Vezető hírek
Mi mindenre lehetnek képesek a kutyáink?
Hobbiból lett hivatása a kutyakiképzés
- Mindössze 24 évesen már szakember vagy kutyás téren. Hogy és mikor talált rád ez a pálya?
- 16 éves voltam, amikor megkaptam az első kutyámat Ebot, egy rodéziai ridgebacket, akivel a kezdetektől kutyaiskolába jártunk. Eleinte nem merültek fel különösebb viselkedésbeli gondok, de az ivarérés korai szakaszában elkezdett más kutyák felé agresszívabban viszonyulni. Nem hagyhattam, hogy ez a fajta viselkedése így maradjon, esetlegesen túl is nőjjön rajtam, így „beutalót kaptunk” Korom Gáborhoz, a Tükör Módszer megalkotójához, azzal a reménnyel, hogy tud segíteni Ebo kamaszodó jellemét a helyes irányba terelni. Nem kellett sok idő, hogy nyilvánvalóvá váljon, hogy nem Ebo, hanem az én kutyázáshoz való hozzáállásomat kell megváltoztatni. A tréningnek köszönhetően kezdtünk kijönni Eboval a „gödörből”, engem pedig magával ragadott ez a világ.
- Milyen mélységben?
- Egyre komolyabban kezdett érdekelni, mi miért történik, hogyan működnek a kutyák és miként lehet kihozni belőlük azt a társat, amelyre minden gazdi vágyik. Próbáltam minden lehetőséget megragadni, hogy szakmailag képezzem magam és ezt tanulmányaim is elősegítették, hiszen budapesti egyetemi hallgató lettem. A kutyás nyári táborok alkalmával megismert fővárosi kiképzők, oktatók mellé kerülve elmélyültem a kutyázás pszichológiájában. Talán itt kezdett a hobbi hivatássá válni, ami miatt az egyetemi tanulmányaim felfüggesztését választottam, és minden időmet a kutyák megismerésének szenteltem. Lecseréltem a belvárosi lakásom egy külterületi kertes házra, közel a kutyaiskolához, ahol akkorra már oktatóként tevékenykedtem, és itt megnyitottam a saját kutyanapközimet és kutyapanziómat is.
- Mentett kutyákat is rehabilitálsz. Mesélnél erről?
- Budapesten megismerkedtem számos állatvédő szervezettel, köztük vannak olyanok, akiknek a mai napig rehabilitálom a mentett kutyáit, önkéntes jelleggel. Több oka lehet annak, hogy egy kutya hozzám kerül a menhelyről. Például, ha már örökbe fogadták, de még nem utazott az új gazdájához és szüksége van egy kis mentális, vagy fizikai fejlesztésre. Ilyenkor nálam tölt pár hetet a kutyáim között, majd ebből a közegből kerül tovább új családjához. De gyakran érkeznek hozzám olyan ebek, akiknek extrém viselkedésproblémája van, például erős félelmi jeleket mutatnak, vagy épp ellenkezőleg magas agressziószinttel rendelkeznek. Ezeken a problémákon sajátságos kutya-szociológiás módszerrel dolgozom. Ebben fontos szerepük van a jó kommunikációs készségekkel rendelkező kutyáimnak, akik segítségével e hibákat hatékonyabban tudom kezelni, így terelve vissza problémásabb ebeket az optimális viselkedési mederbe. Ezáltal egyszerűbben találhatják meg a megfelelő családot, vagy alkalmazkodhatnak a családjuk életformájához megfelelően kordában tartott ösztöneikkel és védelmező, intelligens magatartásukkal.
- Nemcsak kutyákat, de azok segítségével, embereket is mentesz.
- Egy alapítvány tagja vagyok, amelynek együttműködési megállapodása van az Országos Rendőr-főkapitánysággal, illetve a Katasztrófavédelemmel, és ennek keretein belül segédkezünk eltűnt személyek felkutatásában. A mantrailing nevű kiképzési módszerrel építettük fel a kutyáim munkáját, amellyel egyedi, preparált szagminta alapján lehet felkutatni, és lekövetni az eltűnt személy nyomát és meghatározni a hollétét.
- Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
- A félbeszakított egyetemi tanulmányaimat idén ősztől újrakezdtem, ezt mindenképpen be szeretném fejezni, valamint a kutyázás terén is rengeteg ötletem van, amit a jövőben meg szeretnék valósítani.
- Nagyon népszerű manapság a kutyatartás. Mennyire felelős gazdik a kutyatartók?
- Számos pozitív oldala van a kutyatartásnak, azonban gyakran nem gondolnak bele a leendő gazdik az azzal járó lemondásokba és felelősségteljes gondoskodásba. Sok esetben tapasztalom, hogy a kutyák egész egyszerűen nincsenek kutyaként kezelve, hanem gyerek, vagy unokapótlékként vannak jelen a családban. Mindent elnéznek nekik a gazdák, vagy mondhatnám azt is, hogy a „szülők”, nem törődve azzal, hogy a kutya természetét mindez negatív irányba befolyásolja. Előszeretettel vásárolnak kutyát gyerekeknek, ezzel önmagában persze nem lenne baj, ha nem élnének sokan abban a hitben, hogy az csakugyan a gyerek „megbízatása” lesz, miközben például a költségeket is csak a szülő tudja állni. Egy kutyának biztosítani kell a fajtársakkal való ismerkedést, a jó kondíciót adó testmozgást, ingergazdag környezetet, ápolást, tanulási lehetőségeket, és életszakaszainak sajátos ösztönélményeit. A kutya nem „gyerekjáték”, hanem valóban nagy felelősség, és ez nemcsak egy gyakran ismételt közhely, hanem csakugyan sok-sok évnyi elköteleződés.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Megemlékeztek az Európa Napról az Európa térenMi az a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel?Tízezer az álomhatárZalában közel 2800-an érettségiznek Tánc világnapi találkozóTungsram leépítésekHalálos tűz BoncodföldénGimnáziumi rangsor - 2022Átvette megbízólevelét Vigh LászlóDK: Az újratervezés időszaka jön -
rovatunk hírei
Vagyon, élet ne múljon egy belógó ágonSiklósi Vilmos hátrahagyott verseiRendszámos quad és elektromos robogóA falumúzeumi orgona „vándorlásai”Ételallergia vagy ételintolerancia?Rajzban, szóban az energiatudatosságrólFélelmek ellen Toszkán álmokkalGyermekrajzai nemzetközileg is elismertekIzgalmas vonaljátékok, magányos figurákStart előtti tészta party top 10
Földön, vízen, levegőbenNégycsillagos konferenciahotel épülhet az MMIK helyénBunkertúra Lovászi alattVégzős diákokat jutalmaztakÁVH székházból börtönmúzeumÚj eljárás, új szívritmus-szabályozóvalGyermekrajzai nemzetközileg is elismertekNem szerették, ezért csodálatra vágyikKinyitott a Göcseji MúzeumMinőségellenőr