2025.05.23., péntek - DezsőZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

A mesterséges intelligencia már a jelen

2025. május 21. szerda, 17:29
Szerző, fotó: Pánczél Petra
A mesterséges intelligencia nem a jövő, hanem a jelen. Aki nem használja, versenyhátrányba kerül – fogalmazott Balogh Petya befektető, „cápa”, a STRT Holding Nyrt. vezérigazgatója.

  Aki nem használja az AI-t, végzetesen lemarad

A népszerű szoftverfejlesztő üzletember a közelmúltban a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarában tartott AI-workshopot a vállalkozók számára. A négyórás rendezvényen többek között az AI gazdasági és társadalmi szerepéről, használatának gyakorlati módjáról beszélt. A program során számos példával illusztrálta, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknak milyen területeken jelenthet óriási előnyt és hozhat eredményt a mesterséges intelligencia használata.

A szakember szerint, aki most nem lép, az végzetesen lemaradhat, az AI ugyanis nem a jövő, hanem a jelen. Aki viszont tudatosan használja, az gyorsabban, olcsóbban és sokkal jobb minőségben tudja elvégezni a rá váró feladatokat. Mint mondta, sokakban van még bizonytalanság és félelem, például amiatt, hogy mennyire adnak pontos választ az egyes modellek. Balogh Petya arra hívta fel a figyelmet, hogy ha azt érezzük, hogy a gép rosszul válaszolt, lehet, hogy nem nála van a hiba, hanem a mi kérdésünket nem értette jól. Ezért is fontos a promptolást jól megtanulni. Az AI-val való hatékony kommunikáció elsajátítása az egyik első és legfontosabb lépés a sikerhez.

Nem a mesterséges intelligencia veszélyes, hanem az, ha valakik rosszra akarják használni

Persze az üzletembernek is vannak félelmei, főleg amiatt, hogy csalók kezébe kerülhet az AI. Szerinte nem önmagában a mesterséges intelligencia veszélyes, hanem az, ha valakik rosszra akarják használni, amihez most kaptak egy „szuper okos bűnözőtársat” – fogalmazott. Összességében azonban techno-optimistának vallja magát: minden új találmányt a kezdeti veszélyek után végül sikerül „megszelídíteni”. Ez lesz majd az AI esetében is. Persze ehhez különféle szabályozásokra, törvényekre lesz szükség.

Vajon a mesterséges intelligencia tömegesen veszi el az emberek munkáját? Balogh Petya szerint biztos lesznek karrierváltások, de alapvetően nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkánkat. Sokkal inkább arról van szó, hogy az AI-t használó kolléga, vagy cég veszi el, az AI-t nem használó munkatárstól, vagy versenytárstól. A modellek gyors terjedésével pedig a jövőben sokkal nagyobb versenyben kell helytállnunk – tette hozzá.

A kreativitás és kritikai érzék felértékelődik, de az oktatásnak is reagálnia kell az új helyzetre

Hogy ki nyer ember és gép harcában? Szerinte a kettő együtt okosabb, mint ha külön „versenyeznénk”, és utóbbinak nincs is sok értelme. A belső látás, fantázia, kreativitás továbbra is nélkülözhetetlen lesz, sőt kell is a jó prompthoz. Így a művészet sem hal ki, ha esetleg valaki emiatt aggódna.

A szakember arra viszont külön felhívta a figyelmet, hogy a technológia robbanásszerű fejlődését valahogy le kellene követnie az oktatásnak is; a siker és a karrier kulcsa ugyanis nem a lexikális tudásban lesz (van). Sokkal inkább a már említett kreativitásra, problémamegoldó készségre és kritikus gondolkodásra lesz szükség. Utóbbi segít a csalásokat, fake news-okat is kiszűrni. Emellett azt se felejtsük el, hogy az AI-t már nyelvi korlátok nélkül használhatjuk, ami egy újfajta globalizációs hullámot is elindíthat.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK