Archivum
A múzeumi raktár titkai
Országszerte kiállításokat szerveztek az elmúlt héten a Magyar Festészet Napja alkalmából. Számos rendezvény egészen a hónap végéig tart. A kiállítótermek látogatása közben azonban érdemes azon is elgondolkodni, hogy mi van a kulisszák mögött; vagyis mi rejlik a múzeumok raktáraiban.
Barokk szobroktól az expresszionizmusig
A zalaegerszegi Göcseji Múzeum ritkán látható képzőművészeti gyűjteményeiről kérdeztük dr. Kostyál László művészettörténészt. Az idén 60 éves intézmény igazgatóhelyettese előjáróban leszögezte: a múzeumnak nem gyűjteményei vannak, hanem egy és oszthatatlan képzőművészeti gyűjteménye, ami több egységből tevődik össze. A kollekció ma már több mint 2000 darabból áll. A gyűjtés fénykora pedig leginkább a 70-es, 80-as évekre tehető. Ma viszont a közgyűjtemény pénzügyi helyzete miatt alig van lehetőségük gyarapítani az állományt. Az utóbbi 10 évben egy felhívás eredményeképpen érkezett több zalai művésztől alkotás a gyűjteménybe, de vásárolni nem nagyon tudnak.
- Az elmúlt évtizedekben egyrészt tudatosan, másrészt pedig alkalomszerűen bővült a múzeum képzőművészeti anyaga. Az intézmény alapfeladatából adódik egyfajta gyűjtési koncepció, vagyis elsősorban a zalai, másodsorban pedig a kortárs hazai művészek alkotásait keressük. Ezen kívül „ad hoc” módon is bővült a gyűjtemény: tükrözve az elődök lelkesedését, ízlését.
- Melyek a legrégibb darabok?
- A vármegyeháza hajdani portrégalériájának darabjai és régi templomok barokk szobrai. Ezeket még Szentmihályi Imre, a múzeum első igazgatója leltározta be. A nagyobb egységek az 1970-es évektől érkeztek. Ennek a gyűjtésnek az alapját tulajdonképpen az Egervári Művésztelep anyaga adta. Már 1967-ben felvetődött a Városi Képtár létesítésének gondolata. Az volt a cél, hogy a művésztelep itt maradt alkotásainak legyen kiállítóhelye.
- A képtár-kérdés azóta is napirenden van.
- A jelen gazdasági helyzetben igazából nincs napirenden. De a téma újból és újból előkerül. Hat évvel ezelőtt jómagam elkészítettem egy koncepciót, ami egyfajta alapja lehet későbbiekben a képtár megvalósításának és működésének. Azt is mindenki tudja, hogy kellene képtár, hiszen a városban vannak ugyan kiállítótermek, galériák, ám a kor színvonalának megfelelő, tágas, több gyűjteményi egységet és időszaki tárlatokat is befogadni képes kiállítóhely nincs.
- Visszatérve a Göcseji Múzeum gyűjteményének egységeihez: az említett egervári művésztelep anyagán, és a sokak által jól ismert Kisfaludi Stróbl Zsigmond kollekción kívül, milyen nagyobb csoportok vannak még?
- A képzőművészeti anyag jó részét a Hertelendy-gyűjtemény adja. Herteleny László műgyűjtő zalai származású volt, s rengeteg képzőművészeti alkotást vásárolt nemcsak magyar, hanem külföldi mesterektől is. Festményekből, kisplasztikákból, nyomatokból és grafikákból áll ez a gyűjteményi egység. Megtalálhatók benne például a 19. századra jellemző úgynevezett népéletképek melynek szép példája Barabás Miklós „Vásárra menő oláh család” című alkotása. Ez a festmény több példányban készült, az egyik nálunk található. A Hertelendy-gyűjteményben ezen kívül sok egyéb mellett Orlai Petrich Soma és Benczúr Gyula egy-egy festménye is megtalálható. Ami a Kisfaludi Strobl gyűjteményt illeti: valóban ez a legismertebb, hiszen sikerült állandó kiállítást rendezni az alkotások jó részéből. A gyűjtemény feldolgozása, értékelése viszont még nem történt meg teljesen. Készülőben van a művészről egy monográfia, mely reményeim szerint hamarosan napvilágot lát.
- Külön egységet képez a hazai expresszionizmus jeles alakjának, Frank Frigyesnek a hagyatéka is.
