Vezető hírek
25 éves a Zalai Csipkeműhely
Még mai is díszei az öltözékeknek
A megjelenteket Sümeginé Horváth Anita, a ház igazgatója köszöntötte. Örömét fejezte ki, amiért a csoport otthonra lelt a tudásközpontban és köszönetet mondott, amiért nemcsak a csütörtök délutáni szakkörök alkalmával hoznak életet és vidámságot ide, mert bármikor lehet rájuk számítani rendezvények alkalmával. A táborokban önkénteskednek, óvodás és iskolás csoportok számára tartanak foglalkozásokat. A tudásközpontnak közös munkával, ajándékba elkészítettek egy nagyobb méretű, csipkékből összeállított képet, mely Göcsej értékeit mutatja be. De itt rendezték a regionális szakmai napjukat is.
A november 13-ig látható jubileumi kiállítást dr. Vadvári Tibor alpolgármester nyitotta meg és elismerő oklevelet adott át Balaicz Zoltán polgármester nevében a 25 éves csapatnak. Többek között Coco Chaneltől vett idézettel („…a csipke a valaha készült egyik legszebb utánzata a természet fantáziájának”) fejezte ki véleményét eme kézműves munkákról. Egykoron úrinők szalonjaiban, kolostorok csendjében, vagy a cselédlányok szobáiban készültek ezek, és még mai is díszei az öltözékeknek vagy a lakásnak. Az elkészítésük nagy koncentrációt és nagy kézügyességet igényel.
- Az elmúlt negyedszázad alatt van, ami nem változott, a darabok mívessége, mellyel több kitüntetést érdemeltek ki, és számos kiállításon vehettek velük részt – tette hozzá az alpolgármester.
A csoport történetét a jelenlegi szakkör vezető Gyenese Ferencné ismertette. Az 1999-ben alakult csapat Csipke Stúdió néven kezdte működését Takács Zsuzsánna csipkekészítő szakoktató vezetésével a Gébárti Kézművesek Háza irányításával. Majd 2010-től Fülöpné Sipos Ildikó népi iparművész került az immár Zalai Csipkeműhely névre hallgató csoport élére. Nagy űrt okozó halálát követően 2017-től vette át a szakkört Gyenese Ferencné. Az alapító tagokból még négyen vannak jelen körükben.
A jelenleg 10 fő alkotta csapat többségében nyugdíjasokból tevődik össze, de egy középiskolás lány is erősíti a szakkört. Ahogy az elmúlt évek alatt mindig, a továbbiakban is a folyamatos képzés és a tapasztalatok bővítése, átadása a céljuk, valamint a kapcsolattarás más neves csipkés körökkel. Törekednek a minél színesebb munkák, minél változatosabb technikák megvalósítására. A műhely 2024 óta a Göcseji Kézműves Egyesület égisze alatt működik és székhelyüket is áttették a tudásközpontba.
A városi önkormányzat támogatásával a jubileum alkalmából egy kiadványt is összeállítottak és megjelentettek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Mit kell tudni a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Békéltető Testületi fogyasztóvédelmi eljárásrólNovember 4-i megemlékezés és útlezárás ZalaegerszegenSzépkorú köszöntése SzentpéterúronTovábbjutott a ZTE FC a Magyar KupábanA Körmend nyerte az örökrangadótÁtadták a megújult Kisfaludy utcátÍtélet született a „zalai Jézus” ügyébenÚtépítési munkák kezdődnek Zalaegerszegen, a Radnóti úti Székhely Óvoda környezetébenSzili Péter 50Történelmi siker az Andersen-ligában -
rovatunk hírei
Egy idegenbeli siker született top 10
A színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteNovember 4-i megemlékezés és útlezárás ZalaegerszegenHogyan védjük magunkat az álhírek áradatával szemben?Ünnepi buszközlekedés: október 31. és november 3. között terelés és temetői járatok Mit kell tudni a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Békéltető Testületi fogyasztóvédelmi eljárásról