Archivum
Kortárs festményeken Jézus élete
Milyen az, amikor kétezer éves vallási tartalom találkozik a mai formanyelvvel? A Keresztury VMK Gönczi Galériájában nyílt tárlat többek között erre keresi a választ. A Jézus élete című kiállításon Aknay János, ef.Zámbó István és tábori csaba képzőművészek festményei láthatók. Az alkotókat egy magánszemély, Matula Péter kérte fel, hogy a kiválasztott evangéliumi részletek alapján fessék meg Jézus életét.
Ősi üzenet mai nyelven
A megnyitón Tolvaj Márta a résztvevőket köszöntve elmondta: nagy megtiszteltetés Zalaegerszeg számára, hogy Budapest, Debrecen és Székesfehérvár után városunkban is megrendezésre kerülhetett a kiállítás. A különleges festmények nemcsak művészi élményt nyújtanak, hanem hiányzó ismereteket is közvetítenek, hiszen a középkorban népszerű szegények bibliája elevenedik meg a festményeken.
Dr. Pecsuk Ottó a Magyar Bibliatársaság főtitkára szintén örült a kezdeményezésnek. Annál is inkább, mert – mint fogalmazott – manapság az emberek 57 százaléka egyáltalán nem olvassa a Bibliát és csak 2 százalék a rendszeres olvasó. Óriási hátrányt kell tehát ledolgozni, amihez a Jézus életéről szóló tárlat nagy segítséget nyújthat. A tárlat részét képezte egy gyermekrajz-pályázat is – melynek anyaga szintén látható a VMK-ban – ami azért fontos, mert a Bibliával való ismerkedést a legjobb gyermekkorban elkezdeni. Ha felnőtt és gyerek együtt olvas, akkor a Biblia rendszeres tanulmányozása természetes dologgá válik.
Kiss István, megyei körzeti adventista lelkész köszöntőjében a kiállításhoz társuló, kiegészítő programokra is felhívta a figyelmét, melyek szintén Jézus életéről szólnak majd.
A tárlatot dr. Kostyál László művészettörténész, a Göcseji Múzeum igazgatóhelyettese nyitotta meg. Mint mondta: a három kiállító művész bebizonyította, hogy archaikus tartalmakat igenis meg lehet szólaltatni a mai kor nyelvén. A kortárs keresztény művészet a 2000-es évektől amúgy is felvirágzóban van. Hosszú évtizedekig nem ez volt a jellemző, hiszen a kommunizmus idején szőnyeg alá söpörték azokat a művészeket, akik a Bibliából merítettek ihletet. A művészettörténész szerint szakrális témához csak szakrális lelkülettel lehet közelíteni. Aknay János, ef.Zámbó István és tábori csaba háromféle módon közelítette meg a témát.
A legarchaikusabb közülük tábori, aki ikonosztáz szerűen alkotott meg egy keresztfalat. Míg általánosságban az ilyen ábrázolások metszéspontjában a feszület áll, ő egy újfajta megközelítéssel a mennyei Jeruzsálemet helyezte fókuszba. Aknay a hagyományos ikonokat mai eszközökkel ötvözte. Képen főleg bibliai alapmotívumok jelennek meg. Ef.Zámbó pedig a tőle megszokott módon a hagyományt egyszerűen "kiborította a dézsából": megújította a formát, ám a tartalom, az ősi üzenet megmaradt képein. Hol szürreális, hol játékos, hol konstruktivista módon jeleníti meg Jézus életének fontosabb állomásait.
A kiállítás március 25-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10