Archivum
Munkácsy-festmények Keszthelyen
Nagy érdeklődés mellett nyílt meg a Munkácsy Keszthelyen... ahogy még sosem láttuk címet viselő kiállítás a Festetics-kastély hintómúzeumában. A kastélymúzeum és a Munkácsy Alapítvány közös tárlatán a Magyar Nemzeti Galériából és Pákh Imre magángyűjteményéből érkezett festmények láthatók, a leghíresebbektől a kevésbé ismert alkotásokig.

A rendezvény kapcsán tartott sajtótájékoztatón L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának, egyben a Munkácsy Alapítvány Kuratóriumának elnöke elmondta, hogy a Pákh Imre műgyűjtő által életre hívott civil szervezet legfőbb célja a Munkácsy-örökség megőrzése és a művész munkásságának megismertetése a határokon innen és túl. Szólt arról is, hogy az alapítvány a közelmúltban kiadatta Harsányi Zsolt Munkácsy-regényét.
Emellett készülőben van egy Munkácsyról szóló, nemzetközi kooprodukciós film is. A kiállításról szólva hangsúlyozta: reméli, hogy az a ritka kísérlet, ami ezzel a kiállítással megvalósult, hogy egy állami és magángyűjteményből közösen hozzanak létre kiállítást, többek számára példát jelent és egyre több követőre talál majd.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a kiállítás megnyitóján arról beszélt, hogy Munkácsy életével és munkásságával is szimbólummá vált. Egy olyan korban élt és dolgozott, amire jó visszagondolni. A magyar alkotók közül talán ő az első, aki igazán európai hírűvé tudott válni. Emellett fontos az is, hogy képei, legyenek azok történelmi tárgyúak vagy zsánerképek, az önismeretet szolgálják.

Czoma László, a kastélymúzeum igazgatója büszkén említette meg, hogy ennyi Munkácsy-kép talán még soha nem volt így, egy időben, egy helyen. Kitért arra is, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a képek biztonságára. Amellett, hogy fegyveres őrök vigyázzák a festményeket, még a levegő páratartalmára is ügyelnek. A mintegy hetven Munkácsy-kép nagyobbik felét a Nemzeti Galériától kapta kölcsön a kastély, a másik felét pedig Pákh Imre műgyűjtő bocsátotta a múzeum rendelkezésére októberig, a kiállítás bezárásáig.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Versenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen Kerékpárút épül Bak és Zalaapáti között15 éremmel zárták a legfiatalabb úszók bajnokságát a Zalaco-ZÚK versenyzőiA Leicester City lesz a Zete Fieszta vendégeSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Negyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkútKomplex népi kézműves alkotótábor a Gébárti-tónál