Archivum
Katasztrófavédelmi találkozó
Idén áprilisban egy előző projekt folytatásaként megkezdődött a Dravis2 magyar–horvát katasztrófavédelmi projekt megvalósítása, melyben Somogy és Baranya, valamint három horvát megye vesz részt. Erről is szó esett azon a zalakarosi főigazgatói találkozón, melyen a magyar, a horvát és a szlovén katasztrófavédelmi vezetőség értékelte az elmúlt esztendőt és egyeztette az idei terveket.
Sikeres magyar–horvát–szlovén együttműködés
A három ország közötti együttműködés az elmúlt évben is eredményesnek bizonyult, hangsúlyozta dr. Muhoray Árpád, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgató-helyettese az ülést követő sajtótájékoztatón.

Mint fogalmazott, a tájékoztatás és információátadás mellett rendkívül fontosnak tartják a közös projektek megvalósítását, melynek egyik releváns példája a Dravis2. Az erdőtűzoltás feltételeinek javítását, a veszélyes és a radiológiai anyagok által keltett veszélyhelyzetek kivédését tűzték ki célul a határokon átnyúló projektben.
Megemlítette a Balaton 2008 katasztrófa-elhárítási nemzetközi gyakorlatot, melyen a zalai egységek mellett a horvát tűzoltóság oltó helikoptereivel vett részt. A valós segítségnyújtás kapcsán felidézte a 2006-os dunai és tiszai árvizet, amikor horvát és szlovén katasztrófavédelmi erők is segédkeztek az elhárításban.
Magyar részről kiemelt téma volt a katasztrófákat követő lelki traumák kezelését végző csapat munkájának bemutatása. 2007-ben kezdte meg munkáját a magyar krízisintervenciós team, melynek önkéntes alapon pszichológusok, orvosok és ápolók a tagjai. Hasonló szervezet felállítását ideálisnak tartaná a horvát és a szlovén fél is.
Branko Dervodel, a szlovén védelmi és mentési igazgatóság főigazgató-helyettese hozzáfűzte: náluk már megkezdődött a szervezés egy krízisintervenciós csoport létrehozása érdekében. Az együttműködés, a közös gyakorlatok eredményességét méltatta hozzászólásában Vesna Stajcic, a horvát védelmi és mentési igazgatóság igazgatóhelyettese.
Muhoray Árpád elmondta: hazánk az ENSZ Nemzetközi Kutató Mentő Tanácsadó Csoportja (INSARAG) által kidolgozott rendszer szerint végzi a mentéseket a földrengés sújtotta országokban. 2005-ben a Lentiben tartott minősítő gyakorlaton szerezték meg az akkreditációt, melyet ötévente, így idén kell megújítaniuk. A képzésekre és a gyakorlatokra horvát és szlovén kollégáikat is invitálják.
A megbeszéléseken elfogadták a 2010. évi közös munkatervet. Az erről szóló háromoldalú nyilatkozatot a média képviselőinek jelenlétében írták alá.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Belvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton Másodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területére80.000 forintért kellett meghalnia - -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regényeKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséért