Archivum
Így éltünk a hatvanas években
A 2007-ben bemutatott „…mindenki szem a láncban” – Így éltünk az 1950-es években” című kiállítás után most Elvek és alkuk – Így éltünk a hatvanas években címmel látható a zalaegerszegi Göcseji Múzeum keszthelyi anyaggal kiegészített tárlata a Balatoni Múzeumban. A múltidéző tárgyakat Káli Csaba történész, főlevéltáros, a Zala Megyei Levéltár igazgatóhelyettese ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
Keserédes pillantok
„A hatvanas években, fellazult tételben fogalmazódott meg a világ.” A szervezők Cseh Tamás és Bereményi Géza egy dalának ezt a mondatát választották kiállításunk mottójául. S bár nem nosztalgiázásra invitálták a látogatókat, azért az érintett korosztály keserédes mosollyal nézegette gyermek-, vagy ifjúkora jól ismert tárgyait: a fekete-fehér televíziót, benne a táncdalfesztivállal, és a Futrinka utca lakóival, vagy az „Úttörővasút” csokit a múzeumban berendezett bolt polcain.
A kiállítás létrehozói, saját bevallásuk szerint, ezúttal sem a korszak politikatörténetét próbálják bemutatni, hanem a „hatvanas évek mindennapjainak világát, életmódját a kádári konszolidáció keretei között”. A kiállításon a falusi konyha ugyanúgy megtalálható, mint az értelmiségi házaspár lakótelepi szobája. A termeken végighaladva előbb egy valamikori pártház folyosóján érezheti magát a nézelődő. A kornak megfelelően berendezett házasságkötő terem és az ifjúsági klub után már az „utcán találja magát” a látogató. A buszmegállóval szemben fodrászüzlet és csemege bolt távolabb pedig a híradó moziból kiszűrődő hangja csalogatja a vendéget.
A propaganda és a kultúraközvetítés fontos eszköze, egyben a szórakozás egyik legnépszerűbb formája felhajtható fapadokkal, vetítőgéppel, a falakon a 60-as évek híres filmsztárjainak portréival, film- és műsorismertető plakátokkal jelenik meg. A kiállításban az egyes enteriőröket és témákat magyarázó szövegek mellett az MSZMP Zala Megyei Bizottsága által a Központi Bizottság PTO osztályára küldött hangulatjelentésekből vett idézetekkel segítenek értelmezni a látottakat, egyben sikeresen ellenpontozzák a közönségben fel-felébredő nosztalgiát.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Belvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton Másodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területére80.000 forintért kellett meghalnia - -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regényeKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséért