Archivum
Bagoly-szindróma a divatiparban
Évek óta tart a bagoly-mánia, szinte nincs olyan használati tárgy – legyen szó ruháról, bizsukról, étkészletről vagy írószerekről – amit még nem leptek el a játékos, színes bagoly motívumok. A trend eredetét ma már nehéz visszanyomozni, és talán nincs is értelme, hiszen a divatipar mindig felkap egy-egy figurát, amit aztán unásig el is használ.
Cuki figurák, vagy rejtélyes lények?
A bagoly azonban – a dömping ellenére – mégis más valamiért. A kutyás, cicás, egeres díszek állandó részei az életünknek, legalább is, ami a gyerekeknek készült tárgyakat illeti. Felnőttek esetében inkább az infantilis jelzővel szokás illetni, ha valaki ilyesmit hord (persze ez is nézőpont kérdése). A bagoly viszont különös lény; a játékos/gyerekes verzióból képes a titokzatos/vagány "felnőttes" létbe transzformálódni.
Kerek feje és nagy szemei alapból alkalmassá teszik arra, hogy ártatlan, barátságos figura legyen belőle. Azonban a kultikus Twin Peaks filmsorozat óta tudjuk: A baglyok nem azok, amiknek látszanak. Ez esetben egyáltalán nemcsak cuki kis rajzfigurák; ezért is kerülhet a tárgyakra többféle stílusú (tréfás és komoly) ábrázolásban a divattárgyakra. Évezredek óta szimbolikus jelentéseket hordoznak, nem véletlen, hogy mitológiai történetekben, ezoterikus tanokban és fantasy regényekben egyaránt feltűnnek. Nem egy ősi kultúrában (például indián törzseknél és az óceániai mitológiában) totemként vagy kultikus madárként tisztelték őket, hiszen úgy hitték, hogy ő a lelkek őrzője, a bölcsesség szimbóluma, valamint a hírvivő az evilág és a túlvilág között. Emiatt pedig rejtélyes, titokzatos lények, akik még félelmet is kelthetnek az emberben.
Ha biológiai, vagy még közelebbről ornitológiai szempontból közelítjük meg a dolgot, akkor a félelem és gyanakvás oka az is lehet, hogy éjszakai ragadozó madárról van szó; az emberiség pedig mindig alapvetően nem kedveli az éjszakai lényeket. A baglyok ráadásul az állatvilágban is amolyan különcnek számítanak. Éjjeli madárként nem is sorolhatók be igazán a ragadozó madarak csoportjába. Alfred Brehem: Az állatok világa című könyvéből kiderül, hogy nagyon sok ellenségük van: tulajdonképpen minden nappali madár utálja őket (és sajnos néha az emberek is), és valósággal fejüket vesztik, ha baglyot látnak. Pedig nagyon hasznos madarak; rengeteg kártevőt és rágcsálót elpusztítanak, alaposan átfürkészve a talaj felszínét. A szerző szerint különcségük ellenére igazi "világpolgárok", hiszen 220 fajuk ismert, minden földrészen és éghajlati övön megtalálhatók.
Talán ez is az oka annak, hogy karakterük leegyszerűsített változatai multikulturális díszítőelemekké váltak. Mindezeken túl azért az örömteli, hogy a pacsirták (korén kelő és korán fekvő emberek) uralta világban egyre több baglyot látni – ha csak dekorációként is. Talán előbb utóbb a munkahelyek, hivatalok és üzletek napirendje is alkalmazkodik némileg az egyre terjedő bagoly-szindrómához, és a későn kelő, későn fekvő "fajokra" is gondolnak. Kora reggeleken addig is marad a hunyorgás és a vakoskodás.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10