Archivum
Miháld az erőgyűjtés időszakát éli
A polgármester megfogalmazása szerint Miháld pillanatnyilag az erőgyűjtés időszakát éli. Kis költségvetésű település lévén, nehezen tudnak kellő önerővel részt venni pályázatokon, így azokat részben hitel felvételével, részben kistérségi vagy társulási szinten valósítják meg. Ez utóbbiak sorába tartozik az a pályázat is, mellyel a település három buszváróját kívánják felújítani, de ide tartoznak a közmunkaprogramok is, melybe most is több miháldit sikerült bevonni; a közmunkások ottjártunkkor éppen a templom környékét tették rendbe.
Elérhetőbb pályázati rendszerben bíznak
Mindamellett – mutat rá a polgármester – alapvetően nincsenek is olyan elérhető pályázatok, melyekre egy Miháldhoz hasonló falu komolyan tudna reagálni.
– Sokféle pályázati kiírás létezik, ez tagadhatatlan. A szomorú az, hogy ezek számunkra nem elérhetők, illetve egyáltalán nem olyanok, melyek megvalósítása az ittenieknek esetleg megélhetést tudna biztosítani. Arra pedig nincs sem pénzünk, sem energiánk, hogy egy kiírásra csak azért jelentkezzünk, mert arra most épp pénzt lehetne szerezni, szükség viszont nincs rá – mondja Mándó Tibor.
A polgármester szerint Miháldon többek között kisebb hűtőházra, gyümölcsfeldolgozóra volna szükség, hiszen az itteni lakosság főként a mezőgazdaságban dolgozik, s az általuk megtermelteket helyben kellene, lehetne tárolni, feldolgozni.
– Nagyon bízom abban, hogy az új kormány elérhetőbb pályázati rendszerrel „ostromolja” majd az önkormányzatokat – mondja.
A falu első embere szerint nagyon aktuális cél volna Miháld, Sand és Zalaszentjakab számára szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése, amihez jelenleg alkalmas pályázati kiírásra várnak.
– Egymilliárd forintba kerülne a hálózat hármunknak, ezt pályázat nélkül nem tudjuk előteremteni – hangsúlyozza.
Mándó Tibor azt is elmondta: a falu jelen hónapokban éppen a létének elbizonytalanítása ellen küzd. Közel 28 millió forintos környezetvédelmi bírságot szabtak ki ugyanis rájuk, és ha nem sikerül az ítéletet megváltoztatni, komoly bajba kerülhetnek.
De hogy vidámabb dolgokról is szó essék: Miháld három komoly, a remények szerint a térségben is meghatározó jelentőségű programra készül.
– Május 2-án tartjuk Szent Flórián napunkat, melyre 12 település önkéntes tűzoltóit hívtuk meg, de most először részt vesz az ünnepségen egy horvátországi egyesület is. Készülünk természetesen a falunapunkra, és idén első alkalommal, június 19-én a miháldi országos magyarok vásárára.

A polgármester elmondta, a vásárt a Magyarok Szövetsége az önkormányzat segítségével rendezi a településen. A programba beemelik a korábbi években népszerűségnek örvendő Miháldi Virtusfesztivál elemeit is. Emellett tehetségkutató versenyt szerveznek gyermekek számára magyar népmesék és népdalok kategóriájában, s ami a sava-borsa a rendezvénynek: kizárólag magyar termékeket állítanak ki az ország minden részéből. A napot a Szkítia együttes koncertje zárja majd.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Magyar Péter Zalaegerszegen járt, a Vizslaparkban tartott fórumotLecsaptak a zalaegerszegi dílerhálózatraTakács Nóra bronzérmet szerzett az EYOF-onIszapmederbe esett lovon segített a szolgálaton kívüli rendőrAszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszát -
rovatunk hírei
Március után először top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetÉrettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóMagyar Péter Zalaegerszegen járt, a Vizslaparkban tartott fórumotTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaBrád András divattervezőre emlékeznek az átépülő Ruhagyár homlokzatán?Negyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói