Archivum
Húszéves az iskola Teskándon
Idén különös figyelmet érdemlő rendezvénynek számít a Csukás-napok, május 20-21-én ugyanis az általános iskola fennállásának húszéves jubileumát ünneplik Teskándon. A nagy mesélő, a többi között Picur figuráját megálmodó író-költő nevét a gyerekek szavazatai alapján 2008-ban vette fel az intézmény. Csukás Istvánt és természetesen minden jelenlegi és volt tanulót, pedagógust, munkatársat valamint szülőt szeretettel várnak a programsorozatra. Gundel Takács Gábor, Teskánd védnöke elfoglaltsága miatt nem tud eljönni az ünnepségre.
Közösségi ház épül – iskolafelújításra pályáztak

– Húsz év nem olyan sok egy iskola életében, az eltelt két évtized mégis jelentős fejlődést hozott intézményünk életében. A falusi kisiskolából egy nagy intézmény lett az évről évre mind több beiratkozó gyereknek köszönhetően. A tanulók létszámának növekedését a tanuszodás óvoda népszerűsége is segítette az elmúlt években, így mostanra szó szerint kinőtték az intézmény falait a gyerekek.
Jelenleg a bölcsődébe, óvodába és az iskolába együttesen több mint háromszáz gyermek jár. Kiszámoltuk, hogy 2013-ig minden évben emelkedik az iskola létszáma, elsősök több mint harmincan jönnek, miközben a nyolcadikos osztályokból alig több mint huszan ballagnak el – kezdte a beszélgetést Tóth István Jánosné, Teskánd polgármestere.
– Az épület is felújításra szorul, de a helyszűke miatt gondoltunk a bővítést is szolgáló felújításra, de a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében kiírt első két fordulóban elutasították pályázatunkat. Nemrég újból adódott a pályázati lehetőség, mellyel élünk is. Mivel a korábbi kiírásokra is nagyon sok pályázat érkezett be, a regionális fejlesztési tanács a kistérségi területfejlesztési tanácsok hatáskörébe helyezte azt a döntést, hogy kik adhatnak be pályázatot. Számunkra kedvező döntés született, és a tanács támogatói nyilatkozatával nyújthatjuk be pályázatunkat, melyet várhatóan a nyár végén bírálnak el.

– Milyen munkák megvalósítását határozták meg a pályázati projektben?
– A meglévő épületet bővítjük egy új résszel, melyben négy tanterem kap helyet. A rekonstrukció olyan általános munkákat is tartalmaz, mint a nyílászárók és a padló cseréje, a külső szigetelés, festés valamint az akadálymentesítés. Egy pályázatból már nyertünk tízmillió forintot, ebből az iskola fűtéskorszerűsítését valósítjuk meg az idén. Tavaly szintén pályázatból a bölcsődében korszerűsítettük a fűtésrendszert, a játékok és egyéb eszközök beszerzését, a kerítés építését pedig hamarosan elvégezzük.
– A napokban hirdették ki az integrált közösségi szolgáltató tér kétfordulós pályázatok eredményeit. Az egyik zalai nyertes Teskánd önkormányzata.
– 2008-ban nyertük el a címet, most a beruházás megvalósításához kaptunk támogatást. Településünknek így végre lesz közösségi háza, amit egybeépítünk a körjegyzőség épületével. Emellett felújítjuk az udvarban lévő pajtát és annak régi kemencéjét.
Az új épületrészben a feltételként meghatározott helyiségeket alakítjuk ki, a többi között közösségi teret, irodákat, klubszobát és teleházat. A közösségi házban egy főt alkalmazunk majd, a bérköltség egy részét a támogatásból fedezhetjük három éven át. Milyen programokat és lehetőséget kínáljon Teskánd közösségi háza a lakosságnak? – minderről egy falugyűlésen döntünk majd.
– A Leader-programra milyen fejlesztési célokkal pályáztak?
– Az egyik projekt, melyre támogatást várunk a Kikelet fesztivál nevet viseli. Egy rendezvényt szeretnénk tartani, melyre meghívnánk a környező települések amatőr művészeti szólistáit és csoportjait.
Emellett egy konferencián, a polgármesterekkel, az egyesületek vezetőivel és tagjaival arról beszélgetnénk, hogy hogyan lehet ebben a pénztelen világban boldogulni, közösségi életet szervezni a falvakban. A másik pályázati projektünk egy felnőttképzés lenne. Egy kompetenciaalapú, kifejezetten a gyakorlati tudásra fókuszáló számítógépes oktatást szeretnénk megvalósítani konfliktuskezelő tréninggel a lakosság számára.

A harmadik tengelyes pályázatunk a temetői út felújítását, térköves járda és parkolók kialakítását, a zöldkörnyezet rendbetételét szolgálná. A többcélú kistérségi társulástól nyertünk egy korszerű fűnyíró traktort, mely nagyban megkönnyíti a területek gondozását. A közbiztonság terén is sikerült előre lépnünk, a támogatásból foglalkoztatott két településőr május elsejétől kezdi meg munkáját.
A polgármester hozzátette, a mozgást és a tömegsportot népszerűsítve kosárlabdázás, asszonytorna és úszás ingyen áll rendelkezésére a lakosságnak a hét meghatározott napjain. A sportegyesülettel közösen május 15-én túrára invitáljak a lakókat és az érdeklődőket.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
ZEGINFO: Bali Zoltán és Gecse Péter sajtótájékoztatója a közgyűlési döntésekrőlBelvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton Másodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területére -
rovatunk hírei
top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regényeKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséért