Archivum
Biológiai sokféleség és madármentés
Sikerrel zárultak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Noszvajon, illetve Válluson és Almásházán tartott képzései, amelyek több mint 30 ember részvételével zajlottak. A programok fő célja az volt, hogy az MME tagjait és munkatársait megismertesse a globális, uniós, hazai és regionális természetvédelmi munkát befolyásoló legújabb trendekkel. A tanácskozás résztvevői Almásházán a Göcsej Természetvédelmi Alapítvány és a Táltos Szabad Színházi Egyesület „Alkalmazkodó gyümölcsészet bevezetése zalai aprófalvakban“ elnevezéssel zajló táj- és embervédelmi programjához is csatlakoztak.
Új trendek a természetvédelemben
A közelmúltban befejeződött, a Társadalmi Megújulás Operatív Program segítségével megszervezett képzéseken a résztvevők a természetvédelem és a gazdálkodás kapcsolatának szakmai részébe pillanthattak bele, a témát jól ismerő vezetők segítségével.
A rendezvényen szó esett az természetvédelmi munka várható irányairól, az ezekre adható egyesületi válaszokról és az egyesület szerepéről. Manchin Róbert, Vállus alpolgármestere nem csak a protokoll miatt volt jelen a programon: előadóként az Európai Unió polgárainak a biológiai sokféleségről és a természetvédelemről alkotott véleményéről beszélt a jelenlévőknek.

A természetvédelem helyzetéről és lehetőségeiről, az Európai természetvédelmi politika aktuális irányairól, valamint hazai következményeiről Králl Attila, Takács András, Nagy Dénes, Halmos Gergő illetve Huszti Levente szólt röviden. Králl Attila, az MME munkatársa a képzések kapcsán elmondta, hogy hazánk legrégebbi és legnagyobb, természetvédelmi, környezetvédelmi témákat felkaroló civil szervezete rendkívül fontosnak tartja a társadalom bevonását az általa kitűzött célok megvalósításába. Véleménye szerint a természetvédelemre irányuló munka konzervatív kommunikációja azért nem fenntartható, mert folyamatos pénzbeli vagy energiabeli befektetést igényel.
„Én azt a példát szoktam mondani, hogy ha észreveszem, hogy beázik a plafonom a nappaliban, akkor aláteszek egy vödröt. Ez a természetvédelem gyakorlatilag, vagy mondjuk annak egy nagyon konzervatív része. Nyilván utána a vödröt cserélgetnem kell. Érdemes aztán az energiámnak egy kis részét átcsoportosítani arra, hogy felmegyek a tetőre, megnézem hogy ott mi van.
Nyilván hogy akkor erre át kell csoportosítanom egy kis időt az életemből. Aztán utána azt mondom: hogyha lukas a tető, azt meg kéne javítani. Közben még a vödör ott van persze. Esetleg megkérdezem a ház tulajdonosát, vagy a képviselőt, hogy miért hagyta, hogy így alakuljon. És így tovább, vissza lehet bontogatni ezeket a dolgokat egész a gyökerükig.
Még ott van a vödör, de egy idő után, ha sikerül a gyökerüknél a problémákat kezelni, akkor talán a vödör szükségtelenné válik. Én így gondolkodom természetvédelemről – tette hozzá Králl Attila. Darázsi Zsolt, az MME zalai titkára a helyi csoportról elmondta, hogy mintegy 130-140 tag van, többségük csak lelkes támogató. Közülük nyolcan, tízen fogják meg a munka végét, és ha kell gyűrűznek, madarakat mentenek. Hozzátette: főleg télen nehéz az embereket aktív munkára rávenni.
Ma már nagyon nagy a kínálat a természetvédelmi szervezetekből. Míg 1989-1990-ben egyedül voltak Zalában természetvédők és táboraikban tolongtak a gyerekek, úgy, hogy sokukat vissza is kellett utasítaniuk, most már tábort sem szerveznek. Bár a fenékpusztai bázison évente 8000-9000 ember megfordul az ország minden részéről, egy százalékuk, ha marad, mint visszatérő, aktivizálható tag. Ennek ellenére, ha a taglétszámot nézzük, országosan első helyen vannak.
A helyi csoporton belül már évek óta a legnagyobb dolog az egyes madárfajok védelme. Kiemelt feladatuknak tekintik a gólyagyűrűzést, a természetvédelemre való nevelést, ami nem csak Fenékpusztán történik, hanem kimennek előadásokra, terepre, erdei iskolákba is.
Az anyagi lehetőségekről szólva megjegyzi: a helyzet rosszabb, mint régebben. Minden dolgozójuk ingyen dolgozik. Nagyon kevés az olyan projekt, amire pénzt kapnak, egyedül a gólyagyűrűzésre van támogatásuk. Ezen túlmenően mindenben az önkéntesekre vannak ráutalva. Így érthető, hogy bármilyen segítséget, illetve az anyagi támogatást is szívesen veszik.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Takács Nóra bronzérmet szerzett az EYOF-onIszapmederbe esett lovon segített a szolgálaton kívüli rendőrAszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjait -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúÉrettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Brád András divattervezőre emlékeznek az átépülő Ruhagyár homlokzatán?Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren