a mozgássérültek testet-lelket próbáló életét élte, egészen halálig.
A július 24-ig látogatható tárlaton a művész édesanyja, Szabó Lajosné, és nővére Szabó Ágnes is jelen volt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
A ballagások napja volt a szerda Zalaegerszegen