2024.10.08., kedd - KoppányZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Szociális ellátás: Kiszolgálás helyett közös cselekvés

2024. október 01. kedd, 11:00
Szerző, fotó: V.Zs.
Az utóbbi évtizedekben egyre inkább felmerül az igény a szociális intézményekben a szolgáltatások átalakítására és a szemléletváltásra. Erről a szólt a közelmúltban Zalaegerszegen rendezett „Szemléletváltás az intézményi ellátásban” című konferencia, melyet a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság szervezett.

 Az ellátott személy áll a középpontban

Napjainkban az egyénre szabott, emberközpontú, integrált megközelítés kerül előtérbe. 2021-ben négy megyében különböző munkacsoportokat hoztak létre. Az önérvényesítő csoportok működését vizsgálták: hogyan is valósul meg az önálló életvitel támogatása az intézményben lakók hétköznapjaiban.

Zalaegerszegen, a megyeházán a tapasztalatokról beszéltek az érintett szakemberek. A konferencián részt vett dr. Sifter Rózsa főispán, Balaicz Zoltán polgármester, akik a köszöntő szavak mellett az emberi méltósághoz való jogról, a mentális egészség fontosságáról is szólt. Elhangzott, Zalaegerszegen az önkormányzat és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság szoros és korrekt kapcsolatban áll, mert az együttműködési pontokat megtalálták. A város polgármestere szerint kiváló szakmai munkát végeznek, olyan helyzetben, ahol az a kérdés, hogyan lehet a fogyatékossággal élők mindennapjait könnyebbé, méltóságteljesebbé tenni.

A rendezvényen Zimborás Béla, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Vármegyei Kirendeltségének vezetője elismeréssel szólt a szociális szférában dolgozók munkájáról, elhivatottságáról. Elmondta: Zalában van lehetőség fogyatékkal élő személyek elhelyezésére 20 ellátási helyen, összesen 361 fő részére. A férőhelyek alapján bentlakásos intézményben 232, míg támogatott lakhatásban 129 fő elhelyezését tudják biztosítani. A 232 ellátottra 148 dolgozó jut az ápolás-gondozás területén, míg a támogatott lakhatásban élő lakókat 66 dolgozó segíti, támogatja a mindennapokban.

A szemléletformáló munkacsoportok egyik célja volt, hogy az ellátottak saját közösségükben élhessenek, minél nagyobb önállóságot élvezve. Az új megközelítésben az ellátott áll a középpontban: egyedi igényeihez, képességeihez igazítva nyújtják a szolgáltatásokat. További cél volt, hogy erősítsék az egyének képességeit, erősségeit, olyan támogatást nyújtsanak, amely figyelembe veszi az egyén egészségi, szociális és lelki szükségleteit is. A középpontban a kiszolgálás helyett a közös cselekvés, együttműködés, az érintett személy segítése áll. 
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK