Vezető hírek
A torinói lepel másolatáról a Mindszentyneumban
Szó esett az anyag korának meghatározása körüli nehézségekről is
Tamási József címzetes apát, nyugalmazott plébános tartott előadást az eredeti és a fent nevezett lepelről. Az előbbi az olaszországi Torinó, Keresztelő Szent János Székesegyházban található és csak alkalmanként lehet megtekinteni. Az utóbbit pedig az apát közbenjárására Dinnyés László keresztény művész készítette el. Az ország első hiteles másolata egy évi munkával készült.
Előzménye, hogy miután Tamási József Tiszaföldvár plébánosa lett (1983-2012), a felújításra szoruló helyi templomban Jézus freskóját az eredeti lepelen látható arckép alapján mintázta meg Dinnyés László. Innét jött az ötlet az egész lepel reprodukciójára, és az ezzel kapcsolatos ismeretterjesztésre. A plébános azóta több mint 300 alkalommal beszélt már e témáról a világ számos pontján, Zalaegerszegen közel 10 évvel ezelőtt.
A telt ház előtt zajló programon szó volt a lepel valódiságáról, azaz valóban Jézus halotti leple volt-e, illetve az anyag korának meghatározása körüli nehézségekről. A lepel történelmi útját nagyon vázlatosan érintette az előadó, részletesebben beszélt azonban a Franciaországban történt tűzeset (1532) miatti károsodásról, az ezáltal hagyott nyomokról, illetve az 500 ével ezelőtt javításról, mely megzavarhatja a kormeghatározást. Szólt a feltámadáskor történt feltehető sugárzásról, mely lenyomatot hagyott az anyagon. A leplen talált vércsoportba sorolását (AB, forrás: Katolikus hitvédelem és megújulás), azonban nem tartotta fontos információnak az előadó, ahogy a bibliai feltámadás történetből (János Evangéliuma) is kihagyhatónak gondolja Mária Magdolna szerepét.
A több mint 4 méter hosszú lepel a fej résznél visszahajtva alkalmas a halott betakarására. Történetéhez tartozik, hogy 1997-ben túlélt egy tűzesetet Torinóban is, ahol egyébként 1578 óta őrzik, innét az elnevezése is. Sokáig nem övezete különösebb érdeklődés, csak miután 1898-ban lefotózták és megjelent egy negatív kép. A férfialak mellett vérfoltok, víznyomok és a nevezett égési sérülések és azok javításai láthatók az anyagon. A torinói székesegyház egyik oldalkápolnájából csak ritka alkalmakkor teszik közszemlére, utoljára 2015-ben láthatta a több millió érdeklődő (előtte 1978-ban, 1998-ban, 2000-ben és 2010-ben volt látható).
A jelen programot szervező Családkapocs Keresztény Kulturális Egyesület képviselője, szintén látta az eredeti leplet, és mint mondta, több kilométeres várakozó sorral haladva, 30 másodpercig lehetett szemlélni azt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Dr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeSkribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújításáraBaloldali ajánlat a választóknak az MSZP részérőlHorgonyt fel, mélyedj el a vitorlásturizmus rejtelmeiben a MATE keszthelyi Georgikon Campusán! -
rovatunk hírei
Lemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaBalatongyörökön gazdag és változatos program várja a vendégeketMackópszichológia: miért vonzódunk a játékmacikhoz?Sokat látott a világból a National Geographic Magyarország szerzője100 ezer hektáron indul el a Bioszféra-rezervátum fejlesztése Zalában, a Mura árterénMozaikok Bagod évezredes történetéből, gazdag római kori leletekkelÁldozópappá szentelték Demeter IstvántNuno Campos irányítja a ZTE FC-t a következő szezonbanNyári szünet a Gazd’asszonyoknál top 10
Lemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnöke