Archivum
Gyógyfüves cigi a színpadon
Az elmúlt időszakban több színdarab szórólapján is olvasni lehetett egy közleményt, mely szerint a Hevesi Sándor Színház előadásainak jeleneteiben, a teátrum kelléktárában készült, speciális cigarettát használják a művészek, mely nem tartalmaz dohányterméket. Szóval mit szívnak a művészek, és miből is készül pontosan a különleges, helyben gyártott cigaretta?
Mit szívnak a művészek előadás alatt?
Nemes egyszerűséggel kellékcigarettát szívnak a kollégák a színpadon - válaszolta érdeklődésünkre dr. Besenczi Árpád, a színház igazgatója. Mint mondta, a tavalyi nemdohányzók védelme érdekében született törvény a teátrumokat sem kímélte. Nemcsak az intézmények területén tilos a dohányzás, hanem a színpadi jelenetekben sem lehet valódi cigarettát használni. Ezért alternatív megoldást dolgoztak ki, hiszen néha egy-egy szereplő karakteréhez, vagy a darab hangulatához hozzátartozik a dohányzás. A kelléktárban gyógyfűből készítenek papírba sodort cigarettát, mely nem tartalmaz káros anyagokat. Az erről szóló tájékoztatást pedig kötelesek megjelentetni az egyes előadások szórólapjain, a szereposztás alatt.
Besenczi Árpád elárulta: gondolkodtak azon is, hogy elektronikus cigarettát használjanak, ám az nem eléggé autentikus, hiszen világít, nem lehet hamuzni, így látványában kevésbé hiteles.
Kósi Gábor
A "cigarettagyártás" gyakorlatáról a színház kelléktárában is érdeklődtünk. Kósi Gábor kellékes elmondta, nincs nagy trükk a dologban. Gyógynövénypatikában beszerezhető martilapulevélből készül a speciális cigaretta, mely nem tartalmaz sem nikotint, sem kátrányt. Sőt, a gyógyfű teáját köhögés és légzőszervi megbetegedés ellen ajánlják. Az "áldohányt" aztán papírba sodorják, az meg a darabtól, illetve az ábrázolt kortól függ, hogy füstszűrő is kerül-e bele, vagy "mezítlábas cigit" szívnak a színészek. Az előállítás költsége amúgy lényegesen kisebb, mintha rendes dohányárut vennének, pláne, hogy mindig csak pont annyi szál készül, amennyi egy adott előadáson elfogy. Most a Made in Hungária vezet e téren, hiszen ott 2-3 doboznyi cigaretta is elfogy az előadás alkalmával. Ezen kívül csak Az üveganyában dohányoznak. Először ősszel, a Színésznők című színműben használták ezt a kelléket.
Kósi Gábor azt is elmondta, hogy az utóbbi időben egyre kevesebb a dohányzás a színdarabokban. Míg egy évtizeddel ezelőtt sokszor a színészt is megkérdezték, hogy szeretne-e dohányozni a darabban (s a válasz többnyire igen volt), addig ma már csak akkor cigarettázik egy figura, ha azt feltétlenül megköveteli a darab, vagy a karakter.
Érdekes az is, hogy a közönség többnyire egyformán reagál a színpadon megjelenő legkisebb, legártalmatlanabb füstre is: sokan reflex-szerűen köhögni kezdenek.
A martilapulevélből készült cigarettát amúgy nem ajánlják hétköznapi fogyasztásra senkinek. Egyrészt, mert nagy mennyiségben nyilván az sem tesz jót a szervezetnek. Másrészt pedig nagyon rossz íze és szaga van. A művészek sem kedvelik igazán.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Műhelylátogatás a Zalaegerszegi Deák-technikumban Gázvezeték-rekonstrukció Zalaegerszegen, a Berzsenyi utcábanA Városi Ügyfélszolgálati Iroda tájékoztatásaMájus 25-én gyermeknap a VizslaparkbanDiáknapot szerveztek a Deák-technikum tanulóiZEGINFO: Bali Zoltán és Gecse Péter sajtótájékoztatója a közgyűlési döntésekrőlBelvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa téren -
rovatunk hírei
SZÍNES VILÁGOM... - Némethné Pecsics Katalin festő kiállításaKárpát-medencei népviselet kiállításA XV. Zalaszentgróti Villa Negra Szimpózium záró kiállításaNemzeti Összetartozás Napja tárlókiállítás. A magyar feltalálók napja - tablókiállítás.Múzeumok éjszakája a Fáma Házánál. Avar kiállításGyörök Nyári Tárlat Haris László fotóművész kiállításaGyöröki Nyári Tárlat - Magyar József festőművész kiállításaGyöröki Nyári Tárlat - Végh András festőművész kiállítása top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreOrgona-trombita koncert Zalaegerszegen és NagykapornakonMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenÜnnepi közgyűlés Zalaegerszeg várossá válásának 140. évfordulóján