Archivum
Kozmikus veszedelmek?
Már gyermekkorában is lelkesedett a csillagokért. Még most is oda tudna állni azokra a helyekre, ahonnan esténként a tiszta, falusi égboltot figyelte Bánfalvi Péter, amatőr csillagász.
Közeledő kisbolygó és sodródó űrszemét
A TIT Öveges József Ismeretterjesztő és Szakképző Egyesület elnöke, a VEGA Csillagászati Egyesület (VCSE) elnökségi tagja, gyerekként látta az első szputnyikot a feje felett elrepülni; 1957-et írtak ekkor.Az amatőr csillagásszal a Kávészünetben kisbolygókról, űrszemétről és egyéb égi jelenségekről beszélgettünk. Megtudtuk azt is, hogy hisz a telepátiában, ám az időutazásban és a teleportálásban kevésbé.
- Honnan jött ez a szenvedélyes érdeklődés a csillagok iránt?
- Az indíttatás valószínűleg onnan ered, hogy édesanyám is az átlagnál jobban érdeklődött a téma iránt. Mindig jó válaszokat adott kérdéseimre, ami csak tovább fokozta kíváncsiságomat. Középiskolás koromban már saját kezűleg távcsövet építettem. Különleges élmény volt ezen át nézni a Hold krátereit.
- Akkoriban még szakembereknek sem lehetett egyszerű feladat összerakni egy távcsövet. Egy diáknak honnan volt ehhez ismerete?
- Könyvekből és olyan ismeretterjesztő folyóiratokból, mint például a Föld és Ég. Ezen kívül volt még egy „bibliám”: Kulin György A távcső világa című könyve. Ebben külön fejezetek szóltak a távcső építéséről. Gyakorlatilag minden újságot, könyvet felkutattam, ami ezzel a témával foglalkozott.
- A hidegháborús helyzet, illetve a nagyhatalmak űrprogramjai mennyire befolyásolták, vagy mélyítették el érdeklődését?
- Tény, hogy akkoriban sokkal nagyobb hírnek számított egy rakéta kilövése, mint mondjuk manapság egy űrrepülőgép elindítása, vagy célba érése. Szenzációjellege miatt sokkal több embert érdekelt a világűr, mint most. Manapság inkább akkor figyelnek jobban, ha van egy kis kampánytevékenység is: ilyen volt a 2009-es csillagászat éve, mely a távcső születésének 400. évfordulójára emlékezett. Hasonlóan jó alkalom, hogy a csillagászat felé tereljük egy kicsit az érdeklődést, ha valamilyen előre látható jelenséggel lehet számolni. Mondjuk nap –vagy holdfogyatkozással, meteoresővel, üstökös feltűnésével. A TIT és a VCSE célja is az, hogy segítsen „eligazodni” az univerzumban, választ adjon bizonyos kérdésekre az érdeklődőknek, s próbálja valamelyest pótolni a közoktatás hiányosságait.
- Végül miért nem lett profi csillagász?
- Nem is gondoltam rá, hogy az legyek! Eredetileg orvos szerettem volna lenni, de a középiskolai osztályfőnököm, aki matematika-fizika szakos tanár volt, akkora hatással volt rám, hogy elhatároztam: én is pedagógus leszek. Magyarországon egyébként nagyon kevés csillagászra van szükség – körülbelül tízen, húszan vannak – és engem tökéletesen kielégít az, amit amatőr csillagászként, és ismeretterjesztőként tehetek. Amúgy egy profi csillagász barátommal (aki nem más, mint Csizmadia Szilárd, a VCSE elnöke) sokat viccelődöm azon, hogy én gyakrabban nézek távcsőbe, mint ő. A berlini kutatóintézet munkatársaként, ő ugyanis leginkább a számítógép előtt ül, és a föld körül keringő műholdak mérésadatait elemzi. Amatőr csillagászként én viszont nemcsak saját örömömre figyelem az eget, hanem egy-egy rendezvény keretében ezt másoknak is megmutathatom. Persze, azért minden este bekapcsolok otthon egy számítógépet és egy meteorészlelő kamerát az erkélyemen. Összegyűjtöm és feldolgozom a képi információkat, amik egy nemzetközi adatbázisba kerülnek. Így profi kutatók munkáját is segítem.
- A közhiedelemmel ellentétben, meteorokra nem csak augusztusban kell számítani.
- Folyamatosan hullnak! Látványosan szép meteorokat lehet észlelni rajokon kívül is. Magyarországon több kamera is figyeli a légtér meghatározott részét, méréseikből kiszámítható térbeli haladásuk és a Föld légkörébe érkezésüket. Az adatok egy jól szinkronizált adatbázisba kerülnek, így egy-egy meteor mozgását másodpercre pontosan nyomon lehet követni, akár egészen a becsapódásig.
- Az univerzum elég széles, sőt végtelen. Önt ezen belül mi vonzza elsősorban?
