Vezető hírek
Göcseji csoda – a hagyományok és a természet közelségében
Kovács Gyula erdész, pomológus a helyi hagyományok tiszteletére hívja fel a figyelmünket
„Zala a világ egyik csodája” – hangsúlyozza Kovács Gyula erdész, pomológus, akinek vezetésével a történelmi tájegység legnagyobb kincseit fedezhetjük fel a Mi, magyarok-videósorozat új részében.
Utunk során Kovács Gyula erdész, pomológus a helyi hagyományok tiszteletére és egyúttal a múlt megbecsülésére hívja fel a figyelmünket. A videóban arra a kérdésre keressük a választ, hogy miként jött létre a göcseji esszencia, amelyet a természeti gazdagság mellett az itt élők tudása formál ma is.
Haranglábak és göcseji vendéglátás
Zala vármegyében csodálatos látvány fogad. A térség hangulatvilága, a göcseji falvakban őrzött haranglábak a múltat szólaltatják meg, miközben a mindennapi élet részei. Így van ez Becsvölgyében is, ahová első utunk vezet. Megismerhetjük az igazi göcseji vendéglátás sajátosságait, a vidék legízletesebb különlegességeinek kóstolása során az aszalt szilva és a gomba nagy hangsúlyt kap. Kovács Gyula elbeszélésből kiderül, hogy az 1970-es években a térség legjelentősebb bevétele a szárított gombából volt: „nem lehetett annyit termelni, amit el ne adtak volna” – elevenítette fel gyermekkori emlékeit.
Gyümölcskultúra és tradicionális motívumok
Göcsej ennél is többet rejt magában: a gyümölcskultúra hagyománya nemcsak fennmarad, de folyamatosan újjáéled ezen a vidéken. A tízezer egyeddel rendelkező gyümölcsészet elsődleges célja a megőrzés és továbbadás. Legkülönlegesebb fajtája a göcseji hosszú szilva – 1895-ben 140 ezer ilyen szilvafát számoltak meg –, ebből készítettek pálinkát, amiből a bécsi udvarba is jutott. „Azzal, aki Zalában 50 fok alatti pálinkával kínálja a vendéget, nagyon vigyázni kell, mert egyéb gazságra is képes” – szögezte le Kovács Gyula.
Zalabaksán Horváth Ottó szobrászművésszel találkozhatunk, bemutatott alkotásain jól látszik, hogyan élteti munkáiban a tradicionális motívumvilágot, mestersége önmagában kulturális értéket képvisel. A zalaegerszegi Liszt Ferenc Általános Iskolában pedig megleshetjük ifj. Horváth Károly népzenészt, aki édesapjával eleddig 13 ezer dallamot gyűjtött össze és tart életben munkája révén.
„Itt születtem ezen a tájon, itt éltem le az életem, azok közül való vagyok, akik innen nem tudnak elmenni, mert nem engedi el őket a szülőföld.”
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Megérkezett az első fecske ZalábaVezetői kinevezés a törvényszékenHencz Hunor aranyérmet nyert a Grand Prix Slovakia versenyenTV-s mérkőzésen fogadja a ZTE KK a címvédő FalcótCsatornabélelés Zalaegerszegen, a Göcseji útonSajtónap alkalmából köszöntötték az újságírókat a Korona SzalonbanÚjabb baleset történt a Hevesi Sándor Színházban, félbeszakadt az előadásIdén rendezik meg utoljára az Alterába FesztiváltLenti és Hernyék között 5 kilométer hosszú kerékpárút épülMárcius 15-e Botfán -
rovatunk hírei
Megújul a Viruló Kert Baráti EgyesületHoppláda a Griff BábszínházbanMikrozöldek a könyvtárbanHány köztéri szobor fér el a városban?A Honvédmenház története a Göcseji MúzeumbanJókai Mór ideiglenes élő szobra a Hevesi Sándor SzínházbanMegemlékezés tartottak a Zalaegerszegi Egyetemi KözpontbanA márciusi ifjakra és a szabadságharcra emlékeztek ZalaegerszegenTóth László márciusi zongorakoncertjére minden jegy elkelt, április 3-án lesz ismétlés„Szokatlan hódolat ez…” – Deák Ferenc és kortársai top 10
Elkezdődött a Sugár utca fejlesztése ZalaegerszegenA háború ihlette Herkli Mátyás díjnyertes grafikáitÚjabb baleset történt a Hevesi Sándor Színházban, félbeszakadt az előadásAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Kosztolányi utcában Quizard pubkvíz Zalaegerszegen isHány köztéri szobor fér el a városban?Növekvő könyvtárhasználat, több fiatal beiratkozóBuday Mihály festőművész alkotásai a színházbanTöbb ezer fánk fogyott a jótékonysági vásáronLezárások az Aranyoslapi forrás mellett