2024.05.12., vasárnap - PongrácZalaegerszeg időjárása

Archivum

Dióskáli dínom-dánom

2016. május 15. vasárnap, 06:42
Címkék:

A Közép-Zalai tájegység legmagasabb pontja a Pogányvár. Kedvező mikroklímája miatt, a Zala egyik legismertebb termőhelyeként számon tartott dombháton intenzív szőlőtermelés folyik. A szőlőművelés és a köré épült hagyományok, szokások felelevenítése céljából a Közép-Zala Gyöngyszemei Vidékfejlesztési Egyesület és Dióskál Község Önkormányzata minden évben megrendezi a borversenyt és a bornapot.

dioskal 35

IX. Pogányvári Borünnep

Vaddisznóból készült pince-pörköltet és a helyi boros gazdák díjnyertes nedűit kóstolhatták meg az immár kilencedik alkalommal tartott program résztvevői április derekán, miközben a színpadon folklór csoportok szórakoztatták a közönséget. A községháza előtt felállított rendezvénysátorban az alkalmi oltárnál Farkas László plébános celebrált ünnepi szentmisét Szent Orbán püspök tiszteletére. A megjelent hívek együtt imádkoztak a szőlősgazdák testi-lelki egészségéért és a résztvevők lelki békéjének megőrzéséért. A rendezvényen a Da Bibere Zalai Borlovagrend tagjai és a Balatoni Borbarát Hölgyek régi vendégként jelentek meg.

Köszöntőjében Kluzer János polgármester a tisztelet és a dicsőség, a szorgalom kifejezésekre fűzte gondolatait.

– A termelő áldozatos, izzadtságos munkája tiszteletet érdemel és dicsőség, ha a befektetett munka elérte eredményét és a hordóban érlelt nemes ital a kóstolásakor örömet és jókedvet varázsol a fogyasztó és a termelő arcára, szívébe is – mondta.

Manninger Jenő országgyűlési képviselő szerint a borverseny is igazolja, hogy a környéken egyre jobb minőségben termelnek borokat a gazdák. Az eredményhirdetés előtt Szládovics László, a borlovagrend borbírája a verseny tapasztalatait összegezte. Úgy vélte: akik a tárolóedények higiéniájára gondot fordítottak, azok szép íz-, illat-, és zamatanyagokkal rendelkező bort készítettek.

A versengésre tíz településről 31 termelő adta le 57 bormintáját (38 fehér, 2 rosé, 17 vörös). Nyolcan oklevelet, 17-en bronz-, húszan ezüst-, 12-en aranyminősítést szereztek. A szakmai grémium a térség aranydíjas fehérborává ifj. Haraszti László, tavalyi évjáratú, a hahóti Belső öreg szőlőhegyen termelt pinot blanc fajtájú nedűjét választotta.

A boros móka, kacagás és mulatság jegyében lépett színpadra: a Zalaapáti Harmonikások csapata, a helyi óvodások csoportja, a Nőszirom Kulturális Egyesület, a Káli Akácvirág Klub, a Dióskáli Kulturális Egyesület, a Kurázsi Kulturális Egyesület és a Boróka Táncegyüttes. Sztárvendégként pedig Kacor Feri hozott örömperceket.

A Zalai Borút Egyesület tagtelepülése a kulturált borfogyasztás népszerűsítésében a kezdetektől élen jár – mesélte a polgármester, aki a tanyafejlesztési pályázati program elnyerését tartja a falufejlesztés legújabb pillérének.

A falu zártkerti részén hamarosan négyszáz gyümölcsfát telepítenek, a START munkaprogram segítségével művelt kertbe pediglen ősszel négyezer tő málnát ültetnek. A műveléshez szükséges gépek, berendezések vásárlását 8,6 milliós vissza nem térítendő pályázati forrás is segíti. Az orvosi rendelő, a művelődési ház, az önkormányzati épület, az óvoda rendbe tételére, energetikai korszerűsítésére és az utak felújítására is pályázatot fognak beadni.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK