Vezető hírek
Az 1956-os forradalom domborművön - immár Olaszországban is
Turi Török Tibor keszthelyi szobrászművész 1956-os köztéri alkotását leplezték le Milánóban
A dombormű avatóünnepségén jelen volt Emmanuel Conte városi tanácsnok, Csiszár Jenő milánói főkonzul, nyolc ország külképviseleti vezetője, valamint a magyar származású, az olaszországi kortárs költészet kiemelkedő alakja, a 90 éves Tomaso Kemeny. Dr. Szili Katalin, a miniszterelnök főtanácsadója ünnepi beszédében – méltatva Turi Török Tibor alkotását - kiemelte az olasz és a magyar nép történelmi időkre visszanyúló barátságát, az 1956-os forradalmat követő szolidaritást.
A rohamosan változó világgal kapcsolatosan beszélt az értékekről, így az otthon, a szolidaritás, valamint az európai kultúra alapértékeiről. Elmondta: október 23-a a szabadság napja, 1956-ban, azon a napon egységbe forrt a nemzet. A szabadságvágy, a szabadság eszménye kovácsolta eggyé a hazugságokra, megfélemlítésre épített rendszer elsöprésének vágyát.
Turi Török Tibor Köztársasági Érdemrenddel kitüntetett Podmaniczky-díjas szobrászművész elmondta: a Milánó szívében elhelyezett emlékmű felavatását mintegy négyéves munka, előkészítés előzte meg. Akik ebben részt vettek, mindannyian úgy gondolták, hogy hiányt pótolnak, hiszen Lombardia tartományban ez idáig nem volt 1956-os emlékmű, köztéri alkotás.
- Klasszikus alkotásról van szó, az erkölcsi értékeket szem előtt tartva szerénységgel próbáltam ábrázolni az 1956-os eseményeket, illetve egészen pontosan azok kezdetét és végét – fogalmazott a szobrászművész. – A dombormű a két sarkalatos pontot ábrázolja, a bal oldalán az euforikus állapotban ünneplő, vonuló forradalmi tömeg látható, a jobbon pedig a Corvin-köz tragikus és szomorú eseményei, a csüggedés. Úgy gondolom, hogy az alkotás méltó emléket állít az 1956-os eseményeknek. Az elkészítését szívesen és örömmel vállaltam, hiszen a magyar és az olasz nép sorsa számos ponton kapcsolódik – mondta a Turi Török Tibor, akinek a Kárpát-medencében összesen mintegy 180 történelmi köztéri alkotása áll, de megtalálhatók szobrai, domborművei Lengyelországban és Törökországban is.
Az ünnepség végén dr. Szili Katalin és Csiszár Jenő a város vezetőivel közösen leplezte le az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléket állító domborművet.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Versenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen Kerékpárút épül Bak és Zalaapáti között15 éremmel zárták a legfiatalabb úszók bajnokságát a Zalaco-ZÚK versenyzőiA Leicester City lesz a Zete Fieszta vendégeSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Bezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Negyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkútKomplex népi kézműves alkotótábor a Gébárti-tónálHarmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukba