Archivum
"Se pénz, se posztó”
A középkori Zalaegerszegről, a török időkről, az egykori végvár történetéről és mindennapjairól számol be az Egerszegi Füzetek helytörténeti sorozat legújabb kötete. Az Egerszeg végvár és város a 17. században című kiadványt a Deák Ferenc Megyei Könyvtárban mutatták be.
Kötetben az egerszegi végvár története
A szerző Végh Ferenc történész, a Pécsi Egyetem oktatója már évek óta kutatja a dunántúli végvárak történetét, így Zala megye török kori emlékeit is górcső alá vette. A kötetbemutatón az írót köszöntő Kiss Gábor könyvtárigazgató elmondta, hogy az egerszegi vár kutatása nem előzmények nélküli.
Dr. Vándor László múzeumigazgató egy korábbi tanulmányában már felvázolta a vár alaprajzát. Müller Veronika e könyvsorozat keretében 1976-ban írt a vár történetéről. Dominkovics Péter történész (képünkön), a soproni levéltár munkatársa pedig szintén a Nyugat-Dunántúl középkori történetével foglalkozik, s kutatásai során Zalaegerszegre is eljutott.
Nem véletlen, hogy Végh Ferenc kötetét éppen ő ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Dominkovics szerint ezzel a könyvvel a Dunántúl, s Zalaegerszeg középkori, kora újkori történeti kutatása új állomáshoz érkezett. Végh Ferenc arra keresi a választ, hogyan jött létre a végvidék, s mik voltak a kis városok funkciói az adott időszakban. A szerző a „Kanizsa ellen vetett végek” rendszerébe helyezi el az egerszegi várat.
A könyv nagy eredmény a vár-és városkutatás tekintetében is. Részletesen elemzi az itt állomásozó egységeket, régészeti és írott forrásokra támaszkodva. Olyan finomságok jelennek meg a monográfiában, melyek differenciálják az eddigi adatokat. A könyv egy érdekes struktúrára is rámutat: elemzi a polgári és katonai réteg együttélését, valamint az akkori önkormányzatiság rendszerét. Ez utóbbiban a katonai elemek túlsúlya figyelhető meg. Erős volt továbbá a polgári és katonai szféra összefonódása is.
Végh Ferenc új nézőpontba helyezi azt a régi tételt is, mely szerint a végvárak a protestantizmus fellegvárai voltak; Egerszegre ez egyáltalán nem volt jellemző, itt megmaradt a katolikus hit. A könyv kitér a prezídium (katonaváros) falon belüli és azon kívüli életére is.
A szerző elmondta, hogy 1658-ban körülbelül félezer fő volt az egerszegi végház helyőrségének keretlétszáma, amelynek fenntartását az uralkodó magára vállalta, és – elvileg – havi rendszerességgel fizetett. A várban főleg magyar nemzetiségű királyi helyőrség mellett kimutatható egy szintén az uralkodó által fenntartott német kontingens is. A Lajtán túli gyalogságra az egyik bástya őrzését bízták.
Végh Ferenc könyvében arra is rámutat, hogy a harmincéves háború miatt a Monarchia lényegesen csökkentette a török elleni védelmi rendszerre fordított összegeket, ezért egy idő után tizenkét hónap helyett csak tízhavi javadalmazást kaptak a végváriak. A kifizetések így is akadoztak; s a járandóságnak gyakran csak egy részét kapták pénzben, a többit általában posztóban vagy más juttatásban. Vagy abban se. (Innen származik a „se pénz, se posztó” szállóige.) Többen, kevés jövedelmüket szántók és szőlők vásárlására fordították vagy török rabokkal kereskedtek.
A kötetet olvasva tényleg a katonák mindennapi életébe – igényeikbe, konfliktusaikba, problémáikba – nyerhetünk bepillantást. A kép pedig már csak azért is valóság közeli, mert Végh Ferenc körülbelül 5000 fennmaradt levelet dolgozott fel, melyekből megismerhetők a korszak ízes, zamatos szóhasználatai, kifejezései is.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Egerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen Kerékpárút épül Bak és Zalaapáti között15 éremmel zárták a legfiatalabb úszók bajnokságát a Zalaco-ZÚK versenyzőiA Leicester City lesz a Zete Fieszta vendégeSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenHidegfront hoz felfrissülést, fejfájás, migrén jelentkezhetKét fiatal légióssal erősít a ZTE FCNyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyanDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnöke -
rovatunk hírei
Tavat kerülő vesebetegekSzületés heteAlsópáhoki nőnapi köszöntőSzőlőskertek védelmérőlA gyermekkori túlsúlyrólHúshagyókeddi fánkpartiÖrömmel rúgták a labdátAkarattal és felelősséggelÉvindító egészségnapVegyük kezünkbe sorsunkat! top 10
Bezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaNegyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkútKomplex népi kézműves alkotótábor a Gébárti-tónálIvóvízvezeték-rekonstrukció és útfelújítás a Landorhegy egyik legforgalmasabb csomópontjábanA pincétől a tetőig megújul a volt HEMO Zalaegerszegen