- Így igaz. Ez az anyag két részletben került a múzeumba. Közel 40 festmény és 250 grafika, vázlat, rajz tartozik a kollekcióhoz. Frank Frigyes élete végén több múzeumban helyezte el alkotásait. 1975-ben a Göcseji Múzeummal is megállapodott. Tudta, hogy Kisfaludi Strobl hagyatéka is itt található, s úgy érezte, a zalai múzeum jó gazdája lesz műveinek. Persze azt is szerette volna, ha ezek egy állandó kiállításon folyamatosan látogathatók, de ez egyelőre nem valósulhatott meg. A múzeum gyűjteményének egy kisebb egységét képezi még az egykori Zala megye ma Horvátországhoz tartozó részén született Boldogfai Farkas Sándor szobrászművész és érmész hagyatéka, Gácsi Mihály Munkácsy-díjas grafikus anyaga, aki 1976-tól halálig (1987) élt és alkotott Zalaegerszegen. Fontos megemlíteni Németh János keramikusművész alkotásait is, melyekből májusban nyílt meg az állandó kiállítás. Bár az ő gyűjteményének csak egy része - körülbelül 71 mű – van a múzeum tulajdonában. Ezeken kívül az 1970-es, ’80-as években minisztériumi vásárlások következtében is kerültek jelentős művek a vidéki múzeumokba. Ilyen adományozás eredménye, hogy Glatz Oszkár, vagy Czóbel Béla alkotásával is rendelkezünk.
- A gyűjtemény stílusát és korát tekintve nagyon összetett. Lehet azt mondani, hogy az 1800-as évektől napjainkig felvonultatja a főbb művészettörténeti korszakokat?
- Ennyire ez nem egyértelmű, ugyanis sok minden hiányzik, főleg a 20. század irányzataiból. Például alig van avantgarde alkotás a múzeumban. Azt is sajnálom, hogy a zalai születésű Vajda Lajostól csupán egy darab grafikánk van. Hosszú távon szerencsésnek tartanám, ha a múzeum anyaga és a Gébárti Művésztelep anyaga – ha nem is feltétlenül tulajdonjogilag -szerves egységet képezhetne. Ez utóbbiak tárolásáról jelenleg a Keresztury ÁMK, mint a művésztelep szervezője gondoskodik.
- Ha már tárolásnál tartunk, a Göcseji Múzeum mekkora területen, és milyen körülmények között tud elraktározni egy ekkora képzőművészeti anyagot?
- Egy képzőművészeti raktárunk van, amiben ráadásul iparművészeti tárgyak is vannak. A helyiségek túlzsúfoltak, de néhány éve sikerült a festmények tárolására egy új eljárást – az úgynevezett akasztóhálós rendszert - kidolgoznunk. Korábban polcokon voltak a festmények, egymásnak támasztva, ám így a képek mozgatása sérülésveszéllyel járt. A mostani megoldás sokkal biztonságosabb és praktikusabb. Ezen kívül természetesen ügyelnünk kell a raktár hőmérsékletére, páratartalmára és figyeljük a por koncentrációját is.
- A gyűjtemény darabjai elég ritkán láthatók kiállításokon, pedig sok múzeum épp a költséghatékonyság miatt inkább saját anyagából válogat, ha képzőművészeti tárlatot rendez.
- Kétségkívül olcsóbb megoldás, mint „lehívni” valamilyen nagyobb tárlatot a fővárosból, vagy más városból. Az is igaz, hogy az anyag elég gazdag ahhoz, hogy bemutassuk. Erre azért volt példa több esetben is, időszaki kiállítások esetében. Gond viszont, hogy helyhiánnyal küzdünk. A múzeum egyetlen időszaki kiállítóterén „osztoznak” történészek, régészek, néprajzosok és a művészettörténész. Így tényleg ritkán lehet tárlatot rendezni a gyűjteményből. Ezért is lenne fontos egy képtár, hiszen akkor mindezeket a gyűjteményi egységeket illetve más, például kortárs műveket is be lehetne mutatni a közönségnek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Takács Nóra bronzérmet szerzett az EYOF-onIszapmederbe esett lovon segített a szolgálaton kívüli rendőrAszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjait -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúÉrettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Brád András divattervezőre emlékeznek az átépülő Ruhagyár homlokzatán?Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren