2025.05.16., péntek - Mózes, BotondZalaegerszeg időjárása

Archivum

Élet költözik a várkastélyba

2010. március 30. kedd, 15:02
Címkék:

A grófnő eltávozott az élők sorából. A várban halotti tort ültek a lakók, akik rendesen felöntöttek a garatra. Az elhunytat őrző két alabárdos mámorában arra merészkedett, hogy bort töltöttek az elhunyt szájába, aki erre feltámadt.

 

Egervár – kistérségi vásár tizedik alkalommal

Az anekdota a több mint hétszáz-éves egervári várkastély történetéhez fűződik, mely a grófnőhöz hasonlóan ugyan nem a bortól, de egy sikeres pályázat révén hamarosan „feltámadhat poraiból”. A település önkormányzata ugyanis több mint 491 millió forintot nyert a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében a késő reneszánsz építészeti stílusú várkastély turisztikai hasznosításához. Egerváron más esemény is okot adott az örömre; jubileumához érkezett a kistérségi vásár és kiállítás, mely az elmúlt hétvégén tizedik alkalommal invitálta látogatóit programjaira.

Támogatást kapott az egervári várkastély megújításának projektje.

– A vagyonkezelő önkormányzatunk évek óta több millió forintot fordított a teljesen utoljára 1961-ben felújított épület karbantartására. Legutóbb a bejárati homlokzatot tettük rendbe, de a keleti szárnyra már nem futotta erőnkből. A most elnyert támogatásnak köszönhetően nemcsak régi pompáját nyeri vissza a várkastély, hanem számos újszerű kiállítással bővül, mely egyaránt számít az egerváriak, a zalaegerszegiek és környékbeliek, valamint az egész országból érkező látogatókra.

A beruházás közel 100 millió forint önerőt igényel; van félretett pénzünk, de hitelt is kell igényelnünk. A munkálatok ősszel kezdődhetnek el és várhatóan 2011 végére fejeződnek be – mondta el a projektbemutató sajtótájékoztatón Németh-Gotthárd József, Egervár polgármestere.

– 1569-ben nyerte el mostani formáját a várkastély, melynek négy saroktornyos épülete (az 1526-tól az 1690-es évekig tartó) késő reneszánsz építészet jegyeit viseli. Ez a tény alapvető fontosságú a projektben, mivel a beruházást követően az egervári várkastély Magyarország egyetlen, a késő reneszánsz korszakot bemutató élményturisztikai, kulturális és oktatóközpontjává válik – tájékoztatott dr. Virág Zsolt, a projekt vezetője.

– A felújítás és belső átalakítás célja egy komplex szolgáltatást nyújtó turisztikai attrakció létrehozása valamennyi, de kiemelten a középiskolás korosztály számára. A tematika több interaktív elemre épül, melyek egyike, hogy a kora barokk stílusban elkészített székekre, ülőpadokra a látogatók leülhetnek, elidőzhetnek.

Németh-Gotthárd József polgármester az egervári vásár megnyitóján.

Az időutazásban az audio guide, a hangos tárlatvezetés is segíti majd a látogatókat, akik a többérintős képernyőkön is tájékozódhatnak a kastély történetéről, kiállításainak tudnivalóiról. A kisgyermekek számára reneszánsz játszóházat alakítunk ki, de lesz tapintható tárlat is, melyen a másolt korabeli használati tárgyak – szolgálva a korszak megismerését – megfoghatók lesznek.

Az élményhatásra dolgoz rá a pincetárlat is, ahol egy vesztőhely és börtön vetített képe jelenik meg a falon. De kortárs kiállításoknak is helyet kíván adni az élményturisztikai központ, ahol helyi termékeket felvonultató ajándékbolt, kávézó és étterem is várja majd az érdeklődőket.

Fontos része a projektnek a nyári színház fejlesztése, amely 1974-től működik, így a legrégebbi ilyen típusú teátrum hazánkban. Új színpad, öltözők valamint új színpadi technika is rendelkezésre áll majd. A második emeleten pedig szálláshelyek létesülnek, teljessé téve a kínálatot. 

A várkastély a 21. század emberének kíván nyújtani komplex szabadidős és kulturális kikapcsolódást, a legalapvetőbb célkitűzést szem előtt tartva, vagyis valósuljon meg a maga nemében páratlan építészeti és turisztikai objektum hosszú távú fenntarthatósága, tette hozzá dr. Virág Zsolt.

A hatvanas évekbeli felújítás rendkívüli mérnöki teljesítmény, így a mostani rekonstrukció a keleti szárny rendbetétele mellett sokkal inkább a belső átalakításra vonatkozik. Feladatunk így az, hogy a megvalósítandó funkciókhoz, program- és látványelemekhez teremtsük meg az infrastrukturális környezeti hátteret, mondta Csángó Zsuzsa, a projekt tervező építésze. 

 Az elmúlt hét végén tizedik alkalommal nyitotta meg kapuit az egervári vásár és kiállítás, melyen minden korábbi alkalomnál több – negyvenet is felülmúló – helyi és környékbeli kiállító mutatkozott be portékájával.

– Öröm számunkra, hogy vannak kiállítók, akik végig itt voltak, de az is, hogy vannak visszatérők, és olyanok is, akik első alkalommal mutatkoznak be. Valamennyiüknek köszönhetően tizedszerre is megtelt élettel a vásár, megerősítve létrehozói szándékát, hogy kapjon figyelmet a vidék, a falvakban élők munkájukkal, előállított termékeikkel újra megélhetéshez jussanak. Ezért bízom abban, hogy a jubileumi vásár egy olyan út első állomása, mely a vidék újraéledését hozza magával – hangsúlyozta köszöntőjében Németh-Gotthárd József, Egervár polgármestere.

Helyben előállított termékekkel mutatkoztak be a kiállítók a vásáron.

A rendezvényen Köcse Tibor, az Északnyugat-zalai Kistérségi Társulás elnöke bejelentette, a kistérséget szolgálva hamarosan megkezdi a munkáját a turisztikai egyesület, mely a zalai turisztikai desztinációs menedzsment-hálózat negyedik tagjaként jött létre.

Az egervári vásár azt a sokszínű falusi közösségi létformát mutatja meg, amit szükségszerű, de kötelesség is támogatni, erősíteni, hangoztatta Vigh László országgyűlési képviselő, Felsőrajk polgármestere.

A kései utódok kötelessége, hogy a régen mezővárosi rangú Egervár szellemiségét őrizzék és továbbvigyék. A helyiekért, a vidékért azonban a politikának is kell tennie, hogy a falvakban végzett tevékenység újra értelmet és megélhetést adjon – hangsúlyozta dr. Gyimesi Endre országgyűlési képviselő, Zalaegerszeg polgármestere, aki ezekkel a szavakkal nyitotta meg a tizedik egervári kistérségi vásárt és kiállítást.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK