Vezető hírek
Farsangi készülődés a Gébárti Kézműves Alkotóházban
Sajtótájékoztató a télvégi és tavaszi programokról
Többek között elhangzott: a következő hetek a farsang jegyében zajlanak. "Macskurák, avagy farsangi álarcok" címmel pályázatot hirdetnek a város és környéke általános iskolásai számára. Mint azt a cím is jelzi, farsangi álarcok készítésére kérik a diákokat. Szabadon választott népi kézműves technikákkal és természetes alapanyagok felhasználásával készült maszkokkal lehet pályázni, egészen február 5-ig.
Fotó: ZalaMédia archív
Február 11-én, vasárnap 14.00-18.00 között rendezik meg a Farsangi Nyitott Műhelygalériák Napját. Többek között busómaszkokat lehet készíteni Dömötör Andrea népi iparművész vezetésével, Szilágyi Zoltán népi játszóházvezető, Pozvai Andrea játékkészítő, a Népművészet
Ifjú Mestere pedig a zajkeltő eszközök világába avatja be a látogatókat. De lesz busó ujjbáb-készítés agyagból, és természetesen fánksütés is. Nem maradhat el az ilyenkor szokásos kiszeégetés sem; a téltemetés dudaszóval történik, mégpedig Kovács Péter népzenész közreműködésével.
Kiállításból sem lesz hiány: Pengeélen címmel vitrinkiállítás nyílik magyar tradicionális és modern bicskákból. Az alkotóházban mindezeken kívül az állandó kiállításokkal, valamint időszaki tárlatokkal is várják a betérőket a tél és a tavasz során.
Tavasszal egy szakmai programmal készülnek, március 22-én kerül sor a "Nyugat-Dunántúl helyi hagyományainak megőrzése" című konferenciára, majd a Húsvéti Nyitott Műhelygalériák Napjára várják az érdeklődőket.
Kiss-Molnár István (Fotó: ZalaMédia archív/pP)
A kézművesek háza a Cserta Egyesülettel közösen otthont ad a Zala megyei néptáncoktatók továbbképzésének is, négy hónapon keresztül. Havonta mindig más-más tájegység kerül fókuszba. Az elméleti és gyakorlati ismeretterjesztő előadásokon a néptánc- és népzenei hagyományokról, tárgyalkotó népművészetről, népi gasztronómiáról esik majd szó.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a ház készül a XVI. Családi Pünkösdi Fesztivál és Prószafesztiválra. A rendezvény célja, a pünkösdi hagyományok megőrzése és felelevenítése, illetve élővé tétele azáltal, hogy a közönség aktív részese lehet a különböző kézműves tevékenységeknek. A mesterségbemutatókon ismereteket szerezhetnek az egyes kézműves szakmákról, továbbá az ünnephez tartozó népszokásokkal is megismerkedhetnek. A rendezvényre május 2-án kerül sor.
Az intézmény vezetői örömüket fejezték ki amiatt, hogy a kultúra napi gálaesten a ház munkatársa, Pozvai Andrea a közművelődési ágazat díjazottja lett.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Skribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújításáraBaloldali ajánlat a választóknak az MSZP részérőlHorgonyt fel, mélyedj el a vitorlásturizmus rejtelmeiben a MATE keszthelyi Georgikon Campusán!Megyei jogú városok jegyzői üléseztek Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
Múzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji Múzeumban top 10