Archivum
Reneszánsz költözik Egervárra
Két év múlva, aki ellátogat az egervári Nádasdy–Széchenyi várkastélyba, a késő reneszánsz udvartartás mindennapjaiban találhatja magát. Kelet-Közép-Európa egyik legépebben megmaradt késő reneszánsz építészeti stílusú várkastélyában ugyanis olyan turisztikai fejlesztés valósulhat meg, ami időutazást tesz lehetővé azokba a századokba, mikor is az újjászületés világnézete hódított. Egervár önkormányzata is az újjászületés mellett tette le a voksát: a Nyugat-dunántúli Operatív Program „A régió történelmi és kulturális örökségének fenntartható hasznosítása” című pályázati felhívásán több mint 491 millió forint uniós támogatást nyert el. Augusztus 20-án az államalapítás mellett ezt a pályázati sikert is ünnepelték azzal, hogy aláírták a nagyszabású turisztikai projekt támogatási szerződését.
Az államalapítóra emlékeztek – aláírták a várkastély támogatási szerződését
A hagyományokhoz híven kenyérszentelő misével vette kezdetét a Szent István-nap Egerváron, melyen Kovács Árpád plébános méltatta az államalapító magyar király életútját. Ahogy Máté evangéliuma is írja, István sziklára építette egyházát, egész országát annak érdekében, hogy a nemzet épülete szilárdan álljon a történelmi változások között. Intelmei ma is megfontolandóak; tekintsük egymást testvérnek, mert hogy ma itt lehetünk, neki köszönhetjük, hangsúlyozta a plébános, akit a hívek felköszöntöttek 25 éves szolgálata alkalmából.

Szent István előtt nem volt minta, a kereszténység felvételével mégis a helyes utat tudta választani országának; a nemzet megvethette lábát a Kárpát-medencében. Az elmúlt ezeregyszáz évben folyamatosan erőt meríthettünk tanításaiból, ugyanis céljai és törekvései a nemzet javát, megmaradását szolgálták – hangoztatta Vigh László országgyűlési képviselő, aki Kovács Árpád plébánossal felszelte az új kenyeret.
Az ünnepség Egervári László emlékművénél folytatódott, ahol Németh-Gotthárd József polgármester úgy fogalmazott: „Hálás szívvel gondolunk Egervári Lászlóra, aki a legtöbbet, az otthonunkat, Egervárt adta nekünk.” Ezután dr. Vándor László, a Zala Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője idézte fel Mátyás király legfőbb bizalmasának életútját.
Elmondta, Egervári László, a magyar történelem egyik legjelesebb alakja, aki írni-olvasni tudott, ezért a váradi püspökség kormányzójának választották meg. 1476-ban Zala megye főispánja lett, majd horvát-szlavon-dalmát bánnak nevezték ki. A törököt verő hadvezér rangos birtokközpontot létesített Egerváron, ahol felépíttette a templomot és a várat Mátyás engedélyével.

A megemlékezést követően megkoszorúzták a jelenlévők Egervári László emlékművét, majd a várkastélyba vonultak az ünneplők, ahol a „Mindennapi élet a késő reneszánsz várkastélyokban” elnevezésű projekt támogatási szerződését aláírta Németh-Gotthárd József polgármester és Horváth Jácint, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója.
Előtte azonban bemutatták a projektet. Elsőként Németh-Gotthárd József polgármester idézte fel a vár történetét, melynek elődje még égerfából készült. Az első szilárd várat 1476 és 1490 között Egervári László építtette, majd 1569-ben Nádasdy Kristóf újjáépíttette reneszánsz stílusban, négy szárnyból álló zárt négyzetes udvarral, sarkain ó-olasz bástyákkal.
Később a Széchenyiek birtokába került, akik szintén felújították a török dúlás miatt romossá vált kastélyt. „Történelmi örökségünk tisztelete vezetett bennünket ahhoz a gondolathoz, hogy megújítsuk a várkastélyt, melyet utoljára a 60-as évek elején rekonstruáltak” – tette hozzá a polgármester.
Miért egyedi vonzerő a várkastély és a létrejövő élményturisztikai, színházi, kulturális, oktatási központ? – a kérdésre dr. Virág Zsolt, a Magyar Kastélyprogram Kht. ügyvezető igazgatója válaszolt. Elmondta, a késő reneszánsz tematikájú fejlesztés során a várkastélyban élményközpontot alakítanak ki kiállítótermekkel és reneszánsz játszóházzal valamint étteremmel. Az épületegyüttesben rendezvényeket tartanak majd, illetve látogatóbarát szolgáltatásokat is bevezetnek, például: audio-guide rendszer, érintőképernyős fal, multifunkcionális termek, tapintható tárlat, turisztikai információs pont, ajándékbolt.
A nyári színházak számára fedett színpad, öltözők létesülnek. A közel 591 millió forint összköltségű beruházásnak köszönhetően az egervári várkastély lesz Magyarország egyetlen, a késő reneszánsz korszakot feldolgozó élményturisztikai látogatóközpontja, mely méltán számíthat majd más országokból érkező vendégekre is.
„Óriási kincs, egyben óriási gond és feladat is, az egyedülálló várkastély felújítása azonban a megye értékét is növeli majd” – fűzte hozzá az ismertetőhöz Vigh László.

A várkastélyt mai formájában is szeretik a megyében élők, ugyanis a Nagykanizsai Civil Kerekesztal Egyesület által kezdeményezett „Zala megye hét csodája” elnevezésű internetes véleménykérdezés során bekerült a megye hét építészeti csodája közé. A polgármester átvehette az erről szóló oklevelet Lengyák Istvántól, az egyesület elnökétől, illetve az emléktáblát Nagy Kálmántól, a megyei közgyűlés alelnökétől.
A reneszánsz hangulatról a Musica Antiqua Együttes gondoskodott az ünnepségen, melyen Németh-Gotthárd József köszönetet mondott a projektben közreműködőknek és az önkormányzat munkáját segítő helyieknek.
Délután a Pincedombi Szabadidőparkban kulturális műsor és más szórakoztató program várta az egerváriakat és vendégeiket a Szent István-napi vigasságok keretében.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Takács Nóra bronzérmet szerzett az EYOF-onIszapmederbe esett lovon segített a szolgálaton kívüli rendőrAszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjait -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúÉrettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Brád András divattervezőre emlékeznek az átépülő Ruhagyár homlokzatán?Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren