Archivum
A Zalavíz Zrt. megőrizte stabilitását
Lassan véget ér a 2009-es év, és az év vége mindenkit számadásra késztet. Mit vártunk és mit hozott ez az év, sikerült-e megfelelni a kihívásoknak, miként látjuk a következő évet? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk dr. Burján Richárddal, a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatójával is.
Jövőre 50 éves a szolgáltató
– 2008 október végén egy dolgozói tájékoztató keretében arról számoltam be, hogy a gazdasági világválság okozta recesszió miatt megszorító intézkedéseket kell bevezetnünk. Most elmondhatom, hogy sikeresen megfeleltünk a kihívásoknak, cégünk megőrizte likviditását, a pénzügyi és vagyoni helyzet jónak mondható, kintlévőségeink kezelhető mértékűek. Teljesítettük a 2008-as célkitűzéseket és az idei tervek is teljesülnek. A Zalavíz Zrt. a működését finanszírozni tudó, eredményes társaság.
– Hogyan érintette Önöket a válság? Hogyan tudták fenntartani a stabilitást?
– Ellátási területünkön az ipari termelés több mint 30 százalékkal csökkent. Több nagyfogyasztónk végleg bezárta üzemeit, vagy időszakos leállásra kényszerült. Ez az üzemek fogyasztásának kiesésén túl, az általuk foglalkoztatott – romló anyagi helyzetben lévő – lakossági fogyasztókon keresztül is hátrányosan érintette a társaságunkat.
Időben felismerve a problémákat megtettük a szükséges intézkedéseket mind szervezetfejlesztési, mind költségtakarékossági intézkedések terén. Szervezeten belül több munkaerő-átcsoportosításra került sor, köszönhetően a diszpécserszolgálat létrehozásának és a vízmérő-leolvasási rendszer átalakításának. Közel tíz százalékos létszámleépítést hajtottunk végre, ahol lehetett méltányosan, például nyugdíjazással. Költséghatékonysági intézkedéscsomagunkkal mintegy 150 millió forintos ráfordításcsökkentést értünk el.
– Várhatóak-e hasonló intézkedések jövőre is?
– Társaságunk pénzügyi helyzete stabil, a gazdasági kilátások biztatóbbak, mint néhány hónappal ezelőtt. További létszámcsökkentést, valamint munkafolyamatok kiszervezését nem tervezzük. A hatékonyság javítása mellett az árbevétel növelésére törekszünk a szolgáltatási tevékenységek körének kibővítésével.
Árbevétel-növekedést jelent a csapadékcsatorna-üzemeltetés, az ár- és belvízvédelmi eszközök üzemeltetése, a települési folyékony hulladék gyűjtése. Örömünkre szolgál, hogy tulajdonos önkormányzataink vagyonkezelési szerződés keretében, nyilván a jól végzett munka elismeréseként és a bizalom jeléül, társaságunkra bízott közel 10 milliárd forint értékű közművagyont, ami kihívást és egyben komoly lehetőséget jelent a Zalavíz Zrt. összes munkavállalójának.
– Milyen jelentős eseményeket emelne ki az év során?
– Az év elején eddig nem tapasztalt mértékű haváriával szembesültünk, amikor a rendkívüli hóesés miatt ellátási területünk negyedrészén több napos áramkimaradás mellett kellett biztosítanunk az ivóvizet és gondoskodnunk a szennyvíz elvezetéséről. Műszaki ágazatunk példásan teljesített. Társaságunk jól kezelte a helyzetet, jobban, mint az E-on világcég.
Az idei év legnagyobb eredménye, hogy befejeződött a 13 milliárd forintos összköltségű beruházás, amely Zalaegerszegen és környékén 42 település csatornahálózatának és a szennyvíztelepnek a fejlesztésére irányult. A szennyvíziszap hasznosításaként elkezdődött a biogáztermelés, amely a szennyvíztelep energiaköltségét csökkenti. Tovább kutatjuk a megújuló energiaforrások hasznosítását, a biogázt gépjárműveink üzemeltetésére is hasznosítani szeretnénk.
Fontosnak tartom még megemlíteni, hogy szerelőink az országos versenyen ismét dobogós helyen végeztek, a második helyen fejezték be a Kecskeméten megrendezett megmérettetést. Elnyertük a „Legjobb Női Munkahely” elnevezésű pályázat második díját is, amit a nők munkavégzésének megkönnyítése, egészségvédelmük és az oktatásuk terén tett intézkedéseinknek köszönhetünk.
Fontos számunkra fogyasztóink és a tulajdonos önkormányzatok elégedettsége. Elkészítettük az online ügyfélszolgálatunkat, amely fogyasztóink számára gyorsabb és kényelmesebb ügyintézést tesz lehetővé, felkészültünk az információbiztonsági irányítási rendszer alkalmazására, az önkormányzatoknak a korábbinál közérthetőbb díjelőterjesztéseket készítettünk.
– Milyen várakozással tekintenek a jövő év felé?
– A jövő évben is a minőség és a hatékonyság lesz a fókuszban. Szeretnénk teljes körűen megfelelni fogyasztóink és tulajdonosaink elvárásainak. Elkezdődhet a szennyvíztelep és a csatornahálózat fejlesztésének második üteme. Fejlesztéseket tervezünk az ivóvíz szakterületen, amely beruházásokra hat milliárd forintos támogatás megszerzésére készítünk elő pályázatot.
Tovább kutatjuk a megújuló energia hasznosításának lehetőségeit és tevékenységi körünk bővítéséhez előkészítjük az ivóvízpalackozást. A 2010-es év azért is különleges lesz számunkra, mivel működésünk 50. évfordulóját ünnepeljük. Ez nagyobb nyilvánossággal is jár. Például két dobogós helyezés után mi leszünk a házigazdái az országos víziközmű-szerelőversenynek, ami a szakma figyelmét is ránk irányítja.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Diáknapot szerveztek a Deák-technikum tanulóiZEGINFO: Bali Zoltán és Gecse Péter sajtótájékoztatója a közgyűlési döntésekrőlBelvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton -
rovatunk hírei
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereség top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regényeKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséért