Vezető hírek
Egészség Akadémia a meddőségről
Nem betegség, hanem komplex tünetegyüttes
A rendezvény házigazdájaként, Balaicz Zoltán polgármester köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, a programsorozat célja, hogy minél inkább támogassák a lakosságot az egészséges életmódban. A jelen téma indoka, hogy tavaly a legalacsonyabb volt a születésszám Magyarországon, miközben a mesterséges megtermékenyítések aránya nőtt.
Bódis professzor először szakmai indíttatásáról szólt. Bár eredetileg nem orvosnak, hanem kutató fizikusnak készült, végül mégis ezt a hivatást választotta. De a kutatás így sem maradt ki az életéből. A ’80-as évek óta tagja annak a csapatnak, mely Magyarországon az első lombikbébi programot megvalósította (a világon az első lombikbébi 1978-ban született Angliában.)
Az előadó a meddőséget nem betegségnek, hanem komplex tünetegyüttesnek nevezete, melyben egyénileg, bizalmi viszonyt kialakítva kell megoldást találni a páciens problémájára. Hozzátette, bár sokáig nem hitt a lelki tényezők erejében, a ’90-es években, amikor pszichológus is kapcsolódott a csapatukhoz, megduplázódtak az eredmények és ez őt is meggyőzte. Azt is hangsúlyozta, a gyermekvállalás időpontjának későre tolódása rontja az esélyeket, mivel a petesejt biológiai minősége és a megtermékenyíthetősége a kor előrehaladtával csökken.
"Okos tapasz" a megfelelő hormonszintért
Szóba hozta azt az etikai kérdést is, hogy vajon a mesterséges megtermékenyítés mennyire jelent beavatkozást a természet rendjébe. Elmondta még, jelenleg 45 százalékos a siker ráta Magyarországon. Ebben szerepet játszik több magyar kutatás és fejlesztés is. Így például az embriók fényérzékenységének, életképességének vizsgálata és bizonyítása, mely az eljárást finomította, minél kevesebb stresszt okozva a leendő babáknak.
Szintén fontos az úgynevezett „okos tapasz”, mely egyénre szabottan, „okosan” adagolja a hormont, méri az aktuális hormonszintet és ezeket az adatokat összekapcsolja. Ez világújdonságot jelent.
Az előadásban külön fejezetet kapott az endometriózis és ennek kezelése a családtervezési elképzelések függvényében.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Ki kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújításáraBaloldali ajánlat a választóknak az MSZP részérőlHorgonyt fel, mélyedj el a vitorlásturizmus rejtelmeiben a MATE keszthelyi Georgikon Campusán!Megyei jogú városok jegyzői üléseztek ZalaegerszegenTovábbra sem látogatható a hévízi tófürdő központi épületeEmbercsempészet: Hiába teljesítette a fuvarokat, nem kapta meg a pénztJúnius 3. - Riasztás Zala vármegyérePénzügyi tippek - hogy a nyaralás valóban gondtalanul teljen!Epernapok a zalaegerszegi piacon -
rovatunk hírei
"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Újdonságok a gyenediási piaconTermálfürdő és szálloda az egyensúlyértA vendéglátós szakma színe-javaHévízi virágosítása meleg színekkelJapán méhész delegáció ZalábanAranykorúak juniálisaPiknik a VizslaparkbanTour de Hongrie bicajversenyNe mobiloz biciklizés közben! top 10
Ismét jótékonysági koncertet ad a Liszt Ferenc VegyeskarÉvadzáró és díjátadó a Hevesi Sándor SzínházbanJúnius 13-án délután megnyílt a 2025-ös EgerszegFesztJúnius 21-én Zalaegerszegen is Múzeumok ÉjszakájaÁtadták a zalai építészeti nívódíjat és a Zala megye Építészetéért DíjatJúnius 3. - Riasztás Zala vármegyéreJúnius 13-tól indul az EgerszegFesztA bomlás virágai és a diktatúra végnapjaiItt kávéztak ők - Nyáry Krisztián ismét Zalaegerszegen50 millió forint a Kossuth utca felújítására