2024.04.27., szombat - ZitaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Pozvai Andrea a letisztultság híve

2024. március 14. csütörtök, 16:26
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A Magyar Kultúra Napja zalaegerszegi kitüntetettjei között volt a közművelődési ágazatban. Pozvai Andrea 1999 óta a gébárti alkotóház munkatársa. Bár tevékenységének nagy része a háttér feladatok közé tartozik, kedvességével, szakértelmével mindenki találkozott már, aki megfordult ebben az intézményben az elmúlt 25 évben.

Elkészítette a Göcseji kukoricást, a „népi gazdálkodj okosan” társasjátékot

- A kezdet középiskolás koromba nyúlik, amikor Gébárton voltam nyári táborban. Bár többféle tevékenységet ki lehetett próbálni, én mindig a bőrös műhelyben kötöttem ki. Megfogott a műhely illata, az oktató (Preisinger Gyula) személye. Aztán ott is ragadtam, nem lett vége a bőrözésnek – kezdte a visszatekintést Andrea, aki már a gimnazista évei alatt az Iparművészeti Múzeum pályázatán szép sikert ért el ezen a téren.  – Az iparművészeti egyetemre nem sikerült bejutnom. Elvégeztem a közművelődési szakember és a népi kismesterségek oktatója képzést, a népi bőrműves képzést követően. Skrabut Éva, a ház akkori vezetője ismert engem fiatal korom óta, és felkért munkatársnak. Ő volt nekem az igazi iskola, a napi gyakorlat, amit tőle láttam. Meg a népművészek, akikkel kapcsolatba kerültem. Mindenki hozzáadott valamit a személyiségbeli és a szakmai fejlődésemhez. Meg a gébárti közösség, az itteni értékrend, a nagyon jó környezet. 2001-től lettem tagja a Zala Megyei Népművészeti Egyesületnek bőr- és szálasanyag területen. De a szervezési munkák miatt egyre kevesebb időm maradt az alkotásra. Azért országos pályázatokon igyekszem részt venni. 

- Bevallom én először a neveddel a népi társasjátékod kapcsán találkoztam.

- 2012-ben készítettem az általam csak „Göcseji kukoricásnak” nevezett játékot, a „népi gazdálkodj okosan”-t, amivel a népművészet ifjú mestere címet kiérdemeltem. Korábban is próbálkoztam játékkal pályázni, de az első alkotásaimat nem tartották eléggé egyedinek. Ezután fűztem fel ezeket a tárgyakat egy társasra. Akkor népi társasjáték készítéssel sokkal kevesebben foglalkoztak, mint manapság. 

- Ezen a téren is sokat léptél előre.

- Folytatásként készítettük el a nővéremmel a katolikus és a református társasjátékot, a szakrális motívum kincsekre alapozva. Aztán az országos egyesület játék szakmai bizottságának is tagja lettem, illetve részt veszek a játékok zsűrizésében. Van mit fejlődni ezen a téren. Én itt is, mint mindenben a letisztultság híve vagyok. Szerintem is a kevesebb, a több. Meg szeretem, ha egy játékot sokféleképpen lehet használni, a gyerek kreativitására alapozva.

- A fiatalok megnyerésével hogyan álltok?

- 12 éves korig nincs probléma. A kamaszkorral aztán kicsit elvesznek és vagy huszonévesen, vagy amikor már nekik is gyerekük lesz, visszatérnek hozzánk. Zala a fiatalok bevonása terén országosan az elsők között van, de azért nem tömegképzésről van szó. Viszont, akik jönnek, azok komolyan gondolják. 

- Mennyivel vagy előbbre a szervezésben a valósághoz képest?

- Már a nyári táborok szervezésénél tartunk Kiss-Molnár István intézményegység-vezetővel közös munkával. A komplex gyerektábor, amiben egykor én is részt vettem, már 38. alkalommal lesz. A felnőtteknek a népszerű kosárfonás és nemezelés mellett az újra felfutó kovács tábort hirdetjük meg. Nemcsak a régióból, de országosan is vannak résztvevők. 

Andrea nevéhez köthető a népszerű Nyitott Műhelygaléria rendezvények programjának összeállítása, ahogy számos kiállítás megrendezése is. Ez utóbbi terén Prokné Tirner Gyöngyitől tanult sokat, aki mellett 14 évig dolgozott a házban. Koordinátora volt a Zalai Népi Design Stúdiónak is, melyet Devecz Erzsébettel, a Zala Megyei Népművészeti Egyesület vezetőjével terveznek újraindítani. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK