Vezető hírek
Rendeződhet az egykori HEMO sorsa
A kormányhivatalhoz kerül a volt helyőrségi klub épülete
A ház állaga folyamatosan romlott, az épület felújítására pedig nem volt módja a tulajdonosnak. Emiatt nem valósult meg az a régi álom sem, hogy a néhai HEMO-ból városi képtár legyen.
Mint az a legutóbbi közgyűlési előterjesztésből kiderül, az 1900-as évek elején épült, jelenleg 698 négyzetméteres ingatlan eladóvá vált, melyet a Modern Városok Program keretében, a belvárosrehabilitáció részeként az önkormányzat vásárolhat meg. A kormány 2019. decemberében döntött arról, hogy biztosítja a város számára a vásárlás és a felújítás költségeit. A cél, hogy a helyi védelem alatt álló épület építészeti értékei megmaradjanak, és funkciót találjon a ház.
A kormányelőterjesztés szerint az eredeti terv az volt, hogy kortárs művészeti galéria és képtár létesüljön a helyen, ám – mint az a közgyűlési anyagból kiderül – az azóta eltelt időben az elképzelés módosításra szorult. Az épület ezért kormányhivatali feladatokat látna el; szakigazgatási szervek költözhetnek majd be. A város a felújítást követően adná át az ingatlant ingyenes használatra a Zala Megyei Kormányhivatalnak azzal a kikötéssel, hogy a további karbantartási, állagmegóvási munkákat nekik kell ellátni és a rezsi is őket terheli. Ezzel párhuzamosan, az épület – „szűkített módon” – kortárs művészeti célokat is szolgálna.
Az előterjesztés szerint, a jelenlegi tulajdonossal (Danubia Building Befektetési Zrt.) folytatott tárgyalások eredményeképpen az a megoldás született, hogy az Ady utca 1. tulajdonjoga közel 135 millió forint készpénz ellenében kerül a Zrt-től a városhoz, egy csere révén pedig a céghez kerül még a Munkácsy-Szeglet utca sarkán található beépítetlen ingatlan, szabályozással nem érintett részterülete is.
Az egykori helyőrségi klub épülete – a szemközti volt Zónához hasonlóan – tehát hamarosan megújul, megőrizve az eredeti stílusjegyeket. Az ingatlan a századfordulón a Gráner-család háza volt. Belső kialakításának érdekessége pedig az, hogy nagyméretű, előcsarnok-szerű lépcsőháza van, amire nem nagyon akad példa a városban. Emeletén sokáig lakások voltak, földszintjén pedig üzletek, majd cukrászda működött. A 20. század második felében alakították át honvédségi művelődési házzá, megváltoztatva belső tereit.
Az épület a rendszerváltásig, és azután is állami tulajdonban volt, majd 12 évvel ezelőtt, 2008-ban az állam eladta egy magánvállalkozónak, akinek nagyívű tervei voltak a felújításra és a hasznosításra, de sajnos az akkori gazdasági válság keresztülhúzta a számításait – fogalmazott Balaicz Zoltán polgármester a legfrissebb, önkormányzati döntéseket bemutató Virtuális ZEGINFO-ban. Hozzátéve: azzal, hogy állami keretből felújítják, majd a megújult épületet ingyenes használatba adják a kormányhivatalnak, megmentenek egy történelmileg is értékes belvárosi épületet, melynek a fenntartása nem az önkormányzat kasszáját terheli.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Banki, biztosítási jogvita rendezése a bíróságon kívülMunkaerőhiány a turizmusban: eddig idegen megoldásokkal barátkozik a szakmaMegemlékeztek az Európa Napról az Európa térenMi az a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel?Tízezer az álomhatárZalában közel 2800-an érettségiznek Tánc világnapi találkozóTungsram leépítésekHalálos tűz BoncodföldénGimnáziumi rangsor - 2022 -
rovatunk hírei
Tárlatvezetések, műhelytitkok, koncertekKörforgalom és kerékpárút is épülKözös Mester, eltérő művészi utakKortárs fesztivál és MeseautóAz erdő lakóitól a tájképekigKoncertek, kiállítások és szakrális előadásokVegyeskari évzáró a Szent EfrémmelTörténelmi játékok BagodbanKövetendő példát mutatnak EgerszegFeszt három napon át top 10
Tehermentesítés, kétirányúsítás, parkolókKelta harcos és gazdag női sír is előkerültÁVH székházból börtönmúzeumFöldön, vízen, levegőbenVagyon, élet ne múljon egy belógó ágonZalaegerszegZalaegerszeg és környékeASZTALOSMEZŐGAZDASÁGI SEGÉDMUNKÁSKiállítás a művészeti gimnazisták munkáiból