2025.07.27., vasárnap - Olga, LiliánaZalaegerszeg időjárása

Archivum

A nemzet madara szárnyra kap?

2010. december 14. kedd, 21:20
Címkék:

 „A bányász különös szerzet, mindig ki akar bányászni valamit a föld kérgéből, éppen azt, amire a társadalomnak szüksége van, de sajnos mindig ott teszi ezt, ahol mások védeni akarnak valamit. A bányász pedig nem hajlandó, nem tud máshová menni, kénytelen ragaszkodni a lelőhelyhez. Ez a konfliktus lényege.” – A kérdésfelvetés a legutóbbi, Zalakaroson megrendezett bányászkonferencia előtt látott napvilágot a testület szakmai lapjában. A Dolomit Kft. ugyan elnyerte 2010. évben Az év bányavállalkozása címet, a cég ügyvezetője, Kozma Sándor kiemelt fontosságúnak tartja a konferencia üzenetét...

 

zeg63.jpg

 

A Dolomit Kft. lett az év bányavállalkozása

A föld méhének kincsei a nemzeti vagyon részét képezik. Más szóval: a tulajdonosi jogok az államot illetik, aki e jog gyakorlását – szabályozott keretek között – átadhatja, ami ez esetben az ásványvagyonnal történő gazdálkodást jelenti. Ez a nemzeti érdek szempontjából akkor megfelelő, ha értékszemléletű, vagyis ha az ásványvagyont számba veszi az állam, s a birtokba adás fejében díjat szed. A konfliktusok e jogosítványok átadását követően jelentkezhetnek, hiszen minden érintett – bányavállalkozó, hatóságok, felügyeleti szervek, civil szféra képviselői – a saját szerepét érzi fontosabbnak.

A konfliktusban érintettek hamar rájöttek arra, hogy őszintén – esetleg fehér asztal mellett – beszélve a kérdésekről hamarabb megszülethet a konszenzus, mintha a kioktató hangnemet választanák. Ezért is jött létre a már említett bányászkonferencia, ami a bányászat és a szakhatóságok közötti konfliktuskezelésre fókuszált. E példás módon életre hívott párbeszéd közben a bányák egyre fogyatkoztak, amely napjainkban – a válság, a klímaváltozás, a különféle egyezmények hatására – egyre csak folytatódik. Úgy tűnik hát, oda a szerencse.

Egy történészprofesszor írta egyszer: „a történelem viharában nem azok a népek maradnak fent, akik sokan vannak, akiknek erős a hadserege, vagy a gazdasága, hanem azok, akiknek erős a jelleme.” E gondolat érvényes lehet a bányászatra is: A bányászat olyan, mint a főnixmadár, sokszor elpusztult már, de mindig feltámadt poraiból. A kérdés csak az: a nemzet madara lesz-e?

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK

Lokálpatrióta hetilap internetes megjelenése

Kiadja: ZALA-LAP Kiadói Kft.
Felelős kiadó: Borda Menyhért
info@zalamedia.hu

Felelős szerkesztő: Vadas Zsuzsa
pvadas@gmail.com
telefon: (92) 599-354
Szerkesztőség és kiadó: 8900 Zalaegerszeg, Kosztolányi tér 6. Pf.: 199
Telefon/fax/üzenetrögzítő: (92) 599-353
ISSN 1216-9463 (Nyomtatott)
ISSN 1588-0915 (Online)

A lap újságíró munkatársai:
Antal Lívia
Bánfi Katalin
Pánczél Petra

Megjelenik hetente

Reklámmenedzser: Molnár Lászlóné
(92) 599-353
Hirdetésfelvétel: ZALA-LAP Kiadói Kft.

 

Kiadja: ZALA-LAP Kiadói Kft.
Felelős kiadó: Borda Menyhért
info@zalamedia.hu

ISSN 1418-3943 (Nyomtatott)
ISSN 1588-0869 (Online)