Archivum
Fülbe nyúlni nem szabad
Van, aki pálcikát használ, van, aki öblítéssel próbálkozik, mások az ujjukkal vagy a kezükbe kerülő golyóstoll végével szeretik piszkálni. Bármilyen rosszul is hangzik (a látványról nem is beszélve), fülzsír folyamatosan termelődik, s nem kíméli sem az újszülötteket, sem a manökeneket, sőt még kedvenc háziállatainkat sem.
Tisztítási módszerek a pálcikától a gyertyáig
Mivel tisztítsuk hát, fülünket? A hagyományos vatta végű műanyag pálcikával, az egyre többet reklámozott speciális sprékkel, vagy a kevésbé elterjedt fülgyertyával? Egyáltalán szükséges ilyen drasztikus módon fület pucolni? Dr. Rónaky János füll-orr-gégész, nyugalmazott főorvos szerint a fenti módszerek egyike sem jelent biztonságos megoldást.
A fülzsír természetes képződmény, nem más, mint a külső hallójárati mirigyek által termelt váladék. Feladata is van: védi a fület a káros hatásoktól, mégpedig úgy, hogy nedvesen tartja, ezáltal védve annak hámrétegét. A fül öntisztuló mechanizmusa révén a váladék magától távozik a hallójáratból.
Na, ez az, amit időnként látni is lehet, ha véletlen valaki fülébe nézünk. Nem csoda, hogy az emberek többsége igyekszik megszabadulni tőle. A szakorvos szerint azonban bőven elég, ha fürdés vagy mosakodás közben a külső hallójáratot egy kevés vízzel kitöröljük. A fültisztító pálcika pedig maximum arra jó, hogy az ottmaradt vizet óvatosan felitassuk vele. A fülbe nyúlni semmiképp sem szabad.
„A pálcika azért sem jó megoldás, mert könnyen lejöhet a végéről a vatta. Sajnos, sokszor előfordul, hogy ilyen problémával keresik fel a páciensek az orvost. Ezenkívül a sok pálcikahasználat a fülzsírt nem eltávolítja, hanem még beljebb tolja, ami duguláshoz, halláscsökkenéshez vezethet. Az esetleges hámsérülésekről már nem is beszélve.” A főorvos a spréket sem tarja jó módszernek, hiszen normális (panaszmentes) esetben épp azt hozza ki, aminek bent kéne maradnia.
Vagyis megszünteti a fül természetes védekezőképességét. Ha pedig már megtörtént a dugulás, egyáltalán nem jelent gyógyírt a bajra. A fülgyertyát sem ajánlja, már csak azért sem, mert ennek hatásáról nincs elég tapasztalat. Rónaky János szerint két módszer van dugulás ellen: a megelőzés, vagyis ha hagyjuk a fülünket magától tisztulni, illetve ha évente felkeresünk egy szakorvost (ha van panaszunk, ha nincs), aki szükség esetén kimossa a füleinket, eltávolítva így a „dugót”.
Dr. Bányai Ildikó radiológus szakorvos, természetgyógyász is a fül öntisztító mechanizmusában hisz. Minél többet bolygatjuk, ugyanis a rendszert, az annál rosszabbul működik. Bár, mint mondja, a fülproblémáknak pszichés háttere is lehet: valamit nem akarunk meghallani, vagy rossz az, amit hallunk. Az időskori halláscsökkenés hátterében pedig veseproblémák is állhatnak. Ez a kínai orvoslás szerint a veseenergiák és az életenergiák apadásával hozható összefüggésbe.
A természetgyógyász a fül- és felsőlégúti panaszok enyhítésére gyakran ajánlja a fülgyertyát. Az első néhány kezelést azonban – amíg nem sajátítjuk el a helyes technikát – bízzuk szakemberre. A méhviaszból készült gyertya a vákuum-elv szerint működik, és arra jó, hogy harmonizálja az energetikai területeket és a finomrezgéseket. A hiedelmekkel ellentétben a kezelés után a gyertya végében található sárgás anyag nem a kiszívott fülzsír, s a gyertya nem is arra való, hogy azt eltávolítsa.
Szintén hatásos fülproblémákra a hagyományos melegítés, amit legegyszerűbb sóval töltött párnával végezni. A gyógynövények közül pedig a kövirózsa és az aloé vera levéből készült oldatok is segítenek. A kínai orvoslás úgy tartja, hogy a fül kiváló akupresszúrás terület, ezért a természetgyógyászok és a reflexológusok más szervek akut vagy krónikus betegségeit is tudják gyógyítani a fül ingerlésével, masszírozásával, sőt fájdalomcsillapításra is használják. Hogy a fül egyes pontjai melyik szervvel vagy testrésszel állnak összeköttetésben, arról úgynevezett fültérképek is készültek.
Bányai Ildikó hangsúlyozta: otthon lehetőleg senki, semmilyen tárggyal ne nyúljon a fülébe se tisztítás, se gyógyítás céljából. Akinek problémája van, és komolyabb kezelést igényel, forduljon füll-orr-gégészhez. A szakrendeléseken van ugyanis arra lehetőség, hogy speciális és higiénikus eszközökkel az orvosok elvégezzék a szükséges vizsgálatokat vagy kezelést. Annál is inkább, mert a természetgyógyászok az orvosokkal, szakorvosokkal karöltve és együttműködve szeretnének dolgozni a betegek gyógyulásáért.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Takács Nóra bronzérmet szerzett az EYOF-onIszapmederbe esett lovon segített a szolgálaton kívüli rendőrAszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjait -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaÉrettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján