Archivum
Letenye, a Mura városa
Gazdasági övezetet hozott létre Letenye önkormányzata új településfejlesztési és -rendezési tervében, amit idén fogadott el a Mura menti város képviselő-testülete. A kijelöléssel súlyponti átrendezés történt annak érdekében, hogy a nagybefektetők közvetlenül az M7-es autópálya mellé települhessenek. Hogy ez így is történjen, minden esélye megvan a településnek. Egy logisztikai cég 150 munkahelyet kíván teremteni Letenyén 2012 végére. Elsőként erről érdeklődtünk Halmi Béla polgármestertől.
Gazdasági övezet az M7-es mellett
– Az M7-es autópálya hiányzó szakaszának megépítését azért szorgalmaztuk annak idején, hogy kikerüljön a városból a kamionforgalom. Az ipari park a város szélén van, az új gazdasági övezetet azonban a sztráda mellé jelöltük ki, mivel mindkét hidunk és mindkét határátkelőnk ott illetve a közelben található.

A helyi gazdaság fejlesztése céljából továbbá szeretnénk hasznosítani a kamionos átkelést biztosító régi terminált. A százszázalékos infrastruktúrával rendelkező bázis ugyanis komoly jelentőségre tehet szert Horvátország uniós csatlakozásával. Jelenleg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kezelésében van; azt szeretnénk, ha átadnák részünkre.
– Mikor települ be a logisztikai cég?
– Intézik a földhivatali ügyeket és készítik a terveket. Úgy tudom, hogy a Müller Drogéria Magyarország pályázik is a két határátkelő közötti új elosztó bázis kialakítására. Szeptemberben kezdenék az építkezést, amit 2012 végére fejeznének be.
– A Magyar–Horvát IPA együttműködési programban két pályázatot is beadtak az elmúlt évben. Hogy sikerültek?
– Mindkét százszázalékos támogatottságú pályázatunk nyerni tudott. Várhatóan szeptemberben rendezzük meg a Mura-hídi vásárt. A régi híd mindkét oldalán termékbemutatókkal és kulturális műsorral várjuk az érdeklődőket. Ezzel az eseménnyel kívánjuk megünnepelni a közöttünk lévő jó kapcsolatot és Horvátország leendő uniós csatlakozását. A Mura és a Dráva vízbázisa védelmét szolgáló másik pályázatnak köszönhetően pedig szennyvíztisztítónk korszerűsítése valósul meg. Erre 270 milliót, míg a vásár megrendezésére 17 millió forintot nyertünk.
A Városok Szövetsége idei programját a Mura Menti Napok keretében tartjuk augusztusban. Nemzetközi és hazai partnereinket színes programokkal várjuk, melyeken Letenye, mint a zene városa mutatkozik be. A városok szövetsége rendezvényre 2,3 millió forintot nyertünk. Hosszú várakozást követően kaptuk meg a Leader-tá-mogatást, amit a Mura Menti Napokra fordítunk.
– Még mindig a Muránál maradva. Befejeződött-e a több települést érintő turisztikai projekt?
– Szeptemberre fejeződik be a projekt. Nálunk csónakkikötő és esőbeálló épül az új Zrínyi-hídnál. A Mura nagyon sokat jelent számunkra; a sebes folyóhoz való viszonyunkat a város arculatában is meg kívánjuk jelentetni. A Mura városa szeretnénk lenni – ezen is dolgozunk.

– Óvoda, iskola, járóbeteg-szakellátás – milyen fejlesztési szándékaik vannak?
– A Nyugat-dunántúli Operatív Program kiírására várunk a nagyon rossz állapotú óvodaépület esetében. Már korábban is pályáztunk, sajnos sikertelenül. Bővíteni, korszerűsíteni szeretnénk az intézményt, mely 150 kisgyermeket lát el. Gondolkodunk abban is, hogy a gondozási központ régi épületében bölcsődét alakítsunk ki.
Pályázatot szeretnénk benyújtani az iskola energetikai korszerűsítésére, mely a fűtésrekonstrukció mellett a nyílászárók cseréjét is biztosítaná. Várhatóan ősszel jelenik meg az régiós operatív program újabb pályázati kiírása a járóbeteg-szakellátás fejlesztésére. Jó hír, hogy erre a célra elvileg rendelkezésünkre áll mintegy 250 millió forint.
– Megújulhatnak-e a 4-5-ös számjegyű utak?
– Reményeink szerint még az idén megtörténhet a Letenye–Murakeresztúr közötti út rekonstrukciója. A beruházást a regionális fejlesztési tanács második helyre sorolta akciótervében. A munkát a megyei közút végzi el majd. Itt szeretném elmondani, hogy az általam többször kért M70-es ügyében annyi elmozdulás történt, hogy záróvonalakat festettek fel, sebességkorlátozást vezettek be a veszélyes útszakaszon. Az M70-es fő közlekedési útvonalnak számít Szlovénia felé, ezért is nagyon forgalmas és balesetveszélyes. A 11 kilométeres szakasz kétszer kétsávossá bővítését éppen a súlyos balesetek elkerülése miatt szorgalmazzuk.
– Hogyan tudják működtetni intézményeiket?
– Várakozással tekintettünk a 2011-es év elé, az oktatási és a szociális szektorban tervezett változások azonban még nem léptek életbe. Így idén takarékossági döntést kellett hoznunk. Költségvetési hiányunk az iskola fenntartásából adódik. Ötven százalék normatíva-kiegészítést fordítunk rá. Az is várható, hogy a kormányzat csak akkor ad támogatást a működéshiányos településnek, ha az lemond az önként vállalt feladatáról.
Ebből adódóan szüntettük meg tízfős átmeneti gondozási központunkat, melyet március elsejével átadtunk a Kolpingnak. Július elsejével a kötelező feladatellátásokat (szociális étkeztetés és házi segítségnyújtás) is átveszik. A szervezet tovább foglalkoztatja a gondozási központ három munkatársát. Ezzel az intézkedéssel egyébként összesen 12 millió forintot takarítottunk meg.
A gondozási központtal kapcsolatos örömhír, hogy pályázatot nyertek, melynek köszönhetően jelzőrendszeres házi segítségnyújtás indulhat a városban. Összesen 75 készüléket tudnak kiosztani az igénylőknek.
Önként vállalt feladatunk továbbá a zeneiskola, amely immár 37 éve működik térségi szerepkört betöltve. Sajnos egyedül tartjuk fenn, mert a többi önkormányzat nem járul hozzá a költségekhez. Városunk számára ugyanakkor fontos a zenei érdeklődésű gyerekek támogatása ezzel a lehetőséggel.

– Járási feladatokra készülnek.
– Valóban. Nagyon jó adottságokkal rendelkezünk, százszázalékos az infrastruktúra, jók az útjaink. Városunkban az első fokú építésügyi hatóság, körzeti gyámhivatal, okmányiroda, tűzoltóság, katasztrófavédelem, földhivatal, központi orvosi ügyeleti szolgálat, járóbeteg-szakellátás, mentőállomás, rendőrőrs valamint határrendészet működik. Közel van a főváros az M7-esnek köszönhetően.
A sztráda a határátkelővel ráadásul erősíti nemzetközi jellegünket, és nem utolsósorban horvát barátainkat még közelebb hozta. Közös programok megtartása érdekében szeretnénk sportcsarnokot létesíteni a városban, ami természetesen a helyi sportéletet is kiszolgálná. Úgy vélem, Letenye felkészült arra, ha ismét járások alakulnának – hangsúlyozta Halmi Béla.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Versenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen Kerékpárút épül Bak és Zalaapáti között15 éremmel zárták a legfiatalabb úszók bajnokságát a Zalaco-ZÚK versenyzőiA Leicester City lesz a Zete Fieszta vendégeSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Negyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkútKomplex népi kézműves alkotótábor a Gébárti-tónál