Vezető hírek
Az 1956-os forradalom domborművön - immár Olaszországban is
Turi Török Tibor keszthelyi szobrászművész 1956-os köztéri alkotását leplezték le Milánóban
A dombormű avatóünnepségén jelen volt Emmanuel Conte városi tanácsnok, Csiszár Jenő milánói főkonzul, nyolc ország külképviseleti vezetője, valamint a magyar származású, az olaszországi kortárs költészet kiemelkedő alakja, a 90 éves Tomaso Kemeny. Dr. Szili Katalin, a miniszterelnök főtanácsadója ünnepi beszédében – méltatva Turi Török Tibor alkotását - kiemelte az olasz és a magyar nép történelmi időkre visszanyúló barátságát, az 1956-os forradalmat követő szolidaritást.
A rohamosan változó világgal kapcsolatosan beszélt az értékekről, így az otthon, a szolidaritás, valamint az európai kultúra alapértékeiről. Elmondta: október 23-a a szabadság napja, 1956-ban, azon a napon egységbe forrt a nemzet. A szabadságvágy, a szabadság eszménye kovácsolta eggyé a hazugságokra, megfélemlítésre épített rendszer elsöprésének vágyát.
Turi Török Tibor Köztársasági Érdemrenddel kitüntetett Podmaniczky-díjas szobrászművész elmondta: a Milánó szívében elhelyezett emlékmű felavatását mintegy négyéves munka, előkészítés előzte meg. Akik ebben részt vettek, mindannyian úgy gondolták, hogy hiányt pótolnak, hiszen Lombardia tartományban ez idáig nem volt 1956-os emlékmű, köztéri alkotás.
- Klasszikus alkotásról van szó, az erkölcsi értékeket szem előtt tartva szerénységgel próbáltam ábrázolni az 1956-os eseményeket, illetve egészen pontosan azok kezdetét és végét – fogalmazott a szobrászművész. – A dombormű a két sarkalatos pontot ábrázolja, a bal oldalán az euforikus állapotban ünneplő, vonuló forradalmi tömeg látható, a jobbon pedig a Corvin-köz tragikus és szomorú eseményei, a csüggedés. Úgy gondolom, hogy az alkotás méltó emléket állít az 1956-os eseményeknek. Az elkészítését szívesen és örömmel vállaltam, hiszen a magyar és az olasz nép sorsa számos ponton kapcsolódik – mondta a Turi Török Tibor, akinek a Kárpát-medencében összesen mintegy 180 történelmi köztéri alkotása áll, de megtalálhatók szobrai, domborművei Lengyelországban és Törökországban is.
Az ünnepség végén dr. Szili Katalin és Csiszár Jenő a város vezetőivel közösen leplezte le az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléket állító domborművet.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Két fiatal légióssal erősít a ZTE FCNyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyanDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeSkribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújítására -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Bezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetIvóvízvezeték-rekonstrukció és útfelújítás a Landorhegy egyik legforgalmasabb csomópontjábanVilágzene, jazz, népzene és mindezek fúziója az idei Fatemplom FesztiválonDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeA 80-as évek átmenet az analóg és a digitális kor közöttKilencedik alkalommal szervezik meg a Göcseji DombérozótKét fiatal légióssal erősít a ZTE FC