Archivum
Makacsabb az idei vírus
Lecsengőben van az elmúlt hetekben tomboló országos influenzajárvány, amely február 16–22. között tetőzött. Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatója szerint ilyen magas heti orvoshoz fordulási arányt nem észleltek az elmúlt 10 évben, és nem emelkedett ilyen meredeken a betegek száma. Zala megye egyike volt azon megyéknek, ahol legtöbben keresték fel háziorvosukat influenzaszerű tünetekkel.
Zalában fordultak legtöbben orvoshoz
– Az idei influenzajárvány valamivel erősebb és makacsabb volt a tavalyihoz képest. Ezt megelőzően már ősztől kezdve nagyszámú megbetegedést okozott két vírus, melyek egyike a mirigylázért, míg a másik többek között a tüdőgyulladásért felelős – mondta érdeklődésünkre dr. Batka Jenő gyermek háziorvos, megyei gyermek alapellátási szakfelügyelő főorvos. – Ugyancsak a betegek számának jelentős emelkedésével járt az elmúlt három hétben tomboló influenzafertőzés. Agreszszivitását mutatja, hogy a levertség, izomfájdalom mellett több napon át tartó nagyon magas lázzal járt. A gyerekek többsége a szokásos időn belül, 7–10 nap alatt gyógyult. Mintegy 15–20 százalékuknál alakult ki szövődmény, de emiatt senki sem került kórházba körzetemből.
– A nagy beteglétszámból adódik a kérdés; hogyan csökkenthető az influenzafertőzés kockázata?
– A járvány megfékezése az egyénen is múlik, melyhez némely szabályt be kellene tartani. Fontos, hogy a szülő időben vegye ki gyermekét a közösségből, kerülje vele a tömeget, ne vigye zsúfolt helyre. A nehezen emészthető ételek helyett inkább főzelékeket, gyümölcsöket adjon gyermekének, sok folyadékot itasson vele, és fektesse ágyba már az első tünetek észlelésekor, illetve időben vigye el orvoshoz.
![]() | ![]() |
Dr. Batka Jenő | Dr. Gergye Ferenc |
– A megelőzés fontos eszköze a védőoltás. Hányan éltek vele?
– Nagyon kevesen kérték a védőoltást körzetemben idén, olyanok is elmaradtak, akik korábban éltek vele. Az az oltásellenes kampány, ami büntetlenül folyik a megyében, egyáltalán nem tesz jót. Nyilván lehet mellékhatása egy védőoltásnak, de az elenyésző ahhoz képest, amilyen fertőzéseket okoz a vadvírus. Ha mindezt mérlegre teszem, meszsze a védőoltás mellett kell döntenem. Sajnálatos módon e probléma alfája és ómegája az egészségkultúra hiánya, a társadalom nem érzi magáénak a szemléletet, hogy elsődleges a megelőzés, és ezt a védőoltás szolgálja. Gondoljunk csak bele, amikor tombol az influenzajárvány, akkor tartanak szalagavatókat, bálokat, szülői értekezleteket. Még meg sem gyógyult a gyerek, de már viszik az iskolai karneválra, amikor kerülni kellene a tömeget. Úgy vélem, ilyen szemlélet közepette nagyon nehéz egy járványt felszámolni, lényegesen csökkenteni a megbetegedettek számát. Az oltásellenesség, és az, hogy laikusok dönthetnek a szakma helyett, felülírják az értékrendeket, holott legnagyobb értékünk az egészségünk, és erre kellene leginkább vigyáznunk – hangsúlyozta dr. Batka Jenő.
A védőoltás szükségességét emelte ki dr. Gergye Ferenc felnőtt háziorvos, megyei szakfelügyelő főorvos is.
– Sajnos sokkal kevesebben oltatják be magukat, mind azt kellene, miközben sokkal nagyobb átoltottságra lenne szükség az influenzajárványok megfékezéséhez. Az elmúlt időszakban ellentmondásos nyilatkozatok jelentek meg, felerősödött az oltásellenzők hangja. Ennek ellenkezőjéről azonban nagyon nehéz meggyőzni a lakosságot.
– Mennyire volt agresszívebb az idei járvány a korábbi évekhez képest?
– Az orvoshoz fordulók nagy száma mellett azt tapasztaltuk, hogy a járvány nem volt súlyosabb az átlagosnál. A szövődmények előfordulásának gyakorisága szintén átlagosnak volt tekinthető. Betegeinknél arcüreggyulladás, höröghurut, tüdőgyulladás, középfülgyulladás jelentkezett szövődményként. Többnyire a fiatalokat, a 14 alattiakat betegítette meg, miután ők tartózkodnak többet közösségekben, de később a középkorosztályt és az idősebbeket sem kerülte el a fertőzés. Vírusvizsgálatot nem kértünk, hiszen mire megjön az eredmény, lecseng az egész influenzajárvány. Melyik vírus volt idén domináns, ennek megállapítása a virológusok dolga, nekünk háziorvosoknak az a feladatunk, hogy az influenzaszerű tünetekkel jelentkező betegeket kiemeljük a közösségből, meggyógyítsuk, hogy visszamehessenek dolgozni. A virológusok a kapott eredményekből, illetve a járványt megelőző időszakban jelentkező más vírusok feltérképezéséből pedig kikövetkeztetik azt, hogy jövőre milyen oltóanyagra lesz szükség – mondta dr. Gergye Ferenc.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10