Vezető hírek
Epernap a piacon, kóstolóval egybekötve
A II. Göcseji Kézműves Nap keretében zajlott a piacon az idei epernap. Bár eperből sokféle étel, ital készíthető, melyekből a korábbi évek során már volt kóstoló ezen alkalmakkor, az idén a letisztultság jegyében, a piacon árusító termelők gyümölcseit lehetett kóstolni, majd közönségszavazattal eldönteni, kié a legízletesebb. A kóstolni valókat több órán keresztül szorgalmasan szervírozták a vásárcsarnok munkatársai. Végül 121 érvényes szavazatból a legtöbbet, 58-at Fülöp Áron epre érdemelte ki. Lehet benne igazság, hiszen szinte a rendezvény nyitásával egyidőben, szavazatoktól függetlenül, már fel is vásárolták az általa kínált gyümölcsöt a standjáról.
A nagyszemű, különböző ízű eperhez a nálunk három őshonos fajtából és az Amerikában őshonos változatokból jutottunk. Ez utóbbit egy francia mérnök fedezte fel 1714-ben, ő hozta Európába, ahol lassan kereszteződések útján formálódott ki az itteni termesztett eper. A gyors romlandóság miatt eleinte a gazdagok kiváltságos étele volt. Aztán a vasút terjedésével gyorsabb lett a szállítás, szélesebb körű a fogyasztás. Azért a tárolásra a mai napig ügyelni kell. Ne vásároljunk többet, mint ami 2-3 nap alatt elfogy. Leszedés után már nem érik, tehát a szép mély pirosakat válasszuk. A gyümölcs légzése viszont folytatódik, oxigént vesz fel és széndioxidot ad le. Ez a folyamat minél lassúbb, annál tovább tart az eper, azaz ajánlott hűtőben tartani, lehetőleg lefóliázva.
Az eper nemcsak finom (leginkább a közepes méretű) és ezért az egész világon népszerű, vetekedve a csokoládéval, hanem egészséges a magas vitamin és ásványi anyag tartalmának köszönhetően. Aki kedvet kapott hozzá, ősszel már telepítheti is a kertjébe, vagy balkonládába.
A piacon a legközelebbi tematikus nap, az augusztusi lecsó nap lesz, tudtuk meg Horváth Istvántól a vásárcsarnok igazgatójától.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit