Archivum
Kelendő külföldön a magyar gyümölcs
Vigh László országgyűlési képviselő üzemlátogatásra invitálta a sajtó munkatársait az Alma 2000 Kft. Nagykutas melletti gyümölcsösébe, ahol megtekintették a cseresznye- és kajszibarackszüretet és feldolgozást.
Az Alma 200 Kft. Ausztriába exportál cseresznyét és kajszibarackot
A sajtóbejárást azért tartotta indokoltnak, mert a magyar tulajdonú vállalkozás magyar embereket foglalkoztat, és kiváló minőségű gyümölcsöket termeszt főként exportra. Tevékenysége érdemes arra, hogy minél szélesebb körben megismerjék, hangsúlyozta az országgyűlési képviselő.
Farkas Ervin ügyvezető tulajdonos elmondta, az Alma 2000 Kft. mellett még két céget működtetnek. Tevékenységüket 1994-ben kezdték meg, pár év alatt 180 hektárra növelték almaültetvényüket. A terület tudatosan választották ki, mert a tengerszint feletti 250 méteres magasságban fekvő fennsíkot többnyire elkerülik a fagyok. Mivel a körülötte lévő területek alacsonyabban fekszenek, így a "lefolyó fagyok" távozni tudnak. Tíz évvel ezelőtt az almatermesztés gazdaságosságának csökkenése következtében a kiöregedett almaültetvények helyére cseresznyefákat ültettek, illetve kajszibarackfákat mintegy öt évvel ezelőtt. A fajtacserét az is indokolta, hogy nyáron ne álljon üresen a hűtőház, és a munkagépek, targoncák se pihenjenek. A jelenleg 300 hektáros területen egyharmad-egyharmad arányban található az alma-, a cseresznye- valamint a kajszibarack-ültetvény.
Rendelkeznek válogató és csomagoló üzemmel, egy kétezer tonnás hűtőtárolóval és ehhez szükséges gépparkkal. Szinte száz százalékban exportra dolgoznak. Legfőbb partnerük Ausztria, Magyarországra csak néhány kamionnyi gyümölcsöt szállítanak.
Kérdésre válaszolva elmondta, kukacos cseresznye nem lehet, hiszen alapvető a megfelelő méretű, minőségű, színű és ízű gyümölcs.
– A tőlünk északabbra, nyugatabbra fekvő országok (Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Németország, Ausztria) nem alkalmasak a csereszenye- és kajszibarack-termesztésre. Hazánk klímája ellenben igen, de nem igazán használjuk ki a lehetőséget. Jelen pillanatban nem a piacszerzés, az értékesítés okoz gondot, hanem az, miért nem szállítunk többet – fejtette ki az ügyvezető tulajdonos.
A tájékoztató után a sajtó munkatársai megtekintették a feldolgozóüzemet, ahol a cseresznyét készítették elő tárolásra. A ládákba beérkező gyümölcsöt először egy gép segítségével lemossák, majd a futószalagra teszik, ahol átválogatják, és rekeszekbe töltik. A leszüretelt cseresznye néhány órán belül az 1-2 fokos hűtőtárolóba kerül.
A három cégnek harminc fő az állandó munkatársa, a szezonban az alkalmi foglalkoztatottak miatt azonban kétszázra is felugrik a létszám. Ott-jártunkkor a cseresznyét és kajszibarackot szüretelték a szezonális foglalkoztatottak.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Légyott Zalaegerszegen - városi sétaHárom bajnoki cím a Zalaszám ZAC szenior atlétáitólAz eladósodás veszélyei- mérlegeljünk körültekintően hitelfelvétel előttÉvnyitó ünnepség a Deák Ferenc TechnikumbanIrodahelyiséget kapott a zalaegerszegi diákönkormányzatGázvezeték-felújítás és útlezárás a zalaegerszegi Mező utcábanHamarosan aszfaltozás kezdődik az Ady utcábanHosszú út vár a ZTE FC-reKözösen a huszadik szezonban is: Zalakerámia és ZTE KKBurkolatfelújítás Zalaegerszegen, a Hoffhalter utcában -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Megnyílt a 2025-ös Vadpörkölt és Bor Fesztivál Zalaegerszegen121 éve született Keresztury Dezső, Zalaegerszeg díszpolgáraA székely atyafi és a magyar humorÉvnyitó ünnepség a Deák Ferenc TechnikumbanFelújítják a Hoffhalter utcát ZalaegerszegenMegújult környezetben indult a tanév az Izsák Imre iskolábanTetőfelújítás és ablakcsere a VásárcsarnokbanVadpörkölt és Borfesztivál - Különleges élmények és jótékonysági pörköltfőzésJótékonysági nap az AquaCityben - 19 millió forint gyűlt össze a Szent Rafael Kórház javáraTestvérvárosi küldöttségeket fogadtak Zalaegerszegen