Archivum
Zala megye a római korban.
Római kori épületromok: II. századi épületromok, IV. századi épület falai (villa publica). Római kori leletek.
Göcseji Múzeum Salla Kiállítóhelye és Romkert (8999 Zalalövő, Kossuth L. u. 3.)
Állandó kiállítás
Zala megye a római korban
Kiállítás
A rómaiak i.e. 13-9. folyamán hódították meg Pannóniát, tehát a keresztény időszámítás kezdetekor az Imperium Romanum északi határa a Rajna-Duna vonaláig terjedt ki, az Északi-tengertől a Fekete-tengerig. A hódítást követően kezdetét vette a rómaiak betelepítő politikája, a romanizáció.
A romanizáció következetesen arisztokratikus politikája tette lehetővé, hogy a leggazdagabb bennszülöttek hamarosan a római uralom legmegbízhatóbb támaszává váltak.
Római kereskedelmi hálózat épült ki, amely a katonaság és az idegen telepesek keresletéhez alkalmazkodott: a hálózat kialakításában nagy szerepet játszottak a legiotáborok, ahol a hadsereg szükségeiről gondoskodó kereskedők és kézművesek letelepedtek.
A vállalkozók csoportjából már az 1. század első felében települések jöttek létre a legiotáborok körül: ezek az ún. canabae-k. Pannoniában két további településtípussal találkozunk:a coloniák telepítéssel alapított városok, amelyek eredetileg nem rendelkeztek önkormányzattal, jogilag Róma város részének tekintették; a municipiumok önkormányzattal rendelkező közösségének teljes jogú polgárai latin vagy római polgárjoggal rendelkeztek.
A colóniák és városok a provinciákban a birodalom fölényes technikáját és civilizációját
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Lakossági egészségfelmérés indul Zalaegerszegen2 milliárd forint értékű kutatás-fejlesztési projekt indul ZalaegerszegenMegvannak a ZTE FC következő bajnoki mérkőzéseinek időpontjaiÚj burkolat a Szeliánszky Márta-iskola bejáratánálLégyott Zalaegerszegen - városi sétaHárom bajnoki cím a Zalaszám ZAC szenior atlétáitólAz eladósodás veszélyei- mérlegeljünk körültekintően hitelfelvétel előttÉvnyitó ünnepség a Deák Ferenc TechnikumbanIrodahelyiséget kapott a zalaegerszegi diákönkormányzatGázvezeték-felújítás és útlezárás a zalaegerszegi Mező utcában -
rovatunk hírei
Wolfpack 2025 Makettverseny és KiállításArte vita natura - a 32. GébArt Zalaegerszegi Nemzetközi Művésztelep zárókiállításaÉvfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállítása top 10
Megnyílt a 2025-ös Vadpörkölt és Bor Fesztivál ZalaegerszegenAusztriai rezidensprogramon járt Tóth Norbert képzőművészA székely atyafi és a magyar humor121 éve született Keresztury Dezső, Zalaegerszeg díszpolgáraÉvnyitó ünnepség a Deák Ferenc TechnikumbanVadászom! Utamból Kotródj! a Hevesi Sándor SzínházbanFerenczy Béni-díjban részesült Horváth László szobrászművészÖtszáz, Keresztury Dezsővel kapcsolatos fotó kerül adatbázisbaFelújítják a Hoffhalter utcát ZalaegerszegenVadpörkölt és Borfesztivál - Különleges élmények és jótékonysági pörköltfőzés