- Érdeklődésem irányait leginkább a lehetőségek szabták meg. Amíg a távcsövem arra volt alkalmas, hogy a Holdat nézzük vele, az volt a fő vonal. Kiegészítve persze az űrkutatás aktuális eredményeivel. Ez a kör most bővült, hiszen a TIT sikeresen szerepelt egy pályázaton, ami lehetővé tette, hogy egy számítógéppel vezérelt mechanikával működő távcsövet vásároljunk. A megfelelően pozícionált szerkezet bármit megmutat, ami az égbolt látható felületén van és a távcső által észlelhető. Így akár távoli galaxisokat, vagy a csillagközi tér gáz- és porfelhőit is meg tudjuk vele figyelni. Bár sajnos Zalaegerszeg ege alól a haloványabb objektumokat még egy halogén szűrő ellenére is alig lehet meglátni a fényszennyezettség miatt. A falusi égbolt sokkal alkalmasabb terület az ilyen jellegű megfigyelésekhez.
- Ha már objektumoknál tartunk: 2036-ban a Föld állítólag egy kisbolygóval ütközik, ami felbecsülhetetlen károkat okozhat. Valósak az aggodalmak?
- Valóban vannak olyan, a kisbolygó kategóriájába tartozó égitestek, melyek vészesen közel kerülhetnek hozzánk. Ha némelyikkel ütköznénk, akár kontinenseken átívelő katasztrófa is bekövetkezhetne. Vagy a légkörbe csapódáskor kialakuló lökéshullám, vagy a felsőlégkörbe kerülő por és vízpára, vagy az esetleges szökőárak miatt. A kisbolygókat azonban jól ismerik az erre hivatott szakemberek, és én pillanatnyilag jobban hiszek azoknak, akik azt mondják, hogy ilyen katasztrófára nem kell számítanunk. Amúgy a legrosszabb, az a megoldás lenne, ha az ilyen közeledő égitestet a filmekben látottakhoz hasonlóan elkezdenék szétlőni. A feldarabolt égitest ugyanis még jobban szóródik. A leghatékonyabb megoldás a lassítás, vagy gyorsítás. Ha ugyanis csekély mértékben is, de módosul a bolygó sebessége, módosul az eredeti pályája is, így elkerülhető az ütközés.
- Előadásain az derül ki, hogy Ön sokkal jobban fél a környezetszennyezés, vagy az űrszemét káros következményeitől.
- Ez így igaz! Az ózonréteg elvékonyodása nagy gond, és az is, hogy mi lesz a Föld ivóvízkészletével. „Fejünk felett” pedig rengeteg űrszemét sodródik. Sok olyan űreszközt lőttek fel, amit nem készítettek fel arra, hogy vissza is hívják őket. Ezek egymásnak ütközve, szétszóródva veszélyeztetik a még működő űreszközöket, és még az asztronauták életét is. Arról nem is beszélve, ha belépnek a Föld légkörébe, irányíthatatlan lesz a becsapódásuk. Gyakorlatilag bárhová eshetnek. 1977-ben a Skylab űrállomás zuhant le, miután öt évig sodródott. Szerencsére lakatlan területre esett. Ezekre a problémákra megoldást kell találni.
- Legutóbb egy rendezvényen azt mondta: hisz a telepátiában.
- Igen, szerintem a gondolatátültetés valós dolog. Bioáramok, és rádióhullámok miért ne közvetíthetnének gondolatokat. Bár nem vagyok ebben a kérdésben szakember, de hiszem és tapasztalom a jelenséget.
- Időutazás, teleportálás, földönkívüliek?
- Ami az első kettőt illeti, nem nagyon hiszem, hogy megvalósítható. Kritikusan nézem a sci-fi filmeket is. Már csak azért is, mert egy-két kivételtől eltekintve a földönkívülieket gonosznak és fenyegetőnek ábrázolják. Szerintem, ha léteznek ilyen lények – és ezt nem zárom ki – akkor azok olyan intelligenciával és felelősségtudattal rendelkeznek, hogy nem rossz szándékkal érkeznek a Földre. Ha meg el akarnának minket pusztítani, egy gombnyomással megtehetnék.
- Mit gondol, lesz világvége?
- Csillagászati számítások szerint lesz, körülbelül 5 és fél, 6 milliárd év múlva. A Napnak ugyanis lecsökken az energiája, s mint vörös óriás, fel is fúvódik. Felszíne akár a Marsot is elérheti. Már a növekedés kezdeti fázisában olyan forró lesz a Föld és környezete, hogy az nem lesz alkalmas emberi életre. A Föld is, és a Naprendszer bolygóinak többsége is elpusztul. Persze, azt nem tudni, hogy egyáltalán lesz-e ekkor még emberiség, hiszen van egy közelebbi probléma is: néhány tízezer év múlva bekövetkezhet egy pólusváltás. Ekkor megszűnik átmenetileg a mágneses tér körülöttünk, s nem lesz, ami védje a kozmikus sugárzástól a Földet. Ez aggodalommal tölt el. Na, meg az is, hogy az emberiség addig is mit tesz a bolygóval. Jó lenne ezt a világot sokáig megőrizni, s menteni az értékeit.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Aszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Érettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján