2024.04.24., szerda - GyörgyZalaegerszeg időjárása

Archivum

A közösség parkja Kemendolláron

2010. augusztus 31. kedd, 12:52
Címkék:

Augusztus elsején nagyszabású falunapot tartottak Kemendolláron, ahol idén a közösség évét ünneplik. Joggal és büszkeséggel tehetik mindezt, hiszen az elmúlt évek, évtizedek alatt összetartó, céltudatosan munkálkodó közösséggé formálódott a település lakossága, mely erejét forintokra is tudta váltani. Ezt a gyümölcsöző tenni akarást ünnepelték a falunapon a játszótér és a közösségi park átadásával, Szent István és Széchenyi István fa mellszobrának felavatásával pedig megemlékeztek a magyar történelem két kiemelkedő alakjáról.
 

A gyümölcsöző tenni akarást ünnepelték a falunapon

Időutazás – utalt találóan köszöntőjében a „2010 a közösség éve” jegyében rendezett falunap programjaira Koronczi László, Kemendollár polgármestere, aki beszédében méltatta a két rendkívüli történelmi személyiség munkásságát. A méltatást követően Szabó Eszter elénekelte a Szózatot, majd a Magyarország című dalt, miután Koronczi László, Naszvadi István fafaragó népi iparművész és a szoborkészítés ötletadója, Nágli János leleplezték az alkotásokat. 

 

Naszvadi István (jobbról) átveszi az elismerést.

 

A szobrok alapanyagát a faluház udvarán álló balesetveszélyessé vált fa adta. A rönkből Naszvadi István pakodi faragó népi iparművész alkotta meg a két kiemelkedő egyéniség mellszobrát. Mint mondta, örömmel vállalta a megtisztelő feladatot, amit faanyagért cserébe vállalt. Nem minden a pénz, magyarázta. Széchenyi Istvánt fotóról mintázta, Szent Istvánhoz képzelete erejét hívta segítségül. Az alkotásokba saját érzéseit és gondolatait is igyekezett belevinni.

Az új közösségi parkkal szemben lakik Nágli János, a szoborkészítés ötletadója. Elmondta, fájt a szíve az elszáradt fákért, ezért gondolta azt, hogy emléket kellene állítani a múltnak, hiszen a kivágott nyárfák tanúi voltak a közösség elmúlt 30–40 évének. A Széchenyi-emlékév kapcsán jutott eszébe az ötlet: készüljön szobor a legnagyobb magyar és egy másik – utalva a magyar államiság kezdetére – Szent István tiszteletére.

A faluház homlokzatán elhelyezett szobrokat Horváth Zsolt plébános szentelte meg az ünnepségen, mely elismerések átadásával folytatódott. Kitüntetést kaptak a polgármestertől Perjési Istvánné, Sabján Istvánné nyugdíjas pedagógusok kiemelkedő oktató-nevelő munkásságukért, Szabó Gyuláné falugondnok, Szabóné Baján Erzsébet, a kultúrház vezetője, Illés Zoltán önkormányzati karbantartó a munkakörükön túlmutató, a település javát szolgáló tevékenységükért, Kiss Attila és Lákics Csaba közmunkások ugyancsak példamutató munkájukért.

 

kemendollar-park1.jpg

 

Koronczi László Széchenyi-emlékplakettet adott át Szeder Kummer Máriának, a Zalai Falvakért Egyesület titkárának, dr. Bangó Szilárdnak, a Zalaegerszegi Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság parancsnokának, a zalaegerszegi Deák Ferenc Megyei Könyvtár kollektívájának és Naszvadi István fafaragó művésznek.

– Az elmúlt tíz év településünk közössége, civil szervezetei és képviselő-testülete együttgondolkodását, a feladatok közös megoldását hozta. Hogy ez így történhetett, az ön hatékony, olykor szigorú, de mindig emberséges magatartásának, következetes munkájának köszönhető – Szabó Eszter köszöntötte ezekkel a szavakkal az így meglepett polgármestert, akinek Szeder-Kummer Mária adta át a közösség elismeréseként a „megbecsülés ajándékát”.

– Egy falu akkor juthat komoly fejlődési erőforráshoz, ha a közösen meghatározott célok és elvárások mentén együtt tud munkálkodni az önkormányzat, a képviselő-testület, a civil szervezetek és a lakosság alkotta közösség. Az elmúlt évek eredményei azt bizonyítják, Kemendolláron sikerült létrehozni egy a faluért valóban tevékenykedő közösséget – reagált Koronczi László az elhangzottakra.

A Zalaegerszegi Fúvószenekar és a mazsorettek kíséretében az ünneplők átvonultak az új közösségi parkba, ahol átadták a játszóteret a gyerekek nagy örömére. Az önkormányzat a Leader-programon nyert támogatást a játszótér létesítésére, amit abban a közösségi parkban helyeztek el, melynek rendezett környezete, minden elültetett fácskája és cserjéje a falu lakosságának keze munkájáról, a közösség példás összefogásáról árulkodik.

 

Koronczi László polgármester kitüntetést ad át.

 

A park rendbetétele már a korábbi években megkezdődött, ugyanis a lápos terület feltöltést igényelt. A szükséges földet a faluban zajló útépítések során nyerték. A már elszáradó nyárfák kivágására azért került sor, mert veszélyeztette volna az új játszóteret. Az új ezüsthárs és nemesjuhar fákat, és cserjéket májusban ültette el a falu lakossága, akik örökbe is fogadhatták a növényeket. Az új közösségi park közepén egy körsétányt is kialakítottak, ahol emlékművet állítottak a jeles eseménynek.

A polgármester a park átadását követően Széchenyi-emlékplakettet adott át példás tevékenységükért az Önkéntes Tűzoltó Egyesületnek, a helyi Vöröskeresztnek, a Hóvirág Népdalkörnek, a Semiramis Tánccsoportnak, Szabó Eszternek, Horváth Józsefnek és Nágli Jánosnak. Szabó Károlyné, Söjtör Sándorné, Büki Lászlóné és Kerekes Imréné a falu virágosításáért kapott elismerést.

A kemendollári lánglovagok második helyezést értek el idén az önkéntes tűzoltók megyei versenyén. A szép eredmény kapcsán Farkas János tűzoltóparancsnok emléklapot adott át versenyben részt vevő hét tűzoltónak, valamint Szabó Gyuláné gazdasági felelősnek és Koronczi László polgármesternek.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK