2024.05.01., szerda - Fülöp, JakabZalaegerszeg időjárása

Programajánló

Göcseji Múzeum áprilisi hírlevele

2022. április 15. péntek, 12:04 - április 30., 00:00

Göcseji Múzeum áprilisi hírlevele

Minden kedves múzeumbarátunknak gyönyörű tavaszi hónapot kívánunk! Habár az április sokszor a vicces, bolondos oldalát is megvillantja, mi most nem tréfálunk, és mutatjuk, mit kínálunk Önöknek a következő időszakban.

Múzeumi esték


Folytatjuk az év elején elkezdett kilenc előadásos programsorozatunkat, amit minden alkalommal a Göcseji Múzeum időszaki kiállítótermében rendezünk meg, de a YouTube csatornánkon is közvetítünk. Rendezvényünk két fő tematika mentén halad: az egyik téma Göcsej, a másik pedig a magyar történelem vitatott személyiségei.

Április 7-én, csütörtökön 17.00 órakor Dr. Hatos Pál történész előadását hallgathatják meg - a magyar történelem vitatott személyiségei közül - Károlyi Mihályról. 

ONLINE NÉZEM 

Április 21-én, csütörtökön 17.00 órakor pedig Bekő Tamás levéltári asszisztens, lepkész lesz a vendégünk, aki a zalai embernek a természethez fűződő kapcsolatáról mesél.
 
ONLINE NÉZEM 

A hónap műtárgya

Ahogy korábban megszokták, minden hónap elején kiválasztunk a Göcseji Múzeum gazdag gyűjteményéből egy tárgyat, amiről érdekességeket mesélünk. Áprilisban a hónap műtárgya egy türelemüveg lesz, kísérjék figyelemmel web- és Facebook oldalainkat, a csodás tárgyat pedig a városházi vitrinkiállításunkon személyesen is megtekinthetik.
 

Türelemüveg

Gimnazista koromban, a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeumban figyeltem fel először a türelemüvegekre: hasáb alakú üvegekbe bújtatott, több emeletes bányászjelenetekre. Majd néhány év múlva, amikor már a múzeumban dolgoztam, a néprajzi gyűjteményben találkoztam újra ezekkel a tárgyakkal, de azoknak a belsejében vallási jeleneteket találtam. Türelemüveg mind a kettő, mégis különböznek. Nem hagyott nyugodni a különbség...

A türelemüveg – más néven bányászpalack, türelempalack vagy türelemmunka – szűknyakú üvegben elhelyezett faragott ábrázolást jelent.

Az első darabokat a 16. században Nyugat-Európában készítették, ahonnan kedvelt kandalló- és sublótdíszként terjedt tovább a kontinensen. Magyarországon a 18. századból datálhatjuk az első ismert, vadaskertet ábrázoló türelemüveget.

A türelemüvegek belsejében található jelenet összeállításának két módja volt: a szerkezetet előre megépítették úgy, hogy összecsukható legyen, majd az üvegbe csúsztatva fonal segítségével szétnyitották; vagy az apró elemeket az üveg belsejében állították össze. Ehhez finom csipeszt, fogót, elvékonyított végű drótkampót használtak, az apró alkatrészeket pedig parányi ékekkel vagy ragasztóval, enyvvel rögzítették egymáshoz. Az üveget gyakran ékelt aljú dugóval zárták le, hogy később ne lehessen felnyitni: a dugó alját átfúrták és cérnát fűztek át rajta. A cérna végét az ék végére hurkolták és ezután a dugót betették az üveg szájába, a cérnával lassan áthúzták az éket a lyukon, majd végül lerántották az ékről a cérnát.

 A türelemüvegek legismertebb és Nyugat-Európában legnépszerűbb formáját az öblös, fekvő üvegben elhelyezett hajómodellek jelentették. Magyarországon a legnépszerűbb formák egyike volt a bányászjelenetek ábrázolása, amely az üvegben 3-4 szintre tagolva mutatta be a bányamunka jellegzetes mozzanatait. Emellett a vallási jeleneteket – kálváriát, vagyis Krisztus kínszenvedését; valamint oltárt – ábrázoló türelemüvegekkel találkozhatunk hazánkban.

A Göcseji Múzeum gyűjteményében található türelemüvegek közül két, a 19. században készült darabot is körbe forgathatnak és részleteiben megvizsgálhatnak itt:

https://gallery.hungaricana.hu/hu/GocsejiPhoto/5938/?list=eyJxdWVyeSI6IC...

https://gallery.hungaricana.hu/hu/GocsejiPhoto/5939/?list=&img=0

A kálváriát ábrázoló türelemüvegekben központi helyen a keresztre feszített Jézus áll, mellette pedig a szenvedés eszközei – lat. arma Christi –, vagyis a Krisztus elárulásával, megkínzásával és a megfeszítésével kapcsolatos tárgyak jelennek meg.
 TOVÁBB

 
 

Húsvéthétfő a falumúzeumban

Húsvéthétfő délután vidám és sokszínű programmal várjuk a közönséget a Göcseji Falumúzeumba. A szervezéshez a Zalaegerszegi Tájfutó Club, az Egerszeg Rádió 95.1 és a Zalaegerszegi Televízió is hozzájárul. Közel ezer csokitojás, vidám programok, táncprodukció és nyuszimustra várja az érdeklődőket április 18-án.
Kár lenne kihagyni!

HúsHuséthétfő a Göcseji Falumúzeumban

Rendezvény dátum: 

2022. április 18., 14:00 - 18:00

Április 18-án húsvéthétfőn 14.00-18.00 óra között húsvéti, tavaszköszöntő programokkal várjuk a közönséget a Göcseji Falumúzeumban. A reggeli otthoni jókedvű locsolkodás és a finom ebéd elfogyasztása után várunk kicsiket és nagyokat. A szervezésbe a Zalaegerszegi Tájfutó Club és az Egerszeg Rádió is besegít, a kollégák közel ezer csokitojást szállítanak majd a helyszínre, s a falumúzeum munkatársai elrejtik az édességeket a skanzen területén. A legfiatalabbak lelkesen kereshetik a fűben, fa odvában, a tájházak ablakában, a pajtában rejtőzködő csokitojásokat.
A délutánt további családi programok színesítik: a lurkók megismerhetik és kipróbálhatják a régi népi gyermekjátékokat, mint a karikahajtást, a zsákban futást, a bakugrást (amit Göcsejben bakfüttyösnek hívnak), a rongylabda dobást, a gólyalábon járást és a mocsárjárást, végül a kötélhúzást. De a gyerekek legnagyobb örömére arcfestő is várja majd a vállalkozókedvűeket, így bárkiből lehet pillangó, kismadár, éjkirálynő, nyuszi vagy éppen katicabogár. A nyuszimustrán valódi állatokat is simogathatnak a gyerekek, három tenyésztő is elhozza a rendezvényre a legszebb fajtáik néhány darabját: lesznek kosorrú és óriásnyulak, törpe és ezüstnyuszik. Erre az alkalomra kinyit a szatócsbolt, ahol édességek és frissítők várják a vendégeket.

Mindenkit nagy szeretettel várunk!

 TOVÁBB

Eurevita Pannonia

Folytatódik az az Európai Unió által felkarolt Eurevita Pannonia című osztrák-magyar projekt, ami a ritka, kihalófélben lévő kézműves mesterségeket kutatja fel, és hozza össze az oktatót a tanulni vágyókkal. A nemzetközi program résztvevői - köztük a Göcseji Falumúzeum munkatársai - rendszeresen találkoznak és szervezik a programokat, íme egy kis ízelítő az elmúlt időszak és a jövő eseményeiről:

TOVÁBB

A múzeum Facebook oldalai

Naponta új és friss tartalmakkal jelentkezünk a múzeum Facebook oldalain. A https://www.facebook.com/gocsejimuzeum oldalon megemlékezünk minden jeles ünnepnapról, blogbejegyzéseket teszünk közzé, szemet gyönyörködtető műtárgyakat mutatunk meg Önöknek. A https://www.facebook.com/gocsejiskanzen oldalon pedig fotók és kisfilmek segítségével bepillantást engedünk a falumúzeum életébe, valamint néprajzi vonatkozású írásokkal várjuk Önöket.

Érdemes velünk tartani!

 

 

Